Uživo: EU objavila odluku oko Ukrajine, najavljeno ukrajinsko povlačenje iz dva ključna grada

Pratimo 120. dan ruske invazije na Ukrajinu, s novim informacijama iz minute u minutu

People evacuate the city of Bakhmut, in the eastern Ukranian region of Donbas on May 24, 2022, on the 90th day of the Russian invasion of Ukraine. (Photo by ARIS MESSINIS / AFP)
FOTO: AFP

ŠTO SE TRENUTNO DOGAĐA:

  • Europsko vijeće danas odlučuje o statusu kandidata za Ukrajinu
  • Zelenski: ‘Rusi žele uništiti svaki grad u Donbasu’
  • RSF: ‘Rusija je hladnokrvno pogubila ukrajinskog fotografa’
  • Agencija za energiju upozorava na moguću obustavu ruskog plina
  • Separatisti tvrde da su opkolili tisuće ukrajinskih vojnika
  • Američki raketni sustavi stigli u Ukrajinu
  • Ukrajina: Možda ćemo se povući iz Lisičanska
  • Počinje prvo suđenje u Ukrajini ruskom vojniku optuženom za silovanje
  • EU i Norveška dogovorile povećanje isporuka plina
  • Ukrajina i Moldavija dobile status kandidata za EU

Razvoj događaja pratite uživo na Telegramu:

Reakcija iz Kijeva na objavu službene kandidature

22:50 Ukrajinski predsjednik pozdravio je “jedinstveni povijesni trenutak” nakon službene dodjele kandidatskog statusa njegovoj zemlji. “To je jedinstveni i povijesni trenutak u odnosima Ukrajine i EU”, tvitao je Zelenski i ustvrdio da je “budućnost Ukrajine unutar EU-a”. Brojni ukrajinski čelnici brzo su reagirali na objavu koju je u četvrtak navečer izrekao predsjednik Europskog vijeća Chares Michel.

“Današnji dan početka je dugog putovanja koje ćemo prijeći zajedno”, rekao je ministar vanjskih poslova Dmitro Kuleba u kratkoju videoporuci snimljenoj s kolegom po dužnosti iz EU-a, povjerenikom za vanjske poslove i sigurnost EU-a Josepom Borrellom. “Ukrajina će pobijediti”, poručio je na Twitteru. “Ukrajina pripada europskoj obitelji. Budućnost Ukrajine je u EU-u”.

Ukrajinski premijer Denis Šmigal smatra da je današnji povijesni dan “nova etapa u europskoj arhitekturi”. “Službeni status kandidata za EU znači nove reforme, približavanje u svim sektorima gospodarstva i proces cjelovitog ulaska na tržište EU-a”.


Organizatori Eurovizije definitivno odlučili da Ukrajina neće biti domaćin

22:00 Organizator Eurovizije kazao je da postoji “velik” rizik od zračnih napada u Ukrajini uz “visok” rizik od velikog broja žrtava, zbog čega nisu zadovoljeni “nužni zahtjevi” za održavanje natjecanja iduće godine u zemlji pobjednici. Ukrajinski predstavnik Kaluš orkestar pobijedio je u natjecanju u Torinu u Italiji ove godine, a prema tradiciji zemlja koja pobijedi postaje domaćinom natjecanja sljedeće godine.

Ipak, Europska unija za radioteleviziju (EBU) objavila je da je nakon “cjelovite procjene i provjere provedivosti” zaključila da Ukrajina ne može biti domaćin, jer Ukrajinska medijska kuća UA:PBC ne može jamčiti sigurnost i izvedbu. EBU je u četvrtak kazao da “u potpunosti razumije razočaranost”, no da su se pri odluci vodili odgovornošću za sigurnost svih koji rade i sudjeluju u događaju “kojega planiranje mora odmah početi u zemlji u kojoj se održava”, kaže se u izvješću.

“Najmanje 10 tisuća ljudi radi na Eurosongu”, što uključuje osoblje i novinare. “Očekuje se i dolazak 30 tisuća pratitelja. Njihova dobrobit naša je glavna briga.” Zaključili su da je odluka o preseljenju događaja u drugu državu donesena, te da traju rasprave o pogodnoj lokaciji za sljedeće natjecanje.


