Županijski sud sutra raspravlja o optužnici protiv Milana Bandića. Podsjećamo vas na par bitnih stvari

Afera Agram, u kojoj je Bandić optužen, teška je najmanje 20 milijuna kn

07.03.2016., Zagreb - Gradonacelnik grada Zagreba Milan Bandic obisao je kompleks najveceg hrvatskog coworking centra za mlade IT-jevce HUB385. U razgledavanje i upoznavanje sa nacinom rada proveli su ga osnivaci Ivana Soljan, Ivica Mudrinic i Ante Magzan. 
Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Zagrebački Županijski sud sutra bi trebao raspravljati o osnovanosti optužnice protiv gradonačelnika Milana Bandića i ostalih osumnjičenih u aferi Agram, koje USKOK sumnjiči za nezakonitosti teške najmanje 20 milijuna kuna.

Podsjećamo vas na neke bitne elemente ovog slučaja koji se već neko vrijeme nalazi u žiži javnosti.

1. Kad je predana optužnica?

Optužnicu protiv zagrebačkog gradonačelnika i njegovih suradnika te ‘poslovnih partnera’ gradskih tvrtki, na više od 400 stranica, USKOK je sudu predao sredinom prosinca prošle godine.

2. Tko je još optužen?

Na vrhu piramide se nakon Bandića nalazi nekadašnji predsjednik Uprave Zagrebačkog holdinga Slobodan Ljubičić i vlasnik CIOS-a Petar Pripuz, a slijede gradonačelnikov savjetnik Željko Horvat, bivši direktor ZET-a Ivan Tolić, Ivan Markušić, referent za javnu nabavu Zagrebačkog holdinga Filip Čulo, direktor Čistoće Miljenko Benko, zamjenica pročelnice gradskog Ureda za imovinsko-pravne poslove Ines Bravić, načelnica odjela za pravne poslove u Gradskom uredu za imovinsko-pravne poslove Koraljka Rožanković Uremović, direktor građevinske tvrtke Bramgrad projekt Branko Mihaljević, pročelnik stručne službe gradonačelnika Vidoje Bulum, pročelnik Bandićeva ureda Miro Laco, glavni tajnik Zagrebačkog športskog saveza Zdenko Antunović, Dragutin Kosić te direktor Plinare Ante Dodig.

21.10.2014., Zagreb - Milan Bandic i ostali osumljiceni u aferi Agram odlaze iz sudnice nakon sto im je sudac istrage odredio istrazni zatvor. Milan Bandic bio je vidno ljut i uzenimren, te zustro raspravljao sa svojim odvjetnicima, a pravosudni policajac drzao ga je za ruku. Photo:Zeljko Lukunic/PIXSELL
PIXSELL

3. Što se sve Bandiću i ostalima stavlja na teret?

Istraga u slučaju Agram pokrenuta je zbog sumnji da je gradonačelnik sa svojim suradnicima nizom nezakonitosti oštetio grad kojim upravlja više od 13 godina, osim u slučaju povezanim s predsjedničkom izbornom kampanjom gdje je zbog neplaćanja poreza na donacije primljene nakon izbora 2010. navodno oštetio i državni proračun. Sve o tome možete pročitati u Telegramovom ekskluzivu, OVDJE.

Uz sporne donacije u predsjedničkoj kampanji Bandića USKOK tereti za pogodovanje Pripuzovom CIOS-u te Mihaljevićevoj tvrtki Bramgrad, trgovanje utjecajem pri nezakonitom zapošljavanju sebi bliskih osoba u Gradskom poglavarstvu i Zagrebačkom Holdingu, ali i nezakonito korištenje službenih gradskih automobila u privatne svrhe.

4. Zašto je istraga naknadno proširena?

Istraga protiv Bandića u međuvremenu je proširena i nakon što je Vida Demarin, kao predsjednica upravnog vijeća Zagrebačke zaklade za pomoć osobama oboljelim od cerebrovaskularnih bolesti, istražiteljima ispričala da ju je Bandić u dva navrata nagovarao da promijeni iskaz i potpiše dokument neistinita sadržaja. Veliku ispovijest Vide Demarin za Telegram, u kojoj je ispričala sve o ovom slučaju, možete pročitati OVDJE.

'Afera mi je nanijela štetu, no moje je ime, ipak, malo predragocjeno da bi se samo tako okaljalo'
‘Afera mi je nanijela štetu, no moje je ime, ipak, malo predragocjeno da bi se samo tako okaljalo’ Vjekoslav Skledar

5. Bandić je bio i u istražnom zatvoru. Zašto je pušten?

Bandić je nakon iskaza Demarin u ožujku 2015. vraćen u istražni zatvor iz kojega je izašao u studenome 2014. uz jamčevinu od 15 milijuna kuna koje mu je navodno posudio odvjetnik Marijan Hanžeković te zabranu kontaktiranja sa svjedocima i nemogućnost obnašanja gradonačelničke dužnosti. U konačnici ga je lani u travnju na slobodu pustio Ustavni sud, a omogućeno mu je i obavljanje dužnosti.

Naime, Ustavni sud smatra da nova kaznena djela koja je počinio (utjecanje na Vidu Demarin i antidatiranje popisa umjetnina) nemaju nikakve veze s istragom u aferi Agram. Telegramovu analizu te sporne odluke možete pročitati OVDJE.

6. Koje su još optužnice podignute protiv zagrebačkog gradonačelnika?

Protiv Bandića je sredinom veljače prošle godine podignuta i prva optužnica kojom ga je USKOK teretio da je s dvoje suoptuženika udruzi U ime obitelji prilikom prikupljanja potpisa za raspisivanje referenduma “Birajmo zastupnike imenom i prezimenom” priskrbio nezakonitu korist od najmanje 308 tisuća kuna. No, zagrebački je sud tu optužnicu najprije vratio tužiteljstvu na doradu, a potom u srpnju odbacio kao neosnovanu.

Još je i niz potvrđenih i nepotvrđenih optužnica protiv Bandićevih suradnika koje se teretilo za mnoge nezakonitosti – od zamjene zemljišta i izmjena Generalnog urbanističkog plana do malverzacija na štetu gradskih tvrtki.

7. Što će se dogoditi ako sud sada potvrdi optužnicu za aferu Agram?

Tek ako optužnica u slučaju Agram bude potvrđena sud će sazvati pripremno ročište na kojem će se, među ostalim odrediti i datum početka mogućeg suđenja.