Hrvatska pobijedila Sloveniju 80-73, ali zabrinjava teška ozljeda Bogdanovića

Prvo ime hrvatske reprezentacije udario je glavom u parket u 25. minuti

05.09.2015., Arena Zagreb, Zagreb - EuroBasket 2015., skupina C, 01. kolo, Hrvatska - Slovenija. Eurobasket 2015 po prvi puta odrzava se u cetiri drzave. Hrvatska (Zagreb), Njemacka (Berlin), Litvija (Riga) i Francuska (Montpellier) ugostit ce kosarkase tijekom grupnih susreta dok ce se zavrsnica turnira odrzati u francuskom Lilleu. Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL

Košarkaši Hrvatske krenuli su pobjedom 80-73 (17-23, 27-15, 21-16, 15-19) protiv Slovenije na ovogodišnjoj smotri najboljih košarkaških selekcija Europe. Međutim, u važnoj pobjedi nad neugodnim protivnicima, dogodio se nezgodan pad i udarac glavom u parket vođe hrvatskih košarkaša Bojana Bogdanovića u 25. minuti utakmice u zagrebačkoj Areni.

Nervozno su krenuli igrači izbornika Velimira Perasovića i veselili su se gostujući navijači kojih je bilo više od tri tisuće. U 12. minuti imala je Slovenija +8 (25-17), ali onda igra Hrvatske kreće nabolje i u 15. minuti Damjan Rudež pogađa tricu za 27-26, prvo vodstvo Hrvatske. Uspjeli su slovenski reprezentativci nekoliko minuta prije kraja poluvremena doći do izjednačenja 38-38, ali nakon toga Hrvatska počinje igrati kako su navijači očekivali.

Neugodna situacija iz 25. minute s Bogdanovićem nije zaustavila hrvatske košarkaše. Borbenost i želja donijeli su važnu pobjedu, a već u nedjelju najteža je utakmica za domaćine u skupini. Grčka je neugodna momčad s mnogo iskustva.

“Nervozna utakmica, kao što smo očekivali. Znali smo da su Slovenci disciplinirani, ali nadmašili smo ih u broju skokova i tu se vidjela naša želja,” kazao je za HTV izbornik Velimir Perasović.

Hrvatska: Tomić 5, Rudež 3, Stipčević 3, Bogdanović 9, Šarić 8, Tomas, Ukić 2, Simon 20, Draper -, Bilan -, Žorić 17, Hezonja 13
Slovenija: Joksimović 3, Rupnik, Prepelič 7, Blažič 11, Nikolić 5, Dragič 14, Zupan 10, Balažič 4, Zagorac, Omić 10, Klobučar 3, Slokar 6

Kraj utakmice! Hrvatska je ostvarila prvu pobjedu na EuroBasketu 2015!

40′ – Dragič zabija tricu za konačnih 80-73.

40′ – Prekršaj nad Hezonjom (23,3 sekunde do kraja). Pogađa drugo bacanje (80-70)

40′ – Nikolić tricom smanjuje na 79-70 24 sekunde do kraja

39′ – Prepelič smanjuje na 78-67, ali nakon toga radi prekršaj i Simon pogađa jedno bacanje za Hrvatsku (79-67)

39′ – Prekršaj nad Prepeličem, a on pogađa samo prvo slobodno bacanje (75-65). U sljedećem napadu prekršaj gostiju nad Stipčevićem. On pogađa prvo bacanje, drugo bacanje promašuje, ali skače Šarić za 78-65!

39′ – Blokada Žorića nad Dragičem, 1:54 do kraja!

39′ – Dugi napad Hrvatske završio je prekršajem Slokara nad Žorićem koji je iz očaja pucao po košu. Žorić pogađa oba bacanja za 75-64 i Slovenija ima minutu odmora

37′ – Prekršaj na Žoriću. Pogađa prvo bacanje, a na drugo, promašeno, Hezonja skače i dovodi Hrvatsku u vodstvo 73-64

37′ – Hezonja pogađa za 70-62, ali Blažič smanjuje na 70-64

36′ – Prekršaj Šarića u napadu, nije zadovoljan što ima dvije osobne. Slovenci pokušavaju pogoditi tricu, ne uspijevaju i Šarić lovi loptu

35′ – Prekršaj na Simonu koji pogađa jedno slobodno bacanje (68-62)

35′ – Zupan pogađa tricu za 67-62. Slovenija je u posljednjoj četvrtini postigla osam, a Hrvatska dva koša.