Ukrajina i Moldavija dobile status kandidata za EU

20:45 Šefovi zemalja članica odobrili su Ukrajini i Moldaviji status kandidata za pristupanje u EU. Ovu vijest objavio je maloprije predsjednik Europskoj vijeća Charles Michel. “Ovo je povijesni trenutak, ključan korak na vašem putu prema EU”, objavio je na Twitteru. Europski parlament je ranije danas pozvao Europsko vijeće da Ukrajina i Moldavija dobiju status kandidatkinja za članstvo u EU-u bez odgode.


EU i Norveška dogovorile povećanje isporuka plina

20:40 Europska unija dogovorila je u četvrtak s Norveškom, najvećim zapadnoeuropskim proizvođačem plina, povećanje isporuka kako bi norveški plin nadomjestio manjak članicama Unije kojih je polovica suočena s prekidom isporuka iz Rusije. Bruxelles je rekao u četvrtak da je 12 zemalja članica suočeno s nestašicama pošto je Rusija smanjila dotok preko plinovoda Sjeverni tok 1, pozivajući se na tehničke poteškoće, preciznije da joj nije iporučena Siemensova turbina za plinovod.

Moskva je ranije prestala dobavljati plin za Poljsku i Nizozemsku te još neke zemlje koje su odbile plaćati u rubljima prema novoj platnoj formuli Moskve. Norveška i Europska komisija “pojačat će suradnju kako bi osigurale dodatne” količine iz Norveške navodi se u priopćenju pošto su se u Bruxellesu sastali povjerenik EK-a za klimu Frans Timmermans i norveški ministar energetike Terje Aasland.

Norveška je povećala proizvodnju plina kako bi odgovorila na europske nestašice i očekuje rast prodaje za 8 posto na 122 milijarde kubičnih metara na godinu. To bi bilo dodatnih 100 TWh i sva dodatna proizvodnja vjerojatno bi išla EU. Europska unija pokriva petinu svojih potreba za plinom iz Norveške, što je malo u usporedbi s 40 posto koliko je uvozila iz Rusije prije ruske agresije na Ukrajinu 24. veljače.


Počinje prvo suđenje u Ukrajini ruskom vojniku optuženom za silovanje

20:20 Ukrajina je u četvrtak održala pripremno ročište u sklopu prvog suđenja ruskom vojniku optuženom za silovanje Ukrajinke tijekom ruske invazije, što je prvi od desetak takvih slučajeva. Osumnjičeni Mihail Romanov (32), koji nije u ukrajinskom pritvoru pa će mu se suditi u odsustvu, optužen je za ubojstvo civila u kijevskoj oblasti 9. ožujka i višestruko silovanje supruge ubijenoga, stoji u sudskoj dokumentaciji.

Romanov je optužen da je silovao 33-godišnju ženu nakon što su on i drugi ruski vojnik ustrijelili njezina supruga Oleksija kod Bohdanivke sjeveroistočno od Kijeva. Prema optužnici ta dvojica vojnika potom su otišla da bi se opet vratili i ženu dvaput silovali. Ukrajinske vlasti ne znaju identitet drugog vojnika.

Žrtva silovanja tražila je da se suđenje održi iza zatvorenih vrata jer je željela izbjeći objavljivanje detalja o njoj i njezinoj obitelji, rekla je tužiteljica Oksana Kaljus novinarima nakon preliminarnog ročišta na sudu u Kijevu.

Kaljus je rekao da ukrajinske vlasti vjeruju da je Romanov u Rusiji. Iako ga se u Rusiji ne može uhititi, mogao bi biti uhićen u drugoj zemlji ako bude proglašen krivim, rekla je Kaljus. “Ako prijeđe granicu, bit će uhićen i isporučen Ukrajini”, rekla je.


Reuters: SAD će poslati Ukrajini još oružja

19:40 SAD će Ukrajini osigurati dodatnih 450 milijuna dolara “sigurnosne pomoći” Ukrajini, prenosi Reuters, pozivajući se na američke izvore. Taj dodatni paket pomoći uključivat će, između ostalog, još raketnih sustava dugog dometa.


