Vlada je mudrovala oko povrata novca za propala putovanja pa joj Bruxelles prijeti Sudom. Sad mijenjaju zakon

Umjesto 180 dana nakon kraja pandemije, povrat novca bit će, prema neslužbenim informacijama, omogućen od 1. travnja

Nakon upozorenja iz Bruxellesa da bi Hrvatska mogla završiti na Sudu EU, zbog načina na koji domaći propisi reguliraju povrat novca za otkazana putovanja, Vlada će uskoro izmijeniti zakon koji u Europskoj komisiji smatraju spornim.

Tijekom proljetnog vala pandemije postojala je bojazan da bi otkazivanje putovanja moglo ugroziti poslovanje turističkih agencija koje svojim klijentima moraju vratiti uplaćeni novac. Zato je tada zakonom omogućeno da taj povrat bude odgođen znatno dulje od 14 dana, koliko predviđa europska direktiva.

Što je sporno?

Zakonom o pružanju usluga u turizmu propisana je mogućnost izdavanja vaučera za neizvršena putovanja, a ako putnik želi povrat novca, organizator mu je dužan vratiti uplaćeni iznos “u roku 14 dana po isteku 180 dana od prestanka posebnih okolnosti”.

Rok je, dakle, vrlo neodređen. Ako putnik ne želi iskoristiti vaučer za zamjensko putovanje, nego želi svoj novac, nema pojma kad će ga dobiti – jer se ne zna kad će prestati “posebne okolnosti”, odnosno pandemija. U tome je bio spor između Zagreba i Bruxellesa, pa su iz Komisije još u srpnju upozorili da rokove treba preciznije definirati.

Upozorenje Bruxellesa

Budući da Zakon u međuvremenu nije izmijenjen, iz Komisije su poslali novo upozorenje, napomenuvši da je sljedeća moguća stepenica Sud EU-a. “Bugarska, Litva, Slovačka i Hrvatska imaju rok od dva mjeseca da odgovore i poduzmu potrebne mjere kako bi ispunile zahtjeve Komisije”, napisali su u priopćenju krajem listopada.

“U protivnom Komisija može odlučiti prijeći na sljedeću fazu postupka zbog povrede, odnosno Bugarskoj uputiti obrazloženo mišljenje ili predmet protiv ostale tri zemlje uputiti Sudu Europske unije”, upozorili su iz Bruxellesa.

Kao što je vidljivo iz ovog dijela priopćenja, Hrvatska nije jedina članica EU-a čiji propisi nisu usklađeni s europskom direktivom. Neke države, poput Italije, Francuske i Grčke, u međuvremenu su, pak, već izmijenile svoje zakone, pa je postupak protiv njih Komisija obustavila.

Učinak na agencije

Sada će, dakle, i hrvatska Vlada predložiti izmjenu. “S obzirom na neizvjesnost prestanka posebnih okolnosti, izmjenama predmetnog zakona bit će propisan jasan vremenski rok za povrat novca za neizvršene paket aranžmane zbog pandemije bolesti COVID-19”, kažu u resornom Ministarstvu. Prema neslužbenim informacijama, kako smo već izvještavali, taj će rok biti od 1. travnja sljedeće godine.

U Vladi ne smatraju da će time putničke agencije biti dovedene u probleme. To proizlazi iz dokumenta koji je Ministarstvo poslalo na e-savjetovanje, a u kojem se procjenjuje i učinak ovih zakonskih izmjena.

Vlada ističe da se radi o manjem broju agencija. Uz to, navodi da su, zahvaljujući vaučerima i potporama za očuvanje radnih mjesta, turističke agencije ipak dobile vrijeme da stabiliziraju svoje poslovanje.