34′ – Zupan postiže svoj sedmi koš za smanjenje vodstva Hrvatske (67-59)

33′ – Prvi koš za Hrvatsku u posljednjoj četvrtini. Pokušalo je nekoliko igrača pogoditi koš, lopta se odbijala i na kraju došla do Simona (67-57)

32′ – Slovenci postižu tricu (Dragič) za 65-57

31′ – Posljednjih 10 minuta osnovnog dijela utakmice

Kraj treće četvrtine, Hrvatska – Slovenija 65-54

30′ – Tomić pogađa još jedan koš (65-54), a Slovenci (Blažič ) promašuju dva slobodna bacanja

29′ – Četiri koša Slovenije (Omić) primorala su izbornika Perasovića na ozivanje minute odmora (63-54)

29′ – Roko Leni Ukić prolazi do koša za 63-50 Hrvatske!

28′ – Napokon jedan dobar potez prvog centra hrvatske selekcije Ante Tomića koji košem za 61-50 tjera izbornika Slovenije na minutu odmora

27′ – Hezonja! Trica mladog hrvatskog igrača za 58-48. Blažič smanjuje nakon dva slobodna bacanja (58-50). Šarić se dobro bori u napadu i izborio je prekršaj, ali promašuje oba bacanja. Lopta se ipak odbija do hrvatskih košarkaša. Prekršaj na Tomiću koji pogađa jedno od dva bacanja

26′ – Slovenija smanjuje tricom Joksimovića (53-48). Malo nervoze kod hrvatskih igrača

25′ – Stipčević pogaša dva bacanja (53-45), Slovenci gube napad i Simon pogađa za 55-45! Najveće vodstvo Hrvatske u dosadašnjoj utakmici!

25′ – Težak pad Bogdanovića 5:53 minute do kraja treće četvrtine. U protunapadu Hrvatske Bogdanović je htio položiti za koš, a u padu je lupio glavom u parket. Ne izgleda dobro!

23′ – Slovenija zabija dva koša za 48-45 (Slokar), ali Kruno simon pogađa tricu (51-45)

22′ – Zupan pogađa prvu slovensku tricu u nastavku (48-43)

21′ – Prekršaj nad Slokarom i on pogađa oba bacanja (46-40), a Šarić u brzoj akciji pogađa za 48-40

21′ – Počelo je drugo poluvrijeme! Luka Žorić za 46-38

Veliku borbu vidjeli smo u prvom poluvemenu, Slovenci su se odlično borili na terenu, a na tribinama u sve do pred kraj prvog dijela bili i glasniji od mnogobrojnijih domaćih navijača. Čini se da su mnoge karte podijeljene onima kojima se baš i ne bodri Hrvatsku cijelu utakmicu.

Kraj prvog poluvremena, Hrvatska – Slovenija 44-38

CRO-Slo_1

20′ – Luka Žorić pogađa sekundu prije kraja na asistenciju Simona za 44-38. Hrvatska odlazi na odmor sa šest koševa prednosti!

20′ – Nikolić gubi loptu u slovenskom napadu, a u kontranapadu Hezonja diže zakucavanjem hrvatske navijače na noge!

19′ – Zorić pogađa za 40-38 u posljednjoj sekundi napada nakon odličnog dodavanja Stipčevića

19′ – Blažič izjednačuje na 38-38

19′ – Novi prekršaj na Bogdanoviću koji pogađa samo jedno bacanje (38-36)

18′ – Hrvatska se ne uspijeva odvojiti, Slovenija u sljedećem napadu dolazi na poen zaostatka, jer je Klobučar pogodio dva koša, a Ukić je napravio prekršaj, te je slovenski košarkaš pogodio i slobodno bacanje za 37-36

18′ – Omić smanjuje vodstvo Hrvatske na 35-33. Šarić pokušava tricom odvesti Hrvatsku do +5, ali njegova lopta ne ulazi, a u borbi za loptu, slovenski košarkaši rade prekršaj nad Bogdanovićem. On pogađa oba za 37-33.

