Telegram uhvatio načelnika Petrinu: Ima dozvolu da izgradi farmu, a radi vile koje onda prodaje za puste milijune

Primoštenskom načelniku na ruku su išle i prethodne izmjene prostornog plana, ali i propusti ureda koji mu je izdao dozvole

Telegram uhvatio načelnika Petrinu: Ima dozvolu da izgradi farmu, a radi vile koje onda prodaje za puste milijune

Primoštenskom načelniku na ruku su išle i prethodne izmjene prostornog plana, ali i propusti ureda koji mu je izdao dozvole

Na primoštenskom portalu za prodaju nekretnina, u studenome 2021. osvanuo je oglas za “vilu s reprezentativnim pogledom na grad Šibenik”. Prodavatelj ju je procijenio na 680.000 eura, odnosno 5,106.227 kuna. U opisu je pisalo kako je građevina trenutačno u roh-bau fazi, odnosno nedovršena.

“Iz vile se pruža izniman panoramski pogled na grad Šibenik, otvoreno more i otočje Kornati, što će ujedno budućem vlasniku pružiti svakodnevne efektne i bajkovite zalaske sunca”, navodi se u oglasu koji otkriva da je kvadratura stambene površine 400 m2, da postoje suteren i dva kata te da se na parceli nalazi i privatni bazen od 75 kvadrata.

Oglas u kojem je Petrina prodavao “roh-bau vilu” iako je dobio građevinsku dozvolu za farmu. Oglas je kasnije uklonjen

Vlasnik te nedovršene vile načelnik je općine Primošten, Stipe Petrina, koji je na vlasti od 2001. godine. Da je vila njegova potvrdio nam je i sam, kada smo ga kontaktirali još u travnju prošle godine, istražujući što on to točno gradi na dvije parcele iznad Primoštena i kako je dobio potrebne dozvole. Radeći na ovoj temi, kontaktirali smo i Ministarstvo graditeljstva, Državni inspektorat, Agenciju za plaćanje u poljoprivredi te nadležne lokalne urede državne uprave.

Tako smo otkrili kako je poduzetni načelnik na poljoprivrednom zemljištu umjesto farme izgradio već spomenutu roh-bau vilu, ali i da istu stvar radi i na čestici iznad nje. Pritom je potrebne dozvole dobio temeljem izmijenjenog prostornog plana općine.

Da nije bilo navedenih izmjena, Petrina na toj kvadraturi ne bi mogao izgraditi dvije farme, nego samo jednu. Uz to, doznali smo i da je pri dobivanju dozvola primoštenskom načelniku na ruku išlo i niz nevjerojatnih propusta lokalnog upravnog odjela.

Kako je Petrina zamislio buduće farme otkrivaju skice iz idejnog projekta koje su bile postavljene uz oglas

Zbog izmjena plana mogao je sagraditi dvije umjesto jedne farme

Za shvatiti kako je točno Petrina farme pretvorio u vile, treba se vratiti sve do 2011. Naime, u travnju te godine općina Primošten kreće u izmjene prostornog plana. Tim izmjenama potom je propisano da je minimalna površina farme 5000 metara kvadratnih iako u tom trenutku takvo što nije bilo u skladu s prostornim planom višeg reda, onim županijskim, koji je propisivao da je minimalna propisana površina parcele za takvu vrstu gradnje 10.000 metara kvadratnih.

To je važno jer, da je općina Primošten ostavila tu kvadraturu, Petrina bi mogao tražiti samo jednu građevinsku dozvolu za farmu jer mu je parcela tada bila veličine 10.465 m2. Ovim je pak izmjenama dobio mogućnost da preparcelacijom umjesto jedne farme, sagradi dvije.

No, on se nije držao ni toga pa je dozvole za farme iskoristio da na jednoj čestici podigne, kako i sam navodi u oglasu, “vilu s bazenom”, a isto očito namjerava i na drugoj.

Prostorni plan je bio neusklađen šest godina

Upravni odjel za prostorno uređenje i gradnju Šibensko-kninske županije te Ministarstvo graditeljstva Telegramu su potvrdili kako je zbog tih promjena 2011. prostorni plan općine bio neusklađen sa županijskim sve do izmjena 2017. bez da je to itko primijetio. Pojednostavljeno, odredba o tome da je minimalna veličina farme 10.000 m2, kako to propisuje županijski prostorni plan, nije smjela biti promijenjena na 5000 m2.

Kada smo Ministarstvo graditeljstva pitali kako je to moguće, odgovornost su prebacili na Upravni odjel u Šibeniku te nam priopćili da su tamo čak proveli i upravni nadzor. No umjesto da utvrde o čijoj se točno pogrešci radi i je li doista riječ o pogrešci ili namjeri, iz Ministarstva su Upravnom odjelu tek poslali uputu da ubuduće bolje pripaze prilikom izdavanja dozvola. Pročelnik tog odjela Damir Lučev u odgovoru za Telegram je pak odgovornost za taj neshvatljivi propust prebacivao natrag na Ministarstvo graditeljstva i veliki obim posla s kojim se susreće.

U svakom slučaju, 30. kolovoza 2013. njegov je odjel, dakle navodno nesvjestan činjenice da se ravna po neusklađenom planu, Stipi Petrini izdao lokacijsku dozvolu za “izgradnju samostojeće stambeno – gospodarske građevine, s jednom stambenom jedinicom i gospodarskim sadržajima te pomoćnim građevinama (otvoreni bazen i staja za male životinje)”.

