Hrvatska-Nizozemska 78-72: Nakon slabog starta Hrvatska stigla do pobjede i drugog mjesta u skupini

Dario Šarić i Kruno Simon predvodili su ekipu Velimira Perasovića

Hrvatska je u zagrebačkoj Areni pobijedila Nizozemsku i osigurala drugo mjesto u skupini C. Košarkaši Velimira Perasovića slabo su započeli utakmicu, no uspjeli su preokrenuti i na kraju slaviti sa 78-72.

Hrvatska se bori s Nizozemskom

Perasovićevi izabranici opet su, slično kao protiv Makedonije, ušli mlako i uspavano u utakmicu, pa Nizozemci u prvoj četvrtini vodili s 18-10, a sredinom druge s čak 12 razlike (34-22). Ozbiljnijom igrom hrvatski košarkaši su u samoj završnici prvog dijela s deset uzastopnih poena Bojana Bogdanovića, te košem Roka Leni Ukića u zadnjoj sekundi uspjeli nadoknaditi prednost Nizozemaca i povesti s 39-35 na poluvremenu. Nakon 30 minuta Hrvatska vodi s ipak malo osjetljivijom prednošću (62-53), no sredinom zadnje četvrtine Nizozemci opet dolaze na samo dva poena zaostatka (64-62). Srećom, naši su tricama spriječili neizvjesniju završnicu, a Nizozemce je konačno “slomila” trica Darija Šarića za 77-89 minutu i pol prije kraja.

Kod Hrvatske su najefikasniji bili Kruno Simon (18), Darijo Šarić (15), te Bojan Bogdanović i Ante Tomić s po 15 poena, dok su Nizozemce predvodili Schaftenaar (19) i De Jong (12).

U četvrtak u 18 sati Hrvatska igra posljednju utakmicu u skupini protiv Gruzije, no bez obzira na ishod te utakmice u Francusku odlaze kao drugoplasirana momčad skupine. Grci su i prije zadnjeg kola osigurali prvo mjesto u našoj skupini, a šanse za prolaz imaju još i sve preostale ekipe iz zagrebačke skupine.

Tijek utakmice

Hrvatska – Nizozemska 78-72

40` Kraj susreta, Hrvatska je pobijedila 78-72 i osigurala drugu poziciju u grupi

40` Hrvatska je povisila vodstvo i, čini se, osigurala pobjedu. Sada je 77-69

38` U samu završnicu susreta Hrvatska ulazi s tek tri koša prednosti. Igraju se još dvije minute

36` Mogla je Nizozemska izjednačiti, ali De Jong promašuje, a zatim na drugoj strani Tomić vodi Hrvatsku na plus pet

35` Raspoloženi Schaaftenaar pogađa tricu i Nizozemska ima tek dva koša zaostatka

35` U zadnjoj četvrtini gledamo odlučnu Nizozemsku koja je na minus pet

32` Nizozemska je smanjila na samom početku zadnje četvrtine

30` Završena je treća četvrtina. Hrvatska u zadnjih 10 minuta ulazi s devet koševa prednosti

30` Hrvatska solidno igra i mirno održava prednost koja sada iznosi 62-53

26` Nizozemci smanjuju preko Schaaftenaara, sada je 52-47 za Hrvatsku

24` Hrvatska je raspoložena u drugom dijelu i nastavlja gdje je stala. Sada košarkaši Velimira Perasovića vode 47-41

21` Počelo je drugo poluvrijeme

Dok čekate početak drugog poluvremena pogledajte našu galeriju.

20` Preokret Hrvatske koja na odmor ide s četiri koša prednosti

19` Hrvatska smanjuje zaostatak prije odlaska na odmor. Sada ima samo minus četiri

17` Hrvatska je napravila seriju 5-0, a Šarić pogodio tricu za 27-34

16` Nizozemci odlično igraju u prve dvije četrtine i sada imaju vodstvo od 12 koševa

15` Hrvatska se muči s Nizozemcima koji održavaju prednost i sada je 29-22 za njih

12` Dobra igra Nizozemske sa nastavlja i u drugoj četvrtini. Hrvatska je na minus devet

9` Zahvaljujući Simonu Hrvatska prvu četvrtinu završava sa samo minus četiri

8` Nizozemska je preokrenula i dvije minute prije kraja prve četvrtine vodi 18-10

5` Nizozemci se vraćaju, ubrzo je opet izjednačeno, rezultat je 10-10

4` Hrvatska je nakon tri minute stvorila veću prednost i vodi s četiri koša razlike

3` Izjednačena igra s obje strane, u trećoj minuti rezultat je 6-6

1` Počela je utakmica, Hrvatska kreće po novu pobjedu

20.52 Igrači izlaze na parket, još je manje od 10 minuta do starta

20.31 Utakmica počinje za malo manje od pola sata

Košarkašku reprezentaciju hrvatske u srijedu u 21 sat očekuje utakmica protiv Nizozemske na Eurobasketu u zagrebačkoj Areni. Nizozemci imaju pobjedu protiv Gruzije, te poraze protiv Makedonije i Slovenije, a Charlon Kloof, 25-godišnji nizozemski bek smatra da Nizozemska može nadigrati Hrvatsku.

“Zašto ne? Oni imaju petoricu na terenu, mi imamo petoricu. Oni moraju nas čuvati, kao i mi njih. Šanse su uvijek 50-50. Barem za mene. Mi nemamo što izgubiti, a oni su domaćini. Svi od njih očekuju pobjedu. Uvjeren sam da će biti motivirani. Ne možeš tražiti više nego igrati protiv momčadi najviše razine koja je motivirana. Sad je vrijeme da pokažemo što možemo”, kaže Kloof.

Perasović respektira Nizozemce

S druge strane, hrvatski izbornik pohvalno je govorio o Nizozemcima nakon što je naša reprezentacija u utorak pobijedila Makedoniju. “To je puno atletskiji suparnik. Izbacili su Crnogorce u kvalifikacijama, pobijedili Gruziju, možda mogli i bolje proći protiv Slovenije. Nema laganog protivnika. Nemojte zaboraviti, oni imaju samo pobjedu manje od nas”, zaključio je uvijek oprezni i pragmatični izbornik Perasović.

Podsjetimo, par sati ranije u skupini C pobijedivši Sloveniju s 83-72, košarkaši Grčke su osigurali prvom mjesto uoči posljednjeg kola skupine C EuroBasketa 2015.