Zbunjeni ste cijelim slučajem oko navodnog rasta kamata na kredite u eurima? Evo kratak Telegramov vodič

Sve što biste trebali znati o slučaju o kojem priča cijela Hrvatska

18.03.2015., Sibenik – Trzisni analiticari procjenjuju da ce vrijednost eura i americkog dolara uskoro biti izjednacena te da bi europska valuta mogla dodatno oslabjeti. Photo: Dusko Jaramaz/PIXSELL
FOTO: PIXSELL/PIXSELL

Nakon što je u guverner Hrvatske narodne banke Boris Vujčić rekao da će rate kredita u eurima rasti, ova izjava čelnika glavne hrvatske bankarske institucije izazvala je cijeli niz reakcija u Hrvatskoj, kako u političkim, tako i u gospodarskim krugovima, ali i javnom životu. Nakon slučaja švicarski franak koji puni stupce hrvatskih medija već mjesecima, građani se pribojavaju novih nameta na kućne budžete. Telegram donosi pregled cijelog slučaja.

1. Vujčić na televiziji rekao da će rate kredita u eurima rasti

Guverner Boris Vujčić u Dnevniku HRT-a u utorak je upozorio da bi rate kredita u eurima u budućnosti mogle rasti, ukazavši na riskantnost vezivanja kredita uz euribor ili libor odnosno uz kamatne stope prema kojima banke posuđuju novac drugim bankama. Dodao je kako je trenutno nešto više od trećine stambenih kredita u Hrvatskoj vezano uz euribor ili libor.

Vujčić najavio rast kamata na kredite u eurima
Vujčić najavio rast kamata na kredite u eurima PIXSELL/PIXSELL

“Obzirom na razine na kojima su danas euribor i libor, možemo s puno većom izvjesnošću nego ranije očekivati rast tih kamatnih stopa u budućnosti, što bi moglo dovesti do bitno većeg rasta rata kredita nego što ljudi očekuju”, kazao je Vujčić.

2. Lalovac rekao bankarima da žive na Marsu

Ministar financija Boris Lalovac optužio je jučer bankare da žive na Marsu te da moraju početi tretirati hrvatske građane kao ravnopravne građanima Italije ili Austrije. Uz to, Lalovac je upozorio i guvernera HNB-a Borisa Vujčića da je odgovornost HNB-a upravljanje bankarskim sektorom i financijskim sustavom.

Lalovac misli da bankari žive na Marsu
Lalovac misli da bankari žive na Marsu PIXSELL/PIXSELL

“Zašto se nije smanjila rata za 2.000 kn, od 2008. onome tko je tada uzimao kredite, ako je EURIBOR tada bio 5%, a sada je 0,16? Zašto mu se nije smanjila? E to trebate pitati poslovne banke”, komentirao je Lalovac upozorenje iz HNB-a da bi rate kredita u eurima mogle porasti za 2.000 kuna.

“Imamo 6 godina recesije, imamo 6 godina krize, pod visokim kamatama i dugovima grca država, grcaju poduzeća, građani. Samo postoji jedan sektor izvan svega toga kao da živi na Marsu. I imaju ogromne profite, dobro im je”, istaknuo je jučer ministar financija, dodavši da bi građanin Hrvatske morao biti ravnopravan s onima u Austriji, Italiji, Njemačkoj.

3. Milanović garantira da neće rasti rate kredita u eurima

Predsjednik Vlade Zoran Milanović danas je u Sinju odbacio mogućnost rasta kamata na kredite podignute u eurima. “Ne to se neće dogoditi, garantiram da se to neće dogoditi. Neće rasti i s punom odgovornošću govorim građanima”, rekao je. Milanović je pri tome istaknuo kako je problem u tome što su hrvatski građani privatno jako zaduženi.

Milanović kaže da od svega toga neće biti ništa
Milanović kaže da od rasta kamata neće biti ništa PIXSELL/PIXSELL

“Nama je privatni dug veći problem ekonomski i financijski nego javni dug. Javni dug je ozbiljna stvar i treba je stalno kontrolirati. Mislim da smo tu sad došli do jednog plafona, ali privatni dug ljudima sputava potrošnju, naprosto stoji na mjestu. I zato nema šanse da situacija, što se kredita tiče, bude lošija od ove”, ocijenio je Milanović, dodavši: “A da nije bilo nas, da nije bilo moje Vlade, ako hoćete da nije bilo mene, sada bi rate u ‘švicarcima’ bile još veće”.

4. Što kažu ekonomisti?

Ekonomist Ante Babić smatra kako u budućnosti ne bi trebalo doći do povećanja rata kredita u eurima, odnosno da korisnike kredita u eurima, prvenstveno stambenih, ne čeka sudbina koja je zadesila korisnike kredita vezanih uz švicarski franak.

“Ne znam točno na što je guverner Vujčić mislio, ali ne vjerujem da se to može dogoditi. Svima je u interesu da se potakne tržište nekretnina, a to se neće postići povećanjem kamatnih stopa već njihovim smanjivanjem”, kazao je Babić u srijedu za Hinu.

Štoviše, Babić ističe kako su u Hrvatskoj i dalje previsoke kamate na kredite, odnosno da su znatno iznad prosjeka Europske unije i da bi baš zbog toga stvari mogle krenuti u suprotnom smjeru od onoga što najavljuje guverner Vujčić.

“Postoji mogućnost da hrvatski građani u budućnosti više počnu dizati kredite izravno iz banaka zemalja Europske unije i u tom bi slučaju postajala tendencija smanjenja ovdašnjih kamatnih stopa na kredite”, naveo je Babić.