17′ – Krenula je serija brzih koševa na obje strane, Omić i Dragič izjednačuju na 31-31, a onda Bogdanović iz igre i Žorić iz slobodnih bacanja dovode Hrvatsku do 35-31

16′ – Balažič pogađa jedno bacanje za izjednačenje 27-27, a zatim Bogdanović pogađa jedno bacanje za ponovno vodstvo (28-27). Drugo bacanje bilo je neuspješno, ali Žorić hvata loptu. U novoj akciji Bogdanović pogađa za 30-27, izborivši se za dodatno bacanje koja pogađa (31-27)

15′ – Hrvatska dolazi u prvo vodstvo na utakmici! Rudež pogađa tricu za 27-26 5:08 minuta prije kraja prvog poluvremena

15′ – Simon smanjuje na 26-24, a Slokar ne uspijeva pogoditi tricu i bogdanović ostvaruje skok u obrani

14′ – Dragič pogađa bacanje za 26-22 Slovenije, ali u sljedećoj akciji Balažičev šut je blokiran

14′ – U borbi za loptom Luka Žorić je dobio tehničku osobnu zbog visokog lakta, Slovenija ima jedno slobodno bacanje i loptu sa strane

13′ – Lijepa akcija Hrvatske, Rudež je dodao Žoriću i Hrvatska smanjuje na 22-25.

13′ – Ante Tomić radi prekršaj, treći njegov na utakmici

13′ – Nakon ove akcije izbornik Slovenije Jure Zdovc je pozvao minutu odmora

13′ – Kruno Simon pogađa tricu i smanjuje vodstvo Slovenije na pet koševa razlike (25-20)

12′ – Dragič pogađa za 25-17 Slovenije

11′ – Šarić dobro skače u obrani, ali radi korake u napadu

Kraj prve četvrtine (17-23)

10′ – Jaka Blažič pogađa tricu i Slovenija 35 sekundi prije kraja prve četvrtine vodi 23-15. Devet sekundi prije kraja Luka Žorić smanjuje na 23-17.

9′ – Simon smanjuje na 19-15, nakon dva pogođena slobodna bacanja, a Prepelić samo jedno za Sloveniju, 20-15

9′ – 19-13 za Sloveniju. Šarić je iskoristio jedno slobodno bacanje za 17-13, a Blažić pogađa za 19-13

8′ – Prepelič pogađa tricu i Slovenija odlazi na + 5 (17-12). U napadu Luka Žorić radi prekršaj i opet lopta za Sloveniju.

7′ -Prekršaj na Simonu koji postiže oba bacanja za 14-12

7′ – Simon postiže koš za samo -2 Hrvatske, 12-10. U sljedećoj akciji gosti opet odlaze na četiri koša prednosti (14-10)

5′ – Luka Žorić pogađa dva bacanja za smanjenje vodstva Slovenije 12-8

5′ – Tricama Balažiča i Dragića Slovenija odlazi na 12-6

4′ – Trica Šarića za 6-6 i nakon toga koraci Zorana Dragića!

3′ – Hezonja pogađa tricu! 6-3 za Sloveniju

3′ – 6-0 za Sloveniju nakon dvije i pol minute

3′ – Suci su čistu blokadu Hezonje ocijenili kao prekršaj nad slovenskim igračem i izbornik Perasović traži minutu odmora, jer je prisutna nervoza kod Hrvatske.

2′ – Nakon 1:55 minuta drugi prekršaj Ante Tomića, umjesto njega ulazi Luka Žorić

1′ – Utakmica je počela! Prvi napad za Hrvatsku. Šarić gubi loptu, a slovenski napad blokadom zaustavlja Ante Tomić. U drugom hrvatskom napadu Bogdanović radi korake.

Za Hrvatsku startaju Ukić, Bogdanović, Hezonja, Šarić, Tomić, a za Sloveniju Nikolić, Klobučar, Dragić, Zupan, Slokar

Igrači su obavili zagrijavanje. Nakon odslušanih himni očekuje nas utakmicu dvaju susjeda.

Hrvatske košarkaše očekuje prva utakmica na ovogodišnjem EuroBasketu. U ispunjenoj zagrebačkoj Areni od 21 sat igrači izbornika Velimira Perasovića igraju protiv Slovenije.

Hrvatski reprezentativci nadaju se dobroj podršci s tribina.

Mi smo spremni! :)) vidimo li se u Areni? :)————–Ready!!! :)