Roditeljski kutak

Donosimo pet zgodnih savjeta kako integrirati zdrave namirnice u svakodnevnu prehranu izbirljivog djeteta

Većina djece preraste tu fazu, ali može potrajati i godinama

FOTO: Pixabay

Među glavnim roditeljskim odgovornostima je prenijeti djeci zdrave prehrambene navike, što je često težak zadatak, pogotovo kada mališani postanu izbirljivi po pitanju hrane. Jedno istraživanje pokazalo je da se izbirljivost u djece uspostavi prije nego što napune dvije godine, a jednom kad se ustali kao navika, teško ju je izbrisati. U većini slučajeva je u pitanju faza koju prerastu, ali za to vrijeme je najveći izazov ukomponirati zdrave namirnice u svakodnevnu prehranu. Zato donosimo pet zgodnih trikova za roditelje koji se trenutačno bore s izbirljivim klincima.

Topla obiteljska atmosfera za stolom

Nervoza koja se zna stvoriti za obiteljskim stolom kada dijete odbija jesti, vjerojatno je najgora stvar koju možete poticati u svom domu. Koliko god bilo izazovno zadržati smirenost u tim trenucima, dopustite djeci da jednostavno budu – djeca. Nemojte inzistirati na tome da moraju pojesti sve do kraja, već im dajte priliku da samostalno donesu odluku. Ako se počnu igrati hranom, dopustite im da utaže svoju znatiželju. Istraživanje iz 2018. godine pokazalo je da će djeca koja provode više vremena u direktnom kontaktu s hranom biti spremnija i probati ju.

Izbjegavate pribjegavanje metodi kuhanja duplih obroka, već pokušavajte naviknuti dijete na to da postoji samo jedna opcija. Dobra taktika po tom pitanju jest kontrolirati što jedu kroz dan i pobrinuti se da prije ručka ili večere nisu siti, već da budu dovoljno gladni da žele jesti. I naravno, budite primjer – za stolom uvijek poslužujte zdravu hranu u kojoj ćete i sami uživati. Djeca imitiraju okolinu, zbog čega je važno paziti na sve detalje.

Zabranjuju oglašavanje nezdrave hrane u blizini djece

Upravo je zbog toga trgovački Lanac Lidl aktivno odlučio preuzeti odgovornost i ponuditi svojim kupcima sve zdraviji asortiman. Obvezali su se do 2025. godine za 20 posto smanjiti udio dodanog šećera i soli u proizvodima vlastitih robnih marki. Poduzeli su i konkretne korake kad su u pitanju najmlađi. Od 2023. godine nezdravu hranu ne oglašavaju djeci ili u blizini djece te promoviraju zdravu i održivu prehranu za djecu. Dodatno, s pakiranja nezdravih proizvoda vlastitih robnih marki uklanjaju djeci privlačne motive.

Uvedite novu hranu u vrijeme užine

Najpopularnija nezdrava hrana krije se u obliku slatkiša i slanih grickalica koje djeca vole jesti kad je vrijeme za užinu. Upravo je užina odlično vrijeme za uvesti neko novo, zdravo jelo. Osim što je voće samo po sebi dobar odabir za međuobrok, možete isprobati neki novi jednostavan recept u kojem ćete uvesti namirnicu koju inače izbjegavate.

Primjerice, možete im poslužiti celer s kikiriki maslacem i grožđicama. Priprema je vrlo jednostavna, pa samo narežite stabljike celera, napunite ih kikiriki maslacem i pospite grožđicama. Kao punjenje možete koristiti i humus, jogurt ili krem sir, a umjesto grožđica možete staviti bilo koje suho voće, čokoladne mrvice ili cherry rajčice.

Neprimjetni zdravi sastojci

Ovisno o tome koliko je dijete spremno na suradnju, morat ćete se dijelom prilagoditi njegovim željama. Ne možete forsirati obroke koji su u potpunosti hrana koju ne žele ni probati, a kamoli jesti. Odlična ideja je tako napraviti nešto za što znate da vole, ali sa zdravim dodatkom. Tako možete, primjerice, skuhati tjesteninu s ukusnim umakom od prethodno pečenog povrća. Kada se ono izblenda u umak, djeca ni ne primijete da je riječ o povrću. Potrudite se da svako jelo bude iznimno ukusno, kako ne biste stvorili nepotrebne averzije.

Uključite djecu u proces pripreme jela

Djeca često imaju gotovo pa strah od nepoznatih jela, čudnih tekstura i neobičnih mirisa. Stoga je vrlo važno uključiti ih u proces pripreme, i to od samog početka. Stručnjaci tako preporučuju da ih povedete sa sobom u kupovinu, kako bi djeca vidjela kako namirnice izgledaju prije kuhanja, a sasvim sigurno će biti i dovoljno znatiželjni da vam se priključe u kuhinji. Možete im to cijelo iskustvo dodatno uljepšati kupovinom njihovog kuhinjskog pribora kao što su kuhača ili dječja pregača.

Planirajte jela

Kada želite uvesti neku novu namirnicu, nemojte ju forsirati svaki dan, već napravite plan kojeg ćete se pridržavati. Općenito je dobro pravilo svaki dan pripremati drugačije jelo, kako biste i samo dijete naučili na raznolikost. Jedna od taktika koju predlažu znanstvenici jest i da budete uporni i krenete s malim količinama. Ako pokušavate naučiti dijete na neke nove okuse, nemojte odmah krenuti s cijelim jelima, već im dajte da probaju nešto usputno, pa ako im se svidi, ubacite u redovnu prehranu.


Sadržaj nastao u suradnji s Lidlom.