Regionalni guverner iz Severodonjecka: Možda ćemo se morati povući na bolje položaje

19:30 Guverner ukrajinske regije Lugansk, Sergij Hajdaj, objavio je večernje izvješće o stanju na ratištu.”Borbe se nastavljaju u svim smjerovima. Mnoge obrambene strukture su uništene u industrijskoj zoni Severodonjecka, ne isključujemo mogućnost povlačenja na nove, utvrđenije položaje. Lisičansk je pod teškom paljbom. No, tihe evakuacije se nastavljaju”, izvijestio je regionalni guverner.

“U slučaju okupacije Severodonjecka, civili koji se skrivaju u skloništima tvornice Azot postat će taoci rasista. Imat će pristup samo okupiranim dijelovima Luganska”, stoji još u objavi. Ranije danas Hajdaj je rekao da će se ukrajinska vojska možda morati povući iz grada Lisičanska na prvoj liniji obrane, kako bi izbjegla opkoljavanje, nakon što je ruska vojska zauzela dva naselja južno od grada.


Savjetnik Zelenskog: Bitka za dva ključna grada bliži se strašnom vrhuncu

19:20 Bitka za dva ključna grada na istoku Ukrajine, Severodonjeck i Lisičanks, bliži se “strašnom vrhuncu”, rekao je savjetnik ukrajinskog predsjednika Oleksij Arestovič.

Rusija, naime, tjednima žestokim napadima nastoji osvojiti ta dva grada u regiji Lugansk, koja su još uvijek pod ukrajinskom kontrolom.


Putin: ‘Krizna situacija razvila se zbog sebičnog djelovanja pojedinih zemalja’

16:22 Vladimir Putin je u svom govoru na 14. summitu Brics-a izdvojio “loše osmišljene, sebične postupke pojedinih država” kao zabrinjavajuće pitanje. Događaj se održava virtualno, a domaćin je kineski predsjednik Xi Jinping. Ruska novinska agencija RIA Novosti citira ruskog predsjednika koji je rekao:

“Samo na temelju iskrene i obostrano korisne suradnje možemo tražiti izlaze iz krizne situacije koja se razvila u svjetskom gospodarstvu zbog nepromišljenog, sebičnog djelovanja pojedinih država, koje, koristeći financijske mehanizme, zapravo šire vlastite pogreške u makroekonomskoj politici cijelom svijetu.”

Skupinu gospodarstava Brics čine Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika.


Ukrajina: Možda ćemo se povući iz Lisičanska

16:13 Ukrajinska vojska možda će se morati povući iz grada Lisičanska na prvoj liniji obrane kako bi izbjegla opkoljavanje nakon što je ruska vojska zauzela dva naselja južno od grada, rekao je u četvrtak guverner te rgeije Serhij Hajdaj. Lisičansk i obližnji Sjeverodonjeck u fokusu su ruske ofenzive u istočnoj regiji Donbas te se bitka tamo približava “žestokom klimaksu”, rekao je srijedu savjetnik ukrajinskog predsjednika.

Glavni stožer ukrajinskih oružanih snaga u četvrtak je potvrdio gubitak Rai-Oleksandrivka i Loskutivka, koji se nalaze oko pet kilometara od Lisičanska, gdje su ruske snage pokušavale okružiti ukrajinske snage. Nije rečeno kako će odgovoriti, no guverner Hajdaj je rekao da će se ukrajinska vojska možda morati povući. “Kako bi izbjegli opkoljavanje, naše zapovjedništvo bi moglo narediti da se vojska povuče na nove pozicije”, rekao je na nacionalnoj televiziji. “Cijeli Lisičansk je u dosegu njihove vatre. Vrlo je opasno u gradu.”


Kremlj: ‘Smanjenje isporuke plina Njemačkoj nije politički motivirano’

16:00 Kremlj je u četvrtak priopćio da za veliko smanjenje isporuke plina Njemačkoj nije kriva Moskva te je ponovo odbacio optužbe da je smanjenje isporuke energenta putem plinovoda Sjeverni tok 1 politički motivirano i za situaciju u Njemačkoj okrivio sankcije. “Ruska Federacija ispunjava svoje obveze”, rekao je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov čije riječi prenosi agencija Interfax.

