Sjeverna Irska prvi put u povijesti izborila Euro, u Francusku putuje i Portugal

Lewandowski je zabio 11. pogodak u kvalifikacijama za Europsko prvenstvo

Northern Ireland's midfielder Josh Magennis (C) celebrates with Michael O'Neill with Northern Ireland Manager Micheal O'Neill (3rd R) and teammates after scoring his team's secong goal  during the UEFA Euro 2016 qualifying Group F football match between Northern Ireland and Greece at Windsor Park in Belfast, Northern Ireland, on October 8, 2015.    AFP PHOTO / PAUL FAITH

Nakon Engleske, Islanda, Češke i Austrije, plasman na Europsko prvenstvo 2016. u Francuskoj osigurale su i reprezentacije Portugala i Sjeverne Irske.

Portugalu je za prolaz bio dovoljan i bod protiv Danske, no Cristiano Ronaldo i društvo su pobjedom 1-0 osigurali i prvo mjesto u skupini I. Pogodak odluke zabio je Joao Moutinho u 66. minuti.

Portugal je osigurao prvo mjesto sa 18 bodova, Danska ima 12, a Albanija 11 bodova. Slijede Srbija (4) i Armenija (2). Usprkos porazu Albanija će imati još jednu priliku za povijesni uspjeh. U nedjelju će u Armeniji tražiti pobjedu za plasman na EP.

S. Irska bolja od Grčke

Plasman u Francusku izborila je i Sjeverna Irska koja je pobjedom protiv Grčke 3-1 potvrdila prvo mjesto u skupini F i izborila premijerni nastup na europskoj smotri. Dva puta (1958, 1982) su nastupili na svjetskim prvenstvima, međutim nikada na EURO-u. Strijelci za domaći sastav bili su Steven Davis (35, 58) i Josh Magennis (49), a grčki poraz je ublažio Christos Aravidis (87).

Rumunjska je odigrala 1-1 protiv Finske izjednačivši u sudačkoj nadoknadi. Tim bodom Rumunjska je zadržala bod prednosti ispred Mađarske koja je teškom mukom porazila Farske otoke 2-1. Rumunjska je u osam susreta primila samo jedan pogodak i ima najbolju obranu u kvalifikacijama. Međutim, Finci su poveli u 67. minuti golom Joela Pohjanpala. Izjednačio je Ovidiu Hoban u sudačkoj nadoknadi.

Preokret Mađarske

Mađarska je gubila na poluvremenu protiv Farskih Otoka 0-1, no u nastavku je uspjela okrenuti rezultat. Gosti su poveli golom Roaldura Jakobsena u 11. minuti, a rezultat je okrenuo dvostruki strijelac Daniel Bode (63, 71).

Uoči zadnjeg kola S.Irska vodi u skupini sa 20 bodova, Rumunjska ima 17, a Mađarska 16 bodova. Finska je četvrta sa 11 bodova. U zadnjem kolu Rumunji gostuju na Farskim Otocima, dok će Mađarska gostovati u Grčkoj.

Poraz Njemačke

Aktualni svjetski prvaci Nijemci trebali su bod u Irskoj za potvrdu plasmana na EP, no doživjeli su neočekivani poraz 0-1. Euforiju na Aviva stadionu u Dublinu izazvao je gol Shane Long u 71. minuti. Bila je to prva pobjeda Iraca protiv ‘elfa’ u službenim utakmicama.

Lewandowski zabio

U drugom susretu Škotska i Poljska su odigrali 2-2, nakon čega su Škoti definitivno otpali. Poljaci su poveli već u trećoj minuti golom Roberta Lewandowskog koji je zabio već 11 pogodak u kvalifikacijama. Gosti su držali vodstvo sve do sudačke nadoknade kada je Matt Ritchie izjednačio eurogolom.

Veznjak Bournemoutha je opalio sa 25 metara pogodivši same rašlje. Domaćin je u 62. minuti stigao do vodstva još jednim lijepim pogotkom, a strijelac je bio Steven Fletcher. Poljake je spasio Lewandowski izjednačivši u sudačkoj nadoknadi. Gruzija je bez većih problema pobijedila Gibraltar 4-0.

Kolo prije kraja na ljestvici vodi Njemačka sa 19 bodova, Irska i Poljska imaju po 18 bodova i u zadnjem kolu će u Varšavi odlučiti o putniku na EP. U prvom susretu završilo je 1-1. Nijemci u zadnjem kolu dočekuju Gruziju.