Pošalje li Saudijska Arabija kopnenu vojsku u Siriju (a o tome pričaju), Bliski istok bi mogao eksplodirati

Posljedice za sirijski građanski rat i regiju bile bi ogromne

Yemeni troops loyal to their Saudi-backed President Abedrabbo Mansour Hadi march during a parade military west of the cityof Marib, some 170 kilometres (105 miles) east of the capital Sanaa on December 12, 2015.  AFP PHOTO / ABDULLAH AL-QADRY / AFP / ABDULLAH AL-QADRY
FOTO: AFP

Saudijska Arabija najavila je kako je spremna poslati kopnene vojne snage u Siriju, što bi moglo imati ogromne posljedice za građanski rat. No, pitanje koje prethodno treba postaviti je, piše Independent; hoće li se to zaista i dogoditi?

Najava iz Saudijske Arabije došla je baš u vrijeme kada su propali mirovni pregovori u Ženevi te su odgođeni za kraj veljače, a istodobno se intenzivirao sukob oko sirijskog grada Aleppa između sirijske vojske potpomognute ruskim zračnim udarima i pobunjenika.

Sukobi šijita i sunita

Već prethodno narušen odnos između Rusije i Turske, obzirom i na to da prvi podupiru sirijske vlasti, a drugi pobunjenike, ovih je dana dodatno narušen. Ankara otvoreno optužuje Moskvu da opkoljuju Aleppo i izgladnjuju pobunjenike, dok Moskva uzvraća optužbama kako Turci spremaju napad na Siriju.

Bilo kakve trupe Saudijske Arabije, ukoliko se odluče uključiti u središte događanja u Siriji, stavljaju se u visokorizičnu situaciju. Iako je prividni razlog zbog kojeg bi se uključili borba protiv militanata Islamske države, oni bi se vrlo lako mogli sukobiti is iranskim volonterima, kao i s libanonskim Hezbollah borcima.

Hoće li do intervencije doći?

Saudijska Arabija je država u kojoj većinu stanovnika čine Suniti, a dolaze u državu Šijita, što su i Iran i ostali saveznici. Ljuti neprijatelji koji su dosad već dosta puta sudjelovali u posrednim sektaškim ratovima, najčešće na području Jemena, ovaj put će se naći u istoj bitci.

Hoće li intervencije Saudijske Arabije protiv ISIS-a uistinu i doći? Saudijska Arabija i ostale tzv. države Zaljeva dio su američke kampanje protiv ISSI-a. No, oni u borbama nisu sudjelovali već mjesecima, prisiljeni su usredotočiti se na zračne napade na Jemen. Bilo je govora na početku kampanje i da će se suniti ići boriti u Jemen. Saudijci se nisu ponudili, već su umjesto toga neuspješno pokušavali pregovarati s Egipćanima i Pakistancima. Trenutna situacija je da tamošnje borbe većinom kontroliraju plaćenici, uključujući latinoamerikance i južnoafrikance, koje angažiraju američke kompanije.

Oprezne izjave vlasti

Syrian rescuers search for survivors from under the rubble following a reported air strike on the rebel-held neighbourhood of al-Kalasa in the northern Syrian city of Aleppo, on February 4, 2016. Tens of thousands of people were reported to have fled their homes in northern Syria as regime troops pressed a major Russian-backed offensive around second city Aleppo. Turkey's Prime Minister Ahmet Davotoglu warned that up to 70,000 people were headed towards his country, fleeing the offensive, which threatens to completely encircle rebels in Aleppo city. / AFP / THAER MOHAMMED
Razrušeni Aleppo, grad u kojem danima traju bitke između pobunjenika i sirijske vojske AFP

U četvrtak je Adel al Jubeir, saudijski ministar vanjskih poslova dao intervju stranim meidjima. Nije spominjao intervencije u Siriji.

Nešto kasnije, relativno mlađi dužnosnik vlade, Ahmed Asiri, glasnogovornik Ministarstva obrane, dao je dosta pažljivo sročenu izjavu o tom pitanju. Rekao je kako je Saudijska Arabija spremna sudjelovati u operacijama u Siriji, “ako bude postojao konsenzus među koalicijskim partnerima.” Drugim riječima, Saudijci će se pridružiti kopnenom vojskom radije nego da ostanu sami.

Sastanak NATO-a

Postoji mogućnost da se Saudijci pridruže Turcima u Ankari kako bi im pomogli uspostaviti tampon zonu. No, takav upad mogao bi dovesti do sukoba s Kurbima YPG skupine, koji su neprijatelji Turaka, ali istodobno i saveznici Amerikanaca protiv ISIS-a.

Dakle, scenarij koji se odvija na poručju Sirije je i dalje prilično zbunjujuć i nepredvidljiv. Postoji mogućnost da situacija postane malo jasnije nakon sastanka NATO-a u Bruxellesu sljedećeg tjedna. No, prilično nevjerojatno je da će se Saudijci odlučiti na ikakav potez u Siriji vlastitom incijativom.