Peskov je okrivio sankcije za kašnjenja u radovima obnove te pojasnio da nije isporučena Siemensova turbina za plinovod. Turbine se nalazi na remontu u Kanadi, a kanadska vlada je zbog sankcija odbija isporučiti državnoj ruskoj energetskoj kompaniji Gazprom. Njemačka vlada je zbog smanjenja pritoka ruskog plina danas aktivirala drugi od tri stupnja plana za opskrbu plinom u izvanrednim situacijama.


Američki raketni sustavi stigli u Ukrajinu

14:30 Američki visokopokretni raketni bacači “HIMARS” stigli su u Ukrajinu, konstatirao je ukrajinski ministar obrane Oleksij Reznikov na Twitteru. Zahvalio se SAD-u na tim preciznim dalekodometnim raketnim sustavima. “Ljeto će biti vruće za ruske okupatore i za neke od njih bit će posljednje”, poručio je Reznikov.

Na putu za Ukrajinu je i 14 oklopnih vozila koje im je donirala Australija, rekao je australski veleposlanik u Kijevu Bruce Edwards. Oklopna vozila dio su 196 milijuna dolara vrijednog paketa vojne opreme koji uključuje i haubice, protuoklopno oružje, dronove i druge opreme.


Potpredsjednik EK-a: ‘Rusija energente koristi kao oružje’

14:25 Potpredsjednik Europske komisije Frans Timmermans konstatirao je danas kako je Rusija ograničila opskrbu plinom za 12 članica EU-a. “Rusija energente koristi kao oružje. Vidjeli smo da su najavili dodatne poremećaje u opskrbi plinom posljednjih dana. To je sve dio ruske strategije da potkopa naše jedinstvo”, kazao je Timmermans.

“Rizik potpunog prekida opskrbe plinom je stvarniji nego ikad prije”, naglasio je Timmermans. Djelomično ili potpuno je poremećena opskrba plinom za Litvu, Bugarsku, Poljsku, Njemačku, Finsku, Dansku, Nizozemsku, Italiju, Francusku, Austriju, Češku i Slovačku.


Zelenski: ‘Rusija bi nas mogla ponovno napasti za 10 do 20 godina’

14:18 Europski parlament danas je podržao davanje Ukrajini i Moldaviji status kandidata za članstvo u EU-u “bez odgode“, naglašavajući pritom da konačno pristupanje ovisi o provedbi reformi i ispunjavanju kriterija. Pozvali su lidere zemalja članica da na današnjem samitu tim zemljama dodijele kandidatski status.

Volodimir Zelenski je danas, uoči odluke Europskog vijeća, kazao da je članstvo u EU-u “Ukrajina odabrala za svoju budućnost”. “Ukrajina je napravila svoj izbor… Budućnost bliže Europskoj uniji i uskoro ćemo biti dio te obitelji. Puno smo žrtvovali za to”, kazao je Zelenski odgovarajući na pitanja nakon video obraćanja sveučilištu u Jeruzalemu.

Rekao je da će se Ukrajina nakon rata fokusirati na “izgradnju europske države koja će biti dio EU-a” te ustvrdio da prijetnja od Rusije ostaje. “Jasno razumijemo da bi nas Rusija, čak i ako pobijedimo u ovom ratu, ponovno mogla napasti za nekih 10 ili 20 godina. Ne kažem da će do toga doći, ali to je mogućnost”, poručio je.


Proruski separatisti tvrdi da su tisuće ukrajinskih vojnika opkoljene u Luhansku

14:08 Andrej Maročko, predstavnik proruskih boraca iz separatističke Luganske Republike izjavio je kako su na njihovom području opkoljene tisuće ukrajinskih vojnika. “Danas mogu reći da je prilično velik broj ukrajinskih vojnika na ovaj ili onaj način opkoljen na cijelom teritoriju Luganske Narodne Republike. To su tisuće ljudi”, rekao je za rusku agenciju Interfax.


