Za slučaj da vam nije posve jasno što se događa s Indijom i Pakistanom koji prijete ratom, evo pregleda

Situacija je eskalirala kad je Pakistan srušio dva indijska aviona, nakon čega su počeli pucati jedni na druge

UPDATING CAPTION
Indian soldiers gesture near the remains of an Indian Air Force helicopter after it crashed in Budgam district, outside Srinagar on February 27, 2019. - Officials said an investigation was underway into the cause of the crash, which came as Pakistan claimed to have shot down two Indian fighter jets in the divided and disputed Kashmir region. (Photo by Tauseef MUSTAFA / AFP) / UPDATING CAPTION
FOTO: AFP

Pakistan i Indija su tijekom posljednja dva dana razmjenjivali zračne napade, što je prvi puta od rata 1971. da su se ove dvije nuklearne sile odlučile na takav korak. To je u srijedu rezultiralo rušenjem dvaju indijskih borbenih zrakoplova, zbog čega su reagirale i ostale svjetske sile, koje Islamabad i New Delhi pozivaju na smirivanje situacije. Nakon posljednje eskalacije, više nije neizgledno da bi moglo doći do rata. Za slučaj da vam nije posve jasno zašto Indija i Pakistan svako malo uznemire svijet prijetnjom velikim vojnim sukobom, evo malog pregleda.

1. Pokolji tijekom puta u neovisnost

U raspadu britanskog kolonijalnog carstva nakon Drugog svjetskog rata na Indijskom potkontinentu nastalo je nekoliko neovisnih država, a najveće među njima bile su Indija i Pakistan. Cijeli proces nastanka novih država otežala je složena vjerska struktura bivše britanske kolonije, u kojoj su muslimani i hindusi živjeli nerazmrsivo izmiješani. Tijekom i neposredno nakon stjecanja neovisnosti 1947. godine, došlo je do žestokih sukoba pripadnika dviju religija, u kojima je poginulo oko 500 tisuća, a raseljeno je između 12 i 15 milijuna ljudi. Dvije nove države, Pakistan u kojem je većina stanovnika muslimanske vjeroispovijesti, i Indija u kojoj većinu čine hindusi, nisu uspjele povući zajedničku granicu oko koje bi se svi složili. Neriješena teritorijalna pitanja i sjećanje na zločine tijekom podjele dosad su uzrokovali tri rata i bezbroj manjih oružanih sukoba koje su te države vodile u posljednjih sedamdesetak godina.

2. Tri rata između Indije i Pakistana

Prvi Indijsko-pakistanski rat, ili Prvi kašmirski rat, počeo je potkraj 1947. godine. Najžešće borbe vodile su se u povijesnoj pokrajini Kašmir, koja je podijeljena nakon povlačenja Britanaca. Kao i u mnogim drugim dijelovima bivše kolonije, muslimani i hindusi su u Kašmiru živjeli izmiješani, a nove države nisu se uspjele dogovoriti oko podjele pokrajine. Rat je trajao do kraja 1948. godine, kada je sklopljeno primirje kojim je Indija dobila dvije trećine Kašmira, dok je trećina pripala Pakistanu. Novi rat oko Kašmira izbio je 1965.. godine, kada je tijekom pet tjedana s obje strane stradalo na tisuće ljudi, a situacija na terenu se nije bitno promijenila. Još jedan rat vođen je 1971. godine, kada je Indija intervenirala u građanskom ratu nakon kojeg je Pakistan izgubio svoj istočni dio, koji je postao nova država Bangladeš.

3. Ostali sukobi

Oružana pobuna islamističkih militanata u indijskom dijelu Kašmiru počela je 1989. godine, a dosad je ubijeno nekoliko desetaka tisuća ljudi. Posljednji veliki napad u Kašmiru dogodio se 2016. godine, kada su pobunjenici napali kamp indijske vojske u gradu Uriju, pri čemu je poginulo 20 vojnika. Posebno blizu novog rata Indija i Pakistan našli su se 2001. godine, kada je u islamističkom napadu na indijski parlament poginulo četrnaest ljudi. Indija je susjeda i tada optužila da sponzorira teroriste, a napetosti duž granice trajale su do iduće godine.

