Beauty trend

Jeste li čuli za skin flooding? Ovaj TikTok trend mogao bi biti spas za sve koji imaju jako suhu kožu

Skin flooding, odnosno preplavljivanje kože je metoda koja uključuje natapanje kože sloj po sloj s ciljanim, hidratantnim sastojcima

FOTO: @gigihadid

U potrazi za zdravom, blistavom kožom, većina nas traga za načinima na koje možemo izvući maksimum iz svoje rutine njege kože – bilo da se radi o tretmanu u trendu, snažnom sastojku ili tehnici koja mijenja čitavu igru u njezi kože. Društvene mreže zaslužne su, između ostalog, za popularnost metode dvostrukog čišćenja, cikličko korištenje proizvoda s aktivnim sastojcima ili skin cycling te slugginga, a sada je vrlo popularan postao i skin flooding. Od hranjenja žedne kože do poboljšanja njezine prirodne blistavosti, skin flooding, odnosno preplavljivanje kože je osvježavajući trend koji može učiniti čuda.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Tyron Machhausen (@tyronmachhausen)

Skin flooding ponekad se naziva kao hidratantna “sendvič metoda”, preplavljivanje kože je metoda koja uključuje natapanje kože sloj po sloj s ciljanim, hidratantnim sastojcima. To je poput čaše vode za vašu kožu, gasi joj žeđ i potiče njenu prirodnu vitalnost. Ako dekonstruirate naziv ovog popularnog trenda na društvenim mrežama, svrha je jasna: hidratacija, hidratacija i samo hidratacija. Također, skin flooding je tehnika koja uključuje nanošenje slojeva proizvoda određenim redoslijedom kako bi se osigurala dublja, dugotrajnija hidratacija. Rutina zahtijeva sredstvo za čišćenje, serum i hidratantnu kremu, a zvijezda ovog tsunamija za kožu je serum.

Kako napraviti skin flooding?

Ideja je “preplaviti” gornji sloj vaše kože sa onoliko vlage koliko je ljudski moguće. Fokus je na nanošenju slojeva hidratantnih sastojaka poput hijaluronske kiseline, glicerina i niacinamida, a zatim na zaključavanju svega s okluzivnom hidratantnom kremom. Ova popularna metoda uključuje četiri jednostavna koraka: čišćenje kože, raspršivanje tonera ili maglice, nanošenje seruma, zatim hidrataciju kože. Iako možda mislite da će fokus biti na serumima i tonerima, temeljito čišćenje kože zapravo je najvažniji korak kod skin floodinga. Zadnje što želite učiniti je nanijeti proizvode na nedovoljno očišćenu kožu jer ćete imati nakupine znoja, ulja i nečistoća koje mogu ostati zarobljene. To znači da se proizvodi za njegu kože neće dobro upiti, a ni šminka možda neće sjedati dobro, što bi u konačnici moglo ugroziti zdravlje kože.

Nakon čišćenja, nemojte odmah posezati za ručnikom, već nanesite prvi sloj seruma dok je lice još vlažno. Odavde metoda floodinga može se razlikovati od osobe do osobe, ali obično uključuje korištenje termalne vode ili maglice za lice između svakog sloja seruma prije završetka hidratantnom kremom za zadržavanje proizvoda. Međutim, treba napomenuti kako redoslijed kojim nanosite proizvode može utjecati na njihovu učinkovitost upijanja. Uvijek biste trebali početi s proizvodima rjeđe konzistencije, a zatim završiti s najgušćima.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Vichy Laboratoires (@vichylaboratoires)

Što se odabira seruma tiče, većina stručnjaka će preporučiti one s fokusom na hidrataciji, dok neki preporučuju i one koji u sebi sadrže niacinamid jer će ostaviti umirujući i protuupalni učinak na vašu kožu. Ne samo da posvjetljuje beživotnost i cilja na ujednačavanje tena, već sadrži i prirodni ovlaživač glicerin. Ipak, kada želite preplaviti svoju kožu hidratacijom, najbolje je izbjegavati AHA, BHA i retinol, što je ujedno i glavna razlika između skin floodinga (bez aktivnih sastojaka) i skin cyclinga (kada se koriste proizvodi s aktivnim sastojcima).

Kao posljednji korak, zatvorite svu tu hidrataciju – hidratantnom kremom. Možete sve zaključati i nanošenjem maske za spavanje ili bogatom noćnom kremom kako biste svojoj koži pružili završni sloj hidratacije. Ukoliko i dalje niste pronašli onu kremu koja ispunjava sve zahtjeve vaše kože, možete provjeriti i naš izbor najboljih hidratantnih krema, kao i one bogatije kreme s ceramidima idealne za zimu i hladnije vrijeme. Također, razmislite o tome da svoju gušću, “zimsku” hidratantnu kremu držite nadohvat ruke i koristite nekoliko puta tjedno za još bolje rezultate. Možete ih i izmjenjivati, primjerice težu kremu u jednom floodingu, a u drugom s onom lakšom ovisno o potrebi kože.

Skin flooding je idealan za sve tipove kože

Skin flooding je tehnika koju mogu prakticirati svi tipovi kože, no najkorisnija je za kožu bez sjaja, suhu i dehidriranu. Osjetljiva koža također može imati koristi od Skin floodinga jer povećanje vlažnosti može pomoći u održavanju barijere vlage. Masna koža također može imati koristi od ovoga jer i ona također treba vlagu. Dakle, u ovom trendu može sudjelovati baš svaki tip kože. Treba naglasiti kako osobe s kožom sklonom aknama trebaju biti malo opreznije jer nanošenje više proizvoda može dovesti do nastanka novih akni. Ipak, u tom se slučaju preporučaju nekomedogene formule, a možete se obratiti i svom dermatologu ili kozmetičaru ako niste sigurni je li skin flooding za vas.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Hailey Rhode Baldwin Bieber (@haileybieber)

Ako vas, pak, zanima zašto se u skin floodingu proizvodi preporučuju nanositi na vlažnu kožu, to je zato što ovlaživači, poput gore spomenutog glicerina, djeluju tako da izvlače vlagu iz atmosfere i “uvlače” ju na površinu kože. Međutim, ako nema vlage za povlačenje, okluzivni proizvodi iz posljednjeg koraka skin floodinga ne mogu učinkovito djelovati. Bez obzira na to hoćete li isprobati skin flooding, uvijek se preporučuje da kožu ostavite lagano vlažnom prije nanošenja seruma, dok se aktivni sastojci i retinol, upravo iz ovih razloga, moraju nanositi na suhu kožu kako ne bi došlo do iritacija.

Možete maksimizirati dobrobiti skin floodinga eksfolijacijom ili pilingom jednom ili dva puta tjedno prema potrebi. Uklanjanjem mrtvih stanica kože s površine kože stvorit će još bolji teren za bolju apsorpciju proizvoda. Također, prakticiranje skin floodinga noću omogućuje koži da u potpunosti neometano upije slojeve hidratacije. Tijekom sna, prirodni procesi obnavljanja su pojačani jer se tada stanice kože obnavljaju i obnavljaju. Preplavljivanjem kože pola sata do sat vremena prije spavanja, probudit ćete se s osvježenim i blistavim tenom – s više proizvoda koje je upilo vaše lice, a ne vaša jastučnica.