Ukrajinska vojska: ‘Rusi projektilima pogodili Mikolajiv’

13:49 Tri krstareća projektila su pogodila južnu ukrajinsku luku Mikolajiv, a protuzračna obrana je srušila dva projektila kod Odese, izvijestila je ukrajinska vojska. Ustvrdili su kako je jedan civil ranjen u napadu na Mikolajiv.

Ti navodi nisu nezavisno potvrđeni.


Njemačka aktivirala drugi od tri stupnja plana za opskrbu plinom u izvanrednim situacijama

12:27 Njemačka vlada je zbog smanjenja pritoka ruskog plina aktivirala drugi od tri stupnja plana za opskrbu plinom u izvanrednim situacijama, objavilo je ministarstvo gospodarstva. “Opskrba je trenutno sigurna, ali je situacija i dalje napeta”, priopćilo je ministarstvo gospodarstva.

Prema definiciji drugi, tzv. alarmantni stupanj u sklopu plana za opskrbu plinom u izvanrednim situacijama, aktivira se u slučaju smetnje u opskrbi plinom ili pojačane potražnje. U tom drugom stupnju država još ne intervenira nego prepušta tržištu da regulira situaciju. Pokretanje drugog stupnja vladi omogućuje pojačano aktiviranje termoelektrana na ugljen od kojih se zbog borbe protiv klimatskih promjena, polako odustajalo posljednjih godina.

Njemački ministar gospodarstva Robert Habeck je rekao kako će cijene plina dodatno rasti što će osjetiti industrija i privatni korisnici. Rusiju je optužio za “gospodarski napad” zbog smanjenja protoka plina kroz plinovod Sjeverni tok 1. Rusija je proteklih dana manji protok opravdavala nedostatkom jedne turbine koja se nalazi na remontu u Kanadi i koju zbog sankcija ova zemlja odbija isporučiti ruskoj državnoj energetskoj kompaniji Gazprom.

Kod trećeg stupnja država kontrolira distribuciju plina i smanjuje protok pri čemu su kućanstva kao i objekti od posebnog značaja poput bolnica, posebno zaštićeni od redukcija. Habeck je rekao kako glavni cilj ostaje popunjavanje spremnika plinom do početka zime što trenutno, kako je rekao Habeck, bez dodatnih mjera neće biti moguće.


Rusija tvrdi da je u 24 sata ubila 650 ukrajinskih vojnika i uništila više tenkova

11:49 Rusko ministarstvo obrane je ustvrdilo kako su u posljednja 24 sata ubili najmanje 650 ukrajinskih vojnika. Tvrde da Ukrajinci trpe značajne gubitke te da je ukrajinsko zapovjedništvo blizu naselja Mirnaja Dolina u Lugansku napustilo bojište ostavivši svoje podređene.

Tvrde i kako je ostalo manje od 50 posto ukrajinskih snaga kod Klinovoje, a konstatirali su i kako su uništili 49 tenkova i gorivo za njih te do 50 raketnih sustava u regiji oko Mikolajiva. Tvrde i da su uništili tri baze za popravak oklopnih vozila, četiri zapovjednik lokacija i drugu vojnu opremu u 18 okruga.

Njihove tvrdnje nisu nezavisno potvrđene.


Britanska ministrica: ‘Kriza s izvozom ukrajinskog žita mora se hitno riješiti’

11:06 Britanska šefica diplomacije Liz Truss je poručila da se pod hitno mora riješiti kriza s izvozom ukrajinskih žitarica kako bi se izbjegle “katastrofalne posljedice”. Govoreći u Ankari nakon sastanka s turskim kolegom Mevlutom Cavusogluom oko uklanjanja ruske blokada ukrajinskih luka u Crnom moru, Truss je ponovno optužila Putina da glad koristi kao oružje. Dodala je da bi moglo doći do velikog globalnog nedostatka hrane ako se ne razriješi ta blokada kojom se sprječava izvoz ukrajinskog žita.