Dobio parcelaciju iako nije trebao

Tu dolazimo do novih propusta koji su išli na ruku primoštenskom načelniku. U odredbama tada važećeg prostornog plana općine jasno je pisalo da se poljoprivredno zemljište, koje je Petrini služilo kao osnova za izdavanje dozvola za izgradnju poljoprivredne gospodarske građevine, ne može parcelirati na manje dijelove odnosno čestice.

Unatoč tome Petrina je česticu površine 10.465 m2, za koju je dakle ranije zatražio lokacijsku dozvolu kako bi na njoj gradio farmu, kasnije podijelio na dvije, a Upravni odjel mu je na kraju odobrio građevinske dozvole za farme na obje čestice.

Primoštenski načelnik potom se bacio na gradnju farmi, ali iz onoga što je tamo niknulo, kao i iz nacrta koje su bili priloženi uz oglas za prodaju jedne od njih, jasno je da je riječ o vilama u nastajanju. Da je tomu tako, potvrdio je sam Petrina kada je jednu od njih u oglasu nazvao „vilom“, a ne nikakvom “farmom” za koju je dobio dozvolu.

Opis vile uz oglas za prodaju

Na građevinskoj tabli piše ‘uređenje okoliša’

Kada smo u travnju prošle godine kontaktirali načelnika Petrinu, kazao nam je kako on, citiramo “nije hodao po lopočima sve te godine da bi se sada poskliznuo”. Izjavio nam je da on ima sve potrebne dozvole i da će tamo niknuti farme jer ima i obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo. No, tu se pojavio još jedan zanimljiv element u ovom slučaju: Agencija za plaćanje u poljoprivredi odgovorila nam je pak kako Stipe Petrina nije registrirao nikakav OPG.

Telegram je obišao te parcele koje se nalaze na adresi Vrh Hodomešćice te potvrdio ono što je pisalo i u oglasu: “Uz zadivljujući i jedinstven pogled, potencijalnom kupcu će biti privlačna i činjenica što u blizini nema drugih građevina, prema čemu su omogućeni potpuna privatnost i mir”. Osim što nema susjeda na parcelama, nema obećanih kultura iako je Petrina u zahtjevu za dozvole za farme naveo da gospodarski sadržaji obuhvaćaju uzgoj i obradu maslina i vinove loze. A u oglasu za prodaju, uostalom, nigdje ne piše da bi se budući vlasnici vile morali baviti poljoprivredom.

Dok smo obilazili čestice, pokušavali smo pronaći tablu na kojoj moraju pisati podaci o investitoru i tome što se gradi. Na kraju smo je pronašli srušenu na krš. Kada smo je podigli, vidjeli smo da na njoj piše kako se tamo provodi “uređenje okoliša”. Kraj druge čestice uopće nema table, ali tamo su tek sagrađeni temelji nove “farme”.

Na tabli koju smo pronašli okrenutu licem prema zemlji pod kategorijom građevina piše tek “uređenje okoliša”

Ne može mu nitko ništa

Iz Državnog inspektorata, koji je nakon Telegramovih upita obavio inspekciju gradilišta, odgovorili su nam da trenutačno ne postoji prekršaj. Kažu kako oni mogu utvrditi je li načelnik odstupio od idejnog projekta za koji je dobio dozvole, tek kada objekt bude izgrađen do kraja. To što svoju farmu i sam već naziva roh-bau vilom, pritom im je nevažno.

Iz Upravnog za prostorno uređenje i gradnju Šibensko-kninske županije, koji je napravio niz propusta, nikad nam nisu odgovorili kako im je promaknuo nevažeći prostorni plan i njegove sporne izmjene te zašto je Petrina mogao parcelirati originalnu česticu na dvije, iako je bilo propisano drugačije?

Iz prepiske s njima i Ministarstvom graditeljstva doznali smo pak da to što su Petrini dozvole izdane temeljem neusklađenog prostornog plana ne znači da su danas nevažeće, a čak i da jesu ne bi bio kriv on, nego službenici koji su mu ih izdali. Dozvole mu ne mogu biti ni ukinute, jer je tako presudio Ustavni sud u jednom prijašnjem slučaju. Uz to, budući da su izdane prema starom Zakonu o prostornom uređenju i gradnji, Petrina čak nema ni rok do kada građevine mora dovršiti.

‘Presjek manjeg OPG-a iz Toscane’

Dok je Telegram čekao nadležna tijela da se do kraja izjasne o ovom slučaju, bivši HDZ-ov župan Šibensko-kninske županije Goran Pauk na svom je Facebook profilu objavio dio ove priče uz idući komentar. „Dvije lokacijske i dvije građevinske dozvole su izdala dva županijska službenika suprotno županijskom prostornom planu! Kako, zašto, tko ih je na to natjerao, naveo, nagovorio, preveslao, podmitio možda?“, napisao je Pauk. Doduše, čudno je da sam Pauk nema ta saznanja budući da su dozvole izdane za vrijeme njegova mandata.

Petrina mu je u objavi na svom profilu odgovorio da laže, a u komentaru za portal Šibenik News izjavio je kako te dvije nedovršene vile nisu građene za prodaju, da je tamo predviđena sadnja 300 loza i 50 maslina te svih mediteranskih vrsta voća i povrća i da je to je „tipični presjek jednog manjeg OPG-a iz Toscane“.

Nakon takvog odgovora još je nejasnije zašto je onda oglašavao prodaju ako ih ne prodaje, zašto nema OPG ako namjerava saditi i zašto farmu naziva roh-bau vilom? U svakom slučaju oglas je u međuvremenu maknut s portala, a Telegram će nastaviti pratiti kako će to točno Petrina roh-bau vile uspjeti pretvoriti u farme i ishoditi uporabne dozvole. Budući da je lokalni ured u njegovom slučaju do sada bio sklon propustima, možda se dogodi još koji.