4. Nuklearni arsenali

Indija je s 1,3 milijarde stanovnika druga najmnogoljudnija država svijeta, dok je Pakistan sa 150 milijuna šesti. Svaki rat između tako napućenih država prijeti da će biti strahovito krvav, ali činjenica da obje države raspolažu nuklearnim oružjem njihovom eventualnom sukobu daje neku drugu dimenziju. Premda količina i vrste nuklearnog oružja ne izgledaju impresivno kada se usporede s američkim ili ruskim arsenalom, i jedni i drugi dovoljno su dobro naoružani da bi upotreba nuklearnog oružja gotovo sigurno doveo do milijunskih žrtava. Procjenjuje se da obje države imaju oko stotinu nuklearnih bojevih glava, a mnoge se mogu montirati na balističke rakete dometa skoro dvije i pol tisuće kilometra. To znači da Indija i Pakistan mogu pogoditi najveće gradove u drugoj državi, a s obzirom na malu udaljenost, upozorenja gotova da ne bi ni bilo.

5. Najnoviji sukob

Stvar se ponovo zakuhala 14. veljače ove godine, kada se bombaš samoubojica, član islamističke militantne organizacije Jaiš-e-Mohamad, zabio u autobus koji je prevozio indijsko policijsko i vojno osoblje u Kašmiru. Stradala su 44 Indijca, a Indija je smjesta najavila krvavu odmazdu. Žestini reakcije premijera Narendra Modija vjerojatno je doprinijela i činjenica da se u Indiji uskoro održavaju parlamentarni izbori, na kojima njegovu Baharatiya Janata Party, nacionalističku stranku hindusa, očekuje tijesna borba za vlast u zemlji koja je, kako se Indijci vole pohvaliti, najveća demokracija na svijetu. Indijska vlada je nedugo nakon napada objavila kako postoje „nepobitni dokazi” da je za pokolj odgovoran Pakistan, i počela s diplomatskim naporima da izolira susjede.

Druga faza odgovora na napad u Kašmiru počela je u utorak malo nakon ponoći, kada je indijska ratna avijacija izvela „preventivni napad” na kamp skupine Jaiš-a-Mohamad koji se nalazio na pakistanskom teritoriju. Opravdanje za taj udar nije bio samo teroristički napad koji se dogodio na Valentinovo, nego i navodna obavještajna saznanja o novim napadima koje islamisti spremaju protiv Indije. Glasnogovornik pakistanske vojske objavio je kako su indijski zrakoplovi ušli nekoliko kilometara u pakistanski teritorij, i akciju nazvao pokušajem indijskih vlasti da zadovolje svoju javnost. Drugi indijski zračni napad Pakistanci su dočekali spremni, i srušili dva indijska aviona.

Indijske vlasti kasnije su objavile su da su i oni srušili pakistanski F-16, dok je Pakistan sinoć počeo granatiranje s oružjem teškog kalibra područja uzduž granice u Kašmiru, na što je indijska vojska tijekom noći uzvratila. S obzirom na to da su obje države počele otkazivati komercijalne letove i povlačiti stanovništvo iz pograničnog područja, čini se kako novi sukobi nisu isključeni. Koliko su stvari ozbiljne pokazuje i činjenica da se aktivirala američka diplomacija, koja je obje strane pozvala da spriječe eskalaciju, a Pakistan da zaustavi teroriste koji djeluju s njegovog teritorija. Može se pretpostaviti da će se uskoro oglasiti i Kina, stari neprijatelj Indije, koja je s njom vodila pogranični rat 1962. godine. S obzirom na tradicionalno bliske odnose između Pakistana i Kine, koji su posljednjih godina sve prisniji, najnoviji sukob mogao bi postati pozornica za odmjeravanje snaga SAD-a i Kine, što će dodatno zakomplicirati i ovako nepredvidljivu situaciju.