“Jasno je da komercijalni brodovi moraju imati siguran prolaz kako bi mogli napustiti ukrajinske luke i da ukrajinske luke trebaju biti zaštićene od ruskih napada”, rekla je Truss te napomenula kako se “Rusiji ne može dopustiti da to odgađa i da prevari”.

“Vrlo smo jasni da je ova kriza s izvozom žitarica hitna i da je treba riješiti u narednih mjesec dana, inače bismo mogli imati katastrofalne posljedice”, kazala je Truss.


Medvedev govorio o ‘propadanju zapadnih političara’

10:10 Bivši ruski predsjednik Dmitrij Medvedev u najnovijem istupu je govorio o “propadanju zapadnih političara u posljednjih 20 godina”. “Bez uvrede ali Mario Draghi nije Silvio Berlusconi, a Olaf Scholz nije Angela Merkel. To su novi ljudi, a novo po mom mišljenju je daleko od najbolje ere javne uprave”, napisao je između ostalog Medvedev u dugačkom eseju.

Medvedev, za kojeg mnogi smatraju da javno govori ono što Kremlj misli, “propadanje zapadnih političara” vidi i u onome što je Zelenski imao na sebi tijekom sastanka s Draghijem, Scholzom i Emmanuelom Macronom. “Bi li trenutni ukrajinski predsjednik došao na sastanak s Jacquesom Chiracom u zelenoj majici. Naravno da ne. Apsurdno”, poručio je Medvedev.

“Problem degeneracije europske politike se pojavio uglavnom zato što su postali blijedi popratni vokal američkih solista. Charles de Gaulle se mogao usprotiviti bilo kojem američkom predsjedniku, a koji će Europljanin to napraviti danas bez rukovanja? Ne razmišljaju o budućnosti. Ograničeni su izbornim prilikama. Novi američki lideri također nemaju svježe ideje i mentalnu stabilnost. To će se nastaviti”, zaključio je Medvedev.


Britanci i Marokanac osuđeni na smrt pripremaju žalbe na takvu presudu

9:39 Britanci i Marokanac koji su zarobljeni u Ukrajini, a koje je samoproglašena Donecka republika osudila na smrtnu kaznu, pripremaju žalbu na tu presudu, javlja ruska agencija TASS, pozivajući se na odvjetnicu jednog Britanca.

Britanske vlasti osudile su suđenje svojim državljanima kao lažno. Osuđeni strani borci navode kako su bili pripadnici ukrajinskih oružanih snaga te da bi se prema njima trebalo ponašati kao ratnim zarobljenicima u skladu sa Ženevskom konvencijom.

Separatistička samoprozvana država ih je optužila za “plačeničke radnje” i pokušaja da “svrgnu ustavni poredak Donecke narodne republike”.


Britansko ministarstvo: ‘Rusije vrši sve veći pritisak na Lisičansk i Sjeverodoneck’

8:25 Britansko ministarstvo obrane u najnovijem je izvješću ustvrdilo da Rusija vrši sve veći pritisak na Lisičansk i Sjeverodoneck te da polako napreduju na rubovima gradova, ali da su i dalje zaustavljeni njihovi napori da bolje okruže ukrajinske snage kako bi zauzeli zapadni dio donecke oblasti.

Navode kako su Rusi od 19. lipnja najvjerojatnije napredovali više od 5 kilometara prema južnom dijelu Lisičanska. Britanci ističu kako su se neke ukrajinske snage najvjerojatnije povukle kako bi spriječile da ih Rusi okruže. “Poboljšani učinak Rusije u ovom sektoru vjerojatno je rezultat nedavnih pojačanja i velike koncentracije paljbe”, zaključuje britansko ministarstvo.


Ukrajina: ‘Rusi zauzeli dva naselja kod Sjeverodoneck. Lisičansk pod teškom paljbom’

7:59 Ukrajinske oružane snage su izvijestile da je ruska vojska zauzela naselja Loskutivka i Rai-Oleksandrivka, koji se nalaze južno od Lisičanska i Sjeverodonecka, gdje se trenutno vode neke od najžešćih bitaka od početka rata. Ukrajinci su ustvrdili i kako ruske snage provode operacije da zauzmu naselje Sirotine.

