Vlasnici napuštenih hotela morat će plaćati uvećane komunalne naknade, objavila je ministrica graditeljstva

To se odnosi i na objekte u vlasništvu Crkve koji su u funkciji zarade

FOTO: PIXSELL

Ministrica graditeljstva Anka Mrak Taritaš najavila je, gostujući u Dnevniku Nove TV, da će svi vlasnici napuštenih hotela plaćati uvećane komunalne naknade.

“Cijeli smisao je da vlasnici koji su kupili nekretnine, a nisu ih priveli namjeni, prvenstveno govorim o turističkim objektima, da ih komunalnom naknadom prisilimo da ih dovedu namjeni jer to je u interesu i nas i njih, države i jedinica lokalne samouprave”, kazala je ministrica.

Nove naknade i do 10 puta više

Pojasnila je kako je u pripremi zakon o komunalnom gospodarstvu koji će predviđati povećanje naknade za one objekte koji su turističke namjene, a nisu u funkciji. Ta bi naknada, dodala je, trebala biti “pet ili 10 puta viša nego što je to uobičajeno”.

“Neke druge zemlje su imale iste probleme i izašle su iz tih problema pa ne vidimo razloga da to ne bude tako i u Hrvatskoj”, kazala je Mrak Taritaš.

Na primjeru zapuštenog turističkog kompleksa Haludovo na otoku Krku ministrica je kazala da “Haludovo danas plaća naknadu od 20-ak tisuća kuna”, dok bi predviđenim povećanjem plaćali oko 500 tisuća kuna. No, stave li objekt u fukciju naknada bi, kazala je, “bila manja”.

“Haludovo je komunalno opremljen prostor, on ima i cestu i vodovod, odvodnju, javnu rasvetu, sve to Općina mora platiti bez obzira radi li hotel ili ne. Ali ako radi onda je veća korist i za Općinu i za državu. Smisao je da vlasnike prisilimo da plaćaju ili će se općine na nekretninu upisivati određenim zabilježbama”, istaknula je Mrak Taritaš.

Veće komunalne naknade prisilit će lokalne jedinice da rade svoj posao

Kazala je da je utvrđeno kako u trećini općina i gradova komunalna naknada, koja je isključio lokalni prihod, čini manje od 10 posto njihovih proračuna dok bi, izmjenom zakona, ona mogla činiti i 15 posto. “10 do 15 posto prihoda treba biti komunalna naknada i na ovaj način zakonom ćemo prisiliti općine i gradove da rade svoj posao, a oni koji neće raditi svoj posao neće moći dobiti subvencije od države”, poručila je ministrica.

Na pitanje znači li to da će povećanu naknadu morati plaćati i Crkva ministrica je kazala da uvijek postoje izuzeci. “Postoji ugovor koji je država potpisala s Crkvom. Italija je jednako tako uvela pravilo da tamo gdje Crkva zarađuje na nekretnini plaća naknadu… Tamo gdje je nekretnina u funkciji zarade plaćat će naknadu, gdje nije, neće.”