Zašto su europske zemlje zasad odustale od najbolnije sankcije protiv Putina

Rusija zasad nije izbačena iz SWIFT-a, međunarodnog bankovnog sustava

U tjednima i mjesecima uoči ruskog napada na Ukrajinu, zapadni lideri najavljivali su najteže moguće sankcije protiv režima Vladimira Putina. Osim niza ekonomsko-trgovačkih sankcija kojima bi se udarilo na ruske banke, kompanije i predstavnike Putinove elite, kao jedna od najtežih mjera spominjalo se izbacivanje Rusije iz bankovnog sustava SWIFT.

SWIFT, punog naziva Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, međunarodni je sustav koji banke koriste za brze i sigurne prekogranične transakcije. Osnovan sedamdesetih godina prošlog stoljeća sa sjedištem u Belgiji, SWIFT je postao standard koji omogućava međunarodnu trgovinu. Svakodnevno se preko njega obavi oko 40 milijuna transakcija, u vrijednosti od nekoliko bilijuna dolara godišnje.

Biden priznao da nemaju dogovor

Kada bi se Rusiju izbacilo iz SWIFT-a, to bi značajno otežalo i usporilo poslovanje ruskih banaka, svakodnevne isplate ruskih kompanija i financijsku komunikaciju s ostatkom svijeta. Svjetske banke morale bi se posebno dogovarati s ruskima oko transakcija, što bi dovelo do dodatnih troškova, nesigurnosti i zastoja u poslovanju.

Međutim, kada su zapadne zemlje jučer nakon napada objavile inicijalne sankcije, ipak nije došlo do prijedloga izbacivanja Rusije iz SWIFT-a. Na konferenciji za novinare na kojoj je predstavljao sankcije, američki predsjednik Joe Biden priznao je kako s europskim partnerima “još uvijek nisu došli do dogovora o tome”.

Na jučerašnjem summitu europskih lidera u Bruxellesu, njemački kancelar Olaf Sholz dao je naslutiti kako se zasad protivi toj mjeri. “Najvažnije je da sada implementiramo mjere koje su pripremane zadnjih tjedana, a sve drugo ostavimo ako bude potrebno”, kazao je na novinarsko pitanje o SWIFT-u.

Velika šteta za europske izvoznike

Prema svim informacijama, izbacivanju Rusije iz SWIFT-a najviše se protive Njemačka i Italija. Iako bi mjera svakako osakatila Rusiju, nekoliko je razloga zašto izbacivanje možda i nije efikasno: prvo, ruske banke već su pripremile razne alternative, poput aplikacija za digitalne uplate. Drugo, Kina već pokušava afirmirati svoj alternativni sustav Cips, a ovo bi im bio dobar povod da ga proguraju.

Najvažnije, međutim, jest što dio europskih zemalja strahuje da bi izbacivanje iz SWIFT-a moglo prouzročiti više šteta za njih, nego za Rusiju. Osim što izvozi plin u Europu, Rusija je veliki kupac robe u Njemačkoj i Nizozemskoj, a ovaj bi potez to značajno otežao. Ipak, nije nemoguće da se Europa ipak odluči zabraniti Rusiji korištenje SWITF-a, ukoliko ruska agresija potraje.