Viralni trend

Želite povećati razinu produktivnosti? Isprobajte hit metodu 'monk mode' inspiriranu redovnicima

Monk Mode nas vraća na redovničke postavke – fokusa i samodiscipline

FOTO: shutterstock

Je li vam poznat ovaj scenarij: udobno ste zavaljeni u naslonjaču i gledate televiziju, u krilu držite računalo na kojem dovršavate posljednji mail za taj dan, a u isto vrijeme gotovo nesvjesno scrollate po mobitelu. Naša upotreba tehnologije ponekad zaista može izmaknuti kontroli. Ali s toliko zaslona i obavijesti, što napraviti? Imamo novi hack – otiđite u monk mode. Dok pišemo ovu vijest, vidimo da hashtag #monkmode broji više od 77 milijuna pregleda na TikToku. Što je monk mode, kako je postao popularan i je li zaista djeluje, donosimo u nastavku.

Monk Mode je stanje ekstremne usredotočenosti i discipline

Monk Mode je princip rada u kojem dolazite do cilja bez ikakvih smetnji. To uključuje stvaranje strukturirane rutine i okruženja koje potiče duboki fokus i produktivnost. Drugim riječima, to znači eliminirati sve potencijalne smetnje kako biste se usredotočili na svoje ciljeve i ostvarili svoje snove. Monk mode nije samo hack za produktivnost i digitalni detoks, već stanje ekstremne usredotočenosti i discipline. Postoji razlog zašto redovnici odlučuju živjeti u osami i tišini: to je najbolji način da se usredotoče na svoje unutarnje misli i postignu više stanje svijesti. Doslovno, ‘monk mode’ vas vraća na redovničke postavke – izolacije i samodiscipline. Prema monk mode principu, dajete si dopuštenje da zanemarite sve osim zadatka koji ste odabrali izvršiti kako bi brže i uspješnije došli do svog cilja.

Kako je Monk Mode postao popularan?

Monk mode je termin koji je postao viralan i posvuda je na TikToku. Riječ je o najnovijem trendu produktivnosti popularnom među generacijom Z, