Očajnički vapaj Zelenskog: 'Ne smanjujte nam pomoć. Ako Rusija napadne članicu NATO-a, morat će se boriti američka djeca'

Ukrajinski predsjednik u ekskluzivnom intervjuu otkriva što očekuje u nastavku rata, ali i čega se pribojava

Ukrainian president Volodymyr Zelensky makes a statement at the start of his first visit to NATO's headquarters  since the start of Russia's invasion of Ukraine in February 2022, in Brussels, on October 11, 2023. (Photo by SIMON WOHLFAHRT / AFP)
FOTO: AFP

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski kaže da je rat s Rusijom ušao u novu fazu. Očekuje da će se zima dodatno zakomplicirati borbe nakon ljetne protuofenzive ukrajinske vojske koja Ukrajini nije donijela željene rezultate zbog nedostatka oružja i vojnika.

Zelenski ističe da unatoč tome Ukrajina neće odustati. “Imamo novu fazu rata i to je činjenica”, kazao je u ekskluzivnom intervjuu za Associated Press u Harkovu. “Zima je u cjelini nova faza rata”, dodao je.

Na pitanje o tome je li zadovoljan rezultatima protuofenzive, Zelenski je rekao: “Gledajte, ne odustajemo, ja sam zadovoljan. Borimo se s drugom najboljom vojskom na svijetu, zadovoljan sam”. “Gubimo ljude, s tim nisam zadovoljan. Nismo dobili sve oružje koje smo htjeli, ne mogu biti zadovoljan, ali se ne mogu previše žaliti”, dodao je.

Rat Izraela i Hamasa baca sjenu na sukob

Zelenski kaže da se boji kako će rat Izraela i Hamasa zasjeniti sukob u Ukrajini jer bi mogao dovesti u opasnost dotok vojne pomoći iz zapadnih zemalja u Ukrajinu.

Dugo očekivana protuofenziva, potpomognuta desecima milijardi dolara zapadne vojne pomoći, uključujući i teško naoružanje, nije donijela očekivane pomake. Sada se neki ukrajinski dužnosnici brinu hoće li daljnja pomoć biti tako velikodušna. U isto vrijeme, zalihe streljiva su pri kraju što bi moglo zaustaviti operacije na ukrajinskom bojištu.

Stiže zima koja donosi nove izazove

U Ukrajinu stiže još jedna zima, vojni zapovjednici moraju se boriti s novim, ali već poznatim izazovima u ratu koji traje gotovo dvije godine – niskim temperaturama i opustošenim poljima u kojima su vojnici izloženi pogledu.

Postoji i bojazan od širenja opsega ruskih zračnih napada na gradove u kojima će meta biti energetska infrastruktura i civili. Moskva je 25. studenoga pokrenula svoj najveći napad dronovima u kojemu je 75 letjelica iranske proizvodnje ciljalo Kijev. “Zbog toga je rat posebno težak tijekom zime”, rekao je Zelenski.

Nisu postigli željene rezultate

Zelenski je kasnije tijekom razgovora ipak priznao da tijekom protuofenzive nisu postignuti željeni rezultate. “Željeli smo brže rezultate. Iz te perspektive, nažalost, nismo to postigli i to je činjenica”, rekao je. “Ukrajina nije dobila sve potrebno oružje od saveznika, a ograničenja u broju vojnih snaga onemogućila su brzo napredovanje”, dodao je.

“Nemamo dovoljno vojnika za brže postizanje željenih rezultata. Ali to ne znači da trebamo odustati i da se moramo predati. Uvjereni smo da smo na pravom putu. Borimo se za ono što je naše”, istaknuo je Zelenski. Navodi da je Ukrajina uspjela u nekim segmentima napredovati protiv bolje naoružanog i brojnijeg neprijatelja.

“Osim toga, moć moskovske Crnomorske flote je smanjena nakon ukrajinskih napada koji su probili protuzračnu obranu i pogodili njezino sjedište na okupiranom Krimu”, dodao je i istaknuo da još uvijek funkcionira i privremeni žitni koridor koji je Kijev uspostavio nakon povlačenja Rusije iz ratnog sporazuma.

Žele ojačati domaću vojnu industriju

Navodi da je usredotočen na sljedeću fazu – jačanje domaće vojne industrije za koju već sada Ukrajina izdvaja značajan dio iz proračuna. No, trenutačna proizvodnja je daleko od dovoljne koja bi preokrenula tijek rata. Zelenski traži od zapadnih saveznika, uključujući SAD, da ponude povoljne zajmove kako bi se ispunio i taj cilj.

“To je izlaz”, rekao je Zelenski i dodao da Rusiju ništa ne plaši više od vojno neovisne Ukrajine. “Dajte nam ove prilike i mi ćemo graditi. Koliko god truda i vremena bilo potrebno, mi ćemo to učiniti, i to vrlo brzo”, pozvao je Zelenski.

Zabrinut nemirima na Bliskom istoku

Kaže da ga zabrinjavaju nemiri na Bliskom istoku koji su najnasilniji u posljednjim desetljećima, a koji prijete oduzimanjem globalne pažnje i resursa potrebnih Ukrajini za obranu od Rusije. “Već možemo vidjeti posljedice preusmjeravanja pozornosti međunarodne zajednice zbog tragedije na Bliskom istoku. Samo slijepi ovo ne prepoznaju”, dodao je Zelenski.

Navodi kako su Ukrajinci svjesni toga što se događa, no ne smiju dopustiti da sukob Ukrajine i Rusije padne zbog toga u zaborav. “Vidite, pažnja je kao i pomoć. Borimo se za svaki djelić pažnje jer bi bez nje moglo doći do problema u američkom Kongresu”, objasnio je Zelenski. Navodi da ga zabrinjavaju izbori u SAD-u, ali i ankete prema kojima veliki dio Amerikanaca misli da SAD previše novca troši na Ukrajinu.

‘Rusija bi mogla napasti zemlje NATO-a’

Tvrdi da Amerikanci pomažući Ukrajini – pomažu i sebi. “Ako naš otpor ne uspije zbog nedostatka oružja i pomoći, Rusija bi mogla napasti zemlje NATO-a, a onda će se američka djeca boriti”, rekao je i dodao da je Ukrajina odnedavno preustrojila funkcioniranje potrebno u ratu kako bi se izborila protiv mita i korupcije.

Iako to nije njegov posao, kako navodi, brine o tome kako se hrana, oružje, zalihe pa čak i odjeća isporučuju na bojišnicu. Ukrajina želi “progurati formulu za mir u koju bi bilo uključeno što više zemalja svijeta kako bi Rusija ostala politički izolirana”, navodi. Ukrajina je pred izborima, no zbog rata se oni možda neće održati, kaže Zelenski. Dodaje da je užasno težak posao ratnog predsjednika, ali ne može zamisliti da napusti to mjesto jer smatra da bi to bilo pogrešno.