Usred uvale na Braču gradi se vila, a vlasnik hini da je to OPG. Državna uprava priznala: ‘Znamo da mulja, ali ne možemo ništa’

U područjima gdje je inače zabranjena gradnja investitori često izigravaju zakon. Ovo je prvo priznanje države da im ne može ništa

Redakciji Telegrama već su se nekoliko puta obraćali građani i arhitekti koji su nas upozoravali kako investitori pod izlikom gradnje gospodarsko-ugostiteljskih objekata u sklopu OPG-a na česticama uz obalu zapravo grade luksuzne vile. Na naše upite lokalni uredi koji su izdali dozvole, ali i Državni inspektorat, obično bi odgovorili da je sve to prema propisima.

No, u slučaju takve gradnje u prelijepoj uvali Česminova, pored Pučišća na Braču, Telegram je od Upravnog odjela za graditeljstvo i prostorno uređenje Splitsko-dalmatinske županije (čija je ispostava u Supetru lani izdala potrebne dozvole) dobio neočekivan odgovor. Otvoreno su nam rekli da im je jasno kako se zapravo gradi luksuzna vila, ali da su im zbog manjkavog zakona i lukavosti investitora ruke bile vezane.

Naime u spomenutoj uvali privatni investitor je krajem prošle godine počeo s intenzivnom gradnjom. Prema arhitektonskom projektu, tu bi u sklopu OPG-a uskoro trebala niknuti “gospodarsko-ugostiteljska građevina”. Stručnjaci s kojima je Telegram komunicirao tvrde pak kako je iz projekta vidljivo kako primarna svrha zgrade i pripadajućih pomoćnih prostora na parceli od 30.000 metara kvadratnih nipošto nije bavljenje poljoprivredom te da je ovdje riječ o gruboj eksploataciji zakona.

Vizual “gospodarsko-ugostiteljske građevine”

OPG s teniskim terenima i sletištem za dronove

Zakonom o prostornom uređenju osigurana je mogućnost gradnje na poljoprivrednom zemljištu izvan građevinskog područja osobama koje mogu dokazati da se bave poljoprivredom. U konkretnom slučaju izdana je građevinska dozvola za građenje građevine za potrebe prijavljenog obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva i pružanje ugostiteljskih i turističkih usluga u seljačkom domaćinstvu.

No, uvid u tlocrte podruma i prizemlja središnjeg objekta koji se gradi otkriva da gospodarski prostor OPG-a zauzima samo 10 posto površine u odnosu na ostatak projekta. “Blago rečeno, nije uobičajeno da seljačko domaćinstvo ima prostore kao što su media room, spa zona, teretana, wellness, parna kupelj ili lounge zone”, naglašava nam jedan arhitekt koji je želio ostati anoniman.

Prikaz OPG-a iz kojeg je vidljivo da su planirani i teniski tereni, sletište za dronove, ali lounge zone

Dodaje kako je jasno da se tu radi o običnoj ogromnoj vili, prvi red uz more usred šume, uz koju će biti sagrađene još barem tri građevine – teniski teren, sletište za dronove i “ambijentalna voda”. Kako nam otkriva arhitekt “ambijentalna voda” ja zapravo golemi bazen za plivanje. “Naime, dubina iznosi 1.60 metara što jest dubina bazena, a ima i duljinu olimpijskog bazena”, upozorava stručnjak. Osim toga, u samom projektu je navedno da će se graditi “strojarnica bazena”.

Vizual OPG-a s ‘ambijentalnom vodom’

Pročelnik priznaje da se radi o vili

Privremeni pročelnik Upravnog odjela za graditeljstvo i prostorno uređenje Splitsko-dalmatinske županije, Marijo Radevenjić, odgovorio nam je kako primjedbe udruge u tom zahtjevu nisu osnovane te da je sve u okviru zakona. No, potom dodaje kako je pravna regulativa manjkava u startu. “Nažalost, niti prostornim planom ali niti ijednim drugim propisom nije propisan odnos veličine gospodarskog dijela prema ugostiteljsko-turističkom dijelu… Nažalost, u propisima postoji ovakav propust koji mi nemamo pravo niti mogućnost ispravljati”, izravan je Radevenjić.

Vizual interijera središnjeg objekta u kojem će se radnici odmarati nakon što uberu masline

Štoviše, tvrdi kako je i njemu “kao višedesetljetnom profesionalcu”, sasvim jasno da se ovdje radi o, citiramo, “superluksuznoj vili s bazenom na prekrasnoj poziciji unutar uređenog mladog maslinika, a ne o nikakvoj uljari”. “Međutim, ovaj zahvat, uz projektantske prilagodbe i ‘maskiranja’ zadovoljava sve odredbe zakona i prostornih planova, pa odjel kojem sam na čelu nema nikakvih alata kako bi dodatno preispitivao projektiranu građevinu, bez obzira na to što mislili o njoj”, rezignirano zaključuje privremeni pročelnik.

Potom navodi i iduće: “Investitori i projektanti s domaćim developerima projekata uspijevaju osmisliti toliko dovitljiva rješenja da nas često ostave začuđene i potpuno nemoćne. S druge strane, i zakoni i planovi donose se bez ijedne ozbiljnije primjedbe iako njihova provedba često znači dramatične probleme u prostoru”. Prema tom komentaru ispada da su službenici praktički abolirani od odgovornosti za cijeli proces jer su, eto, investitori “dovitljivi”.

Glavni projektant redovno na svom Facebook profilu objavljuje napredak projekta. Zanimljivo, objave mu lajka i komentira i djelatnica Upravnog odjela za graditeljstvo i prostorno uređenje Splitsko-dalmatinske županije, Ana Krolo. Podsjećamo, upravo iz tog Odjela nam tvrde da je riječ o vili, a ne uljari i da su investitori bili ‘dovitljivi’

Ministarstvo će provesti nadzor

Udruga za otočki razvoj Brač zbog svega je Ministarstvu prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine poslala Zahtjev za provođenjem nadzora nad Upravnim odjelom koji je izdao dozvole za taj objekt. Kako doznaje Telegram, Ministarstvo je zahtjev zaprimilo 29. srpnja. Iz Ministarstva su nam odgovorili kako će postupati prema dobivenom Zahtjevu te da je “predmet je u statusu rješavanja”.

Google snimka uvale Česminova 2022. godine
Google snimka uvale Česminova 2022. godine

Ministarstvu smo poslali i mišljenje privremenog pročelnika Radevenjića te ih upozorili da, prema njemu, očito imaju rupe u zakonu koje omogućavaju investitorima da na područjima gdje nije dozvoljena urbana gradnja ipak grade pod izlikom da se radi o građevinama za potrebe OPG-a. Na slučaj sličan ovome Telegram je već naišao lani kada smo istraživali kako je načelnik Primoštena Stipe Petrina pretvorio farme u vile.

Investitor u uvali Česminova na Braču je tvrtka iz Splita J.M.P. Agriculture, čiji je vlasnik Jairo Manuel Perez. Odvjetnica Anamarija Bokan, čije je mail naveden kao službeni kontakt tvrtke, Telegramu je potvrdila da će se u sklopu građevine proizvoditi maslinovo ulje. Za sva pitanja o objektu uputila nas je na glavnog projektanta te je dodala da je čitav projekt osmišljen i provodi se “u skladu sa svim važećim zakonima i propisima”.