Guverner Luganska Sergij Hajdaj je kazao kako ukrajinske snage i dalje brane Sjeverodoneck i obližnja naselja Zolote i Vovčojrovku. Poručio je i da je Lisičansk pod teškom paljbom Rusa koji su, tvrdi Hajdaj, postavili više od sto višeraketnih bacača. “Toliko je artiljerije i minobacača da Rusi jednostavno svojim udarima obuhvaćaju cijele četvrti. Ima brojnih žrtava među civilima”, kazao je Hajdaj.

Njegove tvrdnje nisu nezavisno potvrđene.


Zelenski: ‘Rusija želi svaki grad u Donbasu pretvoriti u Mariupolj’

7:11 Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski u sinoćnjem je obraćanju kazao kako vjeruje da ruske snage žele uništiti gradove u Donbasu na isti način kao što su uništili Mariupolj. “U Donbasu stalno dolazi do masovnih zračnih i topničkih udara. Cilj okupatora u toj regiji ostaje isti. Žele uništiti cijeli Donbas korak po korak. Cijeli. Lisičansk, Slovjansk, Kramatorsk. Cilj im je svaki grad pretvoriti u Mariupolj. Potpuno ga uništiti”, poručio je.

Poručio je da je potreban “paritet na bojištu”, pozivajući još jednom Zapad na slanje teškog naoružanja. “Zato stalno naglašavamo potrebu za bržim slanjem podrške Ukrajini. Što prije je potreban paritet na bojištu kako bi zaustavili ovu đavolsku armadu i pogurali je izvan ukrajinskih granica”, poručio je.


SAD zagovara da se Turska, Švedska i Finska dogovore prije NATO samita

7:06 SAD se nada da će uskoro biti riješena pitanja između Turske, Finske i Švedske oko nastojanja nordijskih zemalja da se pridruže NATO-u, izjavila je jučer glavna diplomatkinja State Departmenta za Europu Karen Donfried. Govoreći na saslušanju odbora za vanjske odnose u Senatu, rekla je da Sjedinjene Države zagovaraju da se sve strane dogovore oko toga pitanja prije samita NATO-a sljedećeg tjedna u Madridu.

Turska se protivi ulasku Finske i Švedske u NATO tvrdeći da dvije zemlje pružaju podršku kurdskim militantima te zbog embarga na prodaju oružja Ankari. Čelnici NATO-a sastat će se u Madridu od 29. do 30. lipnja. Za članstvo u NATO-u potrebno je odobrenje svih 30 članica saveza. Turska je saveznica u NATO-u više od 70 godina i ima drugu po veličini vojsku saveza.

Obraćajući se novinarima u Bruxellesu ranije ovog tjedna, nakon njihovih razgovora s najvišim predstavnicima Švedske, Finske i NATO-a, visoki turski dužnosnici nisu izrazili isti osjećaj hitnosti kao Donfried i rekli su da summit NATO-a nije krajnji rok. Svaki napredak u nordijskim nastojanjima za članstvo “ovisi o smjeru i brzini kojom će te zemlje poduzeti korake”, rekao je tada glasnogovornik turskog predsjednika Ibrahim Kalin.


Reporteri bez granica: ‘Ruske trupe hladnokrvne pogubile ukrajinskog fotografa’

7:01 Ukrajinskog fotografa Maksima Levina ruske su snage “hladnokrvno pogubile” zajedno s njegovim prijateljem Aleksijem Černjišovim 13. ožujka sjeverno od Kijeva, objavili su Reporteri bez granica (RSF) u jučerašnjem izvješću. “Dokazi protiv ruskih snaga su neoborivi“, navodi skupina za slobodu tiska u uvodu izvješća koje ukupno ima 16 stranica.

Levin (1981) je bio redatelj dokumentarnih filmova i povremeno je sudjelovao u izvještavanju Reutersa od 2013. Nestao je 13. ožujka, na dan kada je RSF objavio da je pogubljen. RSF je objavio da je ispitao dokaze na mjestu događaja koji uključuju metke i Levinov izgorjeli automobil, kao i fotografije snimljenih Levinovih i Černišovljevih tijela kada su otkrivena 1. travnja.

