Zašto kamate na kredite plaćamo dvaput skuplje od ostalih u EU?

Ministar Lalovac ustvrdio je da su krivci banke, no nisu svi tog mišljenja

Ilustracija
FOTO: PIXSELL/PIXSELL

Ministar financija Boris Lalovac prozvao je banke zato što “imamo povijesno nizak euribor, a nemamo niske rate”. “Temeljno je da građanin Hrvatske mora biti ravnopravan s onim u Austriji, Italiji, Njemačkoj, bez obzira na to kakav je rizik države.

Oni prebacuju rizik države na teret građana, znači građani uredno vraćaju svoje rate i oni su najuredniji platiše. I zato bi trebali imati kamatne stope kao što imaju građani u drugim zemljama”, rekao je ministar, a piše Večernji list. Lalovac je zaključio da bi krediti trebali biti u kunama, a kamata najviše tri posto.

Krivac je država

Malo je reći da su u bankarskim krugovima s neodobravanjem primili ovu ministrovu izjavu. Na stranu to što dolaze prije izbora, ali stvarnost je gorča od slatkih ministrovih riječi. Naime, upravo je država ta zbog koje su krediti skupi – premija rizika za Hrvatsku je vrlo visoka.

Zbog visokog javnog duga i neodgovornog trošenja novca u državi, Hrvatska mora platiti svoj dug oko 3,1 posto više nego ostale zemlje. Zato se Njemačka zadužuje uz kamatu od 0,07 posto, a Hrvatska za isti taj dug mora platiti 3,38 posto.

U strahu od euribora

“Kamata na kunu odražava efikasnost i države i gospodarstva i ne može biti prilagođena uvjetima drugih zemalja”, istaknuo je Večernjem listu Ljubo Jurčić. S druge strane, profesor ekonomije Ivan Lovrinović tvrdi da su kamate u Hrvatskoj izmanipulirane te da su banke prešutjele mogućnost snižavanja kamata uz pomoć Ministarstva financija i HNB-a.

Jasno je samo da će rastom euribora, što se po nekim analitičarima očekuje oko 2018., rasti i kamate, a time i rate dužnicima s kreditom vezanim za euro.