Super tips

Zašto prokrastiniramo? 6 savjeta da napokon počnete obavljati stvari na vrijeme

Prokrastinacija je izazov s kojim smo se svi u nekom trenutku suočili

FOTO: Unsplash

Bez obzira na to koliko ste dobro organizirani, velika je vjerojatnost da vam se nekad dogodi da potrošite sate na trivijalne poslove (gledanje televizije, scrollanje po Instagramu, besciljno pretraživanje AliExpressa) dok bi trebali raditi na bitnom projektu ili poslovnom zadatku. Bilo da odgađate dovršavanje projekta zbog posla, izbjegavate domaće zadaće ili ignorirate kućanske poslove, odugovlačenje može imati veliki utjecaj na vaš posao, vaše ocjene i vaš život. Uz korake u nastavku možete stati na kraj prokrastinaciji.

Što je prokrastinacija?

Prokrastinacija je čin odgađanja zadataka do posljednjeg trenutka ili preko zadanog roka. Neki psiholozi definiraju odugovlačenje kao: “oblik neuspjeha samoregulacije koji karakterizira iracionalno odgađanje zadataka unatoč potencijalno negativnim posljedicama.”

Prokrastinacija: Psihologija odgađanja

Jedan od najvećih čimbenika koji pridonose prokrastinaciji je ideja da se moramo osjećati nadahnuto ili motivirano za rad na zadatku u određenom trenutku. Tijekom naših produktivnijih trenutaka, kada privremeno prestanemo odgađati, osjećamo se zadovoljno i ostvareno.

No zapravo, ako čekate da dođete u idealno raspoloženje za obavljanje određenih zadataka (osobito onih nepoželjnih), to vrijeme vjerojatno nikada ne dođe i zadatak ostane nedovršen.

Kako prevladati prokrastinaciju?

Srećom, postoji niz različitih načina koje možete učiniti kako bi počeli obavljati stvari na vrijeme. Evo nekoliko savjeta.

1. Smanjite broj odluka koje trebate donijeti tijekom dana

Svaka odluka koju donesemo utječe na našu energiju. Ako se ujutro probudite i zapitajte se: “Što sve trebam učiniti danas?” — upravo to je dobar početak prokrastinacije. Kad svakom novom danu pristupate bez da ste unaprijed razmislili kako želite da izgleda, tada veliki dio svoje energije trošite na razmišljanje što učiniti, a što ne učiniti i velika je vjerojatnost da ćete prokrastinirati.

  • Hoću li ići u teretanu danas ili sutra?
  • Trebam li reći “Da” ručku s Anom iz računovodstva ili bih trebala na brzinu ručati sama kako bih se mogla vratiti u ured i dovršiti ovu prezentaciju?
  • Trebam li nositi ovo ili ono? Pojesti ovo ili pojesti ono? Odgovoriti sada ili kasnije?

Cijeli dan si postavljamo ovakva pitanja.

savjeti za prokrastinaciju
Unsplash

Prokrastinacijska zamka je u tome što nas pitanja tjeraju da imamo odgovore, koji nas tjeraju da donosimo odluke… To nam oduzima samokontrolu i čini nas umornima — što dovodi do toga da odgađamo bitne stvari u životu.

Smanjite broj odluka koje morate donijeti tijekom određenog dana tako da ih donesete unaprijed i/ili stvorite navike oko određenih područja svog života kako biste povećali svoju učinkovitost i spriječili da crpite energiju razmišljanjem treba li ih učiniti ili ne.

  • Unaprijed odlučite točno koje dane u tjednu ćete vježbati, umjesto da odlučujete dan za danom
  • Pišite to do listu, zadatke koje imate ili planirate odraditi u danu, dopisujte ju tijekom dana za sljedeći dan
  • Organizirajte svoje obaveze na papiru ili u kalendaru na mobitelu
  • Odaberite odjeću noć prije, a ne jutro
  • Odredite najvažniju stvar ili dvije koje želite obaviti sutradan i rasporedite vrijeme ovisno o tome

Ovo je samo nekoliko jednostavnih primjera, ali obično su jednostavne stvari najvažnije. Kojih se primjera možete sjetiti kako bi smanjili broj odluka koje donosite u vlastitom životu? Na ovaj način možete osloboditi energiju koja će vam trebati da ostanete usredotočeni na obavljanje velikih i značajnih stvari, umjesto da to odugovlačite radeći male i besmislene stvari.

2. Planirajte dan za danom

Ovaj savjet se nadovezuje na prethodni. Najbolja odluka koju možete donijeti kako biste izbjegli odugovlačenje je planirati svoje dane unaprijed.