U izvješću se navodi da položaj Černišova tijela i drugi dokazi ukazuju da je on možda bio živ spaljen, a Levin je vjerojatno ubijen s jednim ili dva hica iz neposredne blizine. Rečeno je da se na fotografiji njegova leša vide tri prostrijelne rane. Ukrajinski tužitelji kažu da su Levina ubili pripadnici ruskih oružanih snaga s dva hica iz malokalibarskog oružja. Reuters nije mogao neovisno provjeriti ovu informaciju.


Johnson: ‘Rusija bi u sljedećim mjesecima mogla iscrpiti svoje snage’

6:54 Britanska vojna obavještajna služba vjeruje da bi rusko napredovanje u Ukrajini kroz sljedećih par mjeseci mogao usporiti manjak resursa, kazao je britanski premijer Boris Johnson skupini europskih novinara. U komentarima koje je jučer objavio njemački Sueddeutche Zeitung, Johnson je kazao da vojne snage predsjednika Vladimira Putina u istočnoj pokrajini Donbas siju uništenje, ali za to plaćaju skup danak u oružju i vojnicima.

“Doduše, naša obrambena obavještajna služba vjeruje da bi Rusija kroz sljedećih par mjeseci mogla iscrpiti svoje snage što bi zaustavilo njezino napredovanje“, kazao je Johnson u intervjuu te dodao: “U tom trenutku morat ćemo pomoći Ukrajincima da obrnu dinamiku borbe. Za to ću se zalagati i na sastanku G7 (op.a. koji se za vikend održažava u Njemačkoj).“

“Ako Ukrajinci budu u poziciji da krenu u protuofenzivu, trebamo ih podržati s opremom koju traže od nas”, napomenuo je Johnson. Na pitanje kako bi izgledala pobjeda za Ukrajinu, ili poraz za Putina, Johnson je odgovorio: “To bi podrazumijevalo povratak na status quo koji je postojao prije 24 veljače i povlačenje ruskih snaga s područja na koja su izvršili invaziju.” Osim za Sueddeutche Zeitung, intervju je dao i za francuski Le Monde, te talijanske i španjolske novine.


Europsko vijeće danas odlučuje o statusu kandidata za Ukrajinu

6:49 Čelnici država i vlada zemalja članica EU-a će na današnjem sastanku Europskog vijeća u Bruxellesu formalno započeti dugi put Ukrajine ka članstvu u EU. Iako simboličan, ovaj potez pomoći će u podizanju morala ove države u kojoj je kroz zadnja četiri mjeseca ubijeno na tisuće ljudi, milijuni su razmješteni, a mnogi gradovi su sravnjeni sa zemljom.

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski jučer je pozdravio očekivanu ponudu Europske unije statusa kandidata za svoju ratom pogođenu zemlju. “Vjerujem da će svih 27 zemalja članica Europske unije poduprijeti naš status kandidata“, kazao je Zelenski učenicima Munk škole za globalne poslove i javnu politiku u Torontu. “Ovo je naše svjetlo na kraju tunela.“


Međunarodna agencija za energiju: ‘Rusija bi mogla potpuno obustaviti dostavu plina Europi’

6:34 Šef Međunarodne agencije za energiju (IEA) Faith Birol upozorio je jučer Europu da se hitno mora pripremiti na mogućnost da joj Rusija u potpunosti prekine dostavu plina u cilju osnaživanja svog političkog položaja. “Ne bih odbacio mogućnost da će Rusija povremeno nalaziti opravdanja za daljnju obustavu dostave plina u Europu, a možda će je i zaustaviti u potpunosti“, rekao je Birol za Reuters te dodavši kako Europa mora pripremiti planove u slučaju da do toga dođe.

Birol je kazao i da je nedavno smanjenje dostave plina mogući ruski pokušaj ostvarivanja političke prednosti ususret zimskim mjesecima kada je potrošnja veća. Međutim, ustvrdio je kako IEA smatra da potpuna obustava nije najizgledniji scenarij.