10 promjena u novom zakonu koji će neke tvrtke automatski slati u stečaj

Tvrtke koje su u stanju blokade duže od 120 dana automatski idu u stečaj

Stečaj, Tvornica, radnica
FOTO: PIXSELL

Vlada danas šalje u drugo saborsko čitanje konačni prijedlog stečajnog zakona prema kojem će sve tvrtke bez ijedne zaposlene osobe, koje su u stanju blokade duže od 120 dana, automatski ići u stečaj. Novi stečajni zakon donijet će još neke bitne promjene vezane uz pravovremenost, transparentnost, učinkovitost postupka, zaštitu vjerovnika te troškove stečajnog postupka.

1. Tko prvi ide u stečaj?

U Hrvatskoj postoji 14 tisuća tvrtki bez ijedne zaposlene osobe, koje duguju skoro 15 milijardi kuna. Nakon stupanja na snagu novog zakona, sve takve tvrtke, u stanju blokade duže od 120 dana, trebale bi automatski ići u stečaj. Ipak, s obzirom na veliki broj blokiranih tvrtki, prvo će se krenuti s tvrtkama bez zaposlenih koje su u blokadi više od 1000 dana tako da će 1. srpnja, kad zakon stupi na snagu, za 6435 takvih firmi biti pokrenut stečaj po službenoj dužnosti.

2. Kako će proces ići dalje?

Nakon što se riješe slučajevi tvrtki koje su više od 1000 dana u blokadi, pokretat će se stečaj za tvrtke bez zaposlenih koje su u blokadi od 500 dana do 1000 dana, zatim slijede tvrtke u blokadi od 360 dana do 500 dana, i tako dalje. Ovim bi tempom do kraja godine trebali biti pokrenuti stečajni postupci za sve tvrtke koje nemaju ni jednu zaposlenu osobu, a u blokadi su dulje od 120 dana.

3. Tko pokreće stečajni postupak?

Po stečajnom zakonu Fina će morati u roku od osam dana pokrenuti stečaj nad tvrtkom koja je u blokadi dulje od 120 dana.

4. Što s tvrtkama koje imaju zaposlene?

Tvrtkama koje imaju makar jednu zaposlenu osobu, 120 dana blokade do otvaranja stečaja počinje se brojiti od stupanja novog stečajnog zakona na snagu 1. srpnja.

5. Što je novost u odnosu na prvo čitanje?

Novost u odnosu na prvo čitanje stečajnog zakona je to što će uvjet za pokretanje stečaja biti ne samo blokada dulja od 120 dana, već i činjenica da tvrtka tri mjeseca uzastopno nije isplatila plaće radnicima. Stečajni postupak pokrenut će se se i slučajevima tvrtki koje imaju potraživanja veća od dugova.

6. Što ako odgovorne osobe ne pokrenu stečaj?

U kaznenom zakonu već postoji odredba da odgovorna osoba u roku od 120 dana mora pokrenuti stečajni postupak, ali mnogi to ipak ne čine. Zato je novim stečajnim zakonom određeno da su takve osobe odgovorne za štetu vjerovnicima te da se automatski terete za sudski trošak stečaja u trenutku kada ga Fina pokrene. Osim direktora i članova uprave, prema novom se zakonu odgovornim osobama smatraju i članovi nadzornog odbora te osnivač društva.

7. Gdje će se objavljivati informacije?

Slično kao kod triju drugih zakona, vezanih uz jednostavnije zatvaranje tvrtki, i u novom stečajnom zakonu napušta se praksa objavljivanja u Narodnim novinama. Objave sudskih pismena, prijava tražbina, izvješća stečajnih upravitelja – sve će se to od sad objavljivati na web stranicama sudova.

8. Kako će se birati stečajni upravitelji?

Stečajni upravitelji birat će se nasumično, ali ako stečajni sudac smatra da taj upravitelj nije dovoljno stručan, može imenovati drugu osobu s liste stečajnih upravitelja. Uvode se dvije liste stečajnih upravitelja: lista A s iskusnim stečajnim upraviteljima te lista B s manje iskusnima za koje se organiziraju stručne radionice i praktična nastava u trajanju od jedne godine.

9. Može li se poslovati i u stečaju?

Vraća se mogućnost nastavka poslovanja i tijekom stečajnog postupka, kao i izrade stečajnog plana bez ograničenja. Međutim, nastavak poslovanja dopušten je najduže godinu i pol dana od dana održanog izvještajnog ročišta, osim ako je stečajnom sucu podnesen stečajni plan.

10. Što je novost s vjerovnicima?

Svaki će stečajni vjerovnik prema novom zakonu imati pravo pobijanja pravnih radnji za svoj račun i na svoj rizik troškova. Ovo je novost jer je do sad osoba, koja je pobijala pravne radnje, morala snositi sve troškove, a dobit je bila dijeljena s ostalim vjerovnicima.