Umjesto da smišljate što ćete raditi određenog dana, bolji način da pristupite svom danu je da odvojite nekoliko minuta na kraju svakog dana kako biste okvirno isplanirali sljedeći dan.

prokrastinacija savjeti

Na primjer, svaku večer, prije spavanja, napišite i preispitajte svoje planove za sljedeći dan, koji uključuju:

  • Jedna velika stvar koju treba obaviti — ovo bi mogao biti veliki zadatak, cilj ili projekt na kojem radite.
  • Ono što obavljam bez obzira na sve — ovo su svakodnevne navike o kojima se ne može pregovarati: tjelovježba, šetnja prirodom, meditacija, čitanje (najmanje 30 minuta), posao u vrtu ili vrijeme provedeno s ljudima koje volite.

Podijelite stavke na svom popisu na male korake kojima se može jednostavno upravljati kako se vaši zadaci ne bi činili preopterećujućima. Na ovaj način, vaši najvažniji ciljevi i projekti dobivaju dovoljno vremena da ih obavite — i da ih ne odgađate.

3. Alternativa koja nema alternative

“The Nothing Alternative” je savjet za izbjegavanje odugovlačenja koji je smislio utjecajni pisac kriminalističkih romana po imenu Raymond Chandler. Koristio ga je kao način da izbjegne odugovlačenje sa svakodnevnim pisanjem. Chandleru je bilo teško sjediti za tipkovnicom i svaki dan natipkati određeni broj riječi poput nekih uspješnih pisaca. Stoga je razvio metodu za prokrastinaciju i natjerao se da obavi posao — svako jutro bi odvojio 4 sata i postavio si ultimatum: “Pisat ću ili neću raditi ništa.”

prokrastinacija savjeti
Unsplash

Odnosno, ako mu se taj dan ne bi dalo pisati, ne bi stalno pokušavao, ali nije smio ništa drugo početi raditi. Da biste to sami isprobali, odredite svoj najvažniji cilj za sutra ujutro i odvojite 90 minuta potpuno neprekidnog vremena da se usredotočite na taj cilj — nema provjeravanja e-pošte, pametnog telefona, TikToka ili Instagrama. Isključite svoj wifi ako trebate ili isprobajte monk metodu za povećanje razine produktivnosti.

4. Stavite fokus na na nešto izvedivo

Naučite kako promijeniti fokus. Prebacivanje fokusa na nešto što vaš um doživljava kao izvedivo čini razliku. Sjetite se nečega što ste odugovlačili, poput završetka prezentacije za posao ili seminarskog rada na fakultetu. Sada se fokusirajte na to kako se osjećate kad god pomislite na to kako morate dovršiti tu prezentaciju. Preplavljeno? Zabrinuto?

Sada prebacite svoj fokus na jednu jednostavnu stvar koju možete učiniti kako biste tu prezentaciju pomaknuli makar malo bliže “gotovoj”. Možda trebate proguglati neke slike da ih uključite u prezentaciju. To je izvedivo, zar ne? Kada učinite nešto što vaš um doživljava kao izvedivo, vaša energija će porasti, vaš poticaj će se dramatično povećati i moći ćete se motivirati da ono što trebate završiti.

Svaki put kad osjetite da se prokrastinacija ponovno šulja, shvatite to kao okidač da sve što želite odugovlačiti promijenite u nešto jednostavno i izvedivo.

prokrastinacija savjet za fokus
Unsplash

5. Prilagodite svoje okruženje

Uklonite distrakciju koja vam izaziva prokrastinaciju – fizičke i digitalne. Zapitajte se što vam najviše odvlači pozornost – bilo da je to Instagram, Whatsapp ili lokalne vijesti – i isključite te izvore ometanja. Primjerice, ako vam promjena načina rada pametnog telefona nije dovoljna, osim što ga stavite na nečujan način rada, odložite ga u ladicu koja zahtijeva da fizički ustanete kako bih ga provjerili. Drugim riječima, dobro se isključiti kako bi se mogli uključiti i fokusirati.

prokrastinacija okruzenje
Unsplash

6. Potapšajte se po ramenu

Nagrada je jednako bitna kao i ograničenje. Kad završite neku stavku na popisu obaveza na vrijeme, čestitajte si i nagradite se prepuštanjem nečemu što smatrate zabavnim.

prokrastinacija uspjeh
Unsplash

Prokrastinacija liječenje

Tek u slučajevima kada odugovlačenje postane kronično i počne ozbiljno utjecati na svakodnevni život, ono postaje ozbiljniji problem. Tada nije samo riječ o manjku vještina u upravljanja vremenom, već prokrastinacija postaje dio životnog stila te osobe. Primjerice, konstantno kašnjenje s plaćanjem računa, ne započinjanje s radom na velikim projektima do večeri prije roka, odgađanje kupovine darova do dan prije rođendana i drugi veći izazovi.

Prokrastinacija ne zahtjeva liječenje osim kad odugovlačenje postane učestalo toliko da ima ozbiljan utjecaj na brojna životna područja, uključujući mentalno zdravlje te društvenu, profesionalnu i financijsku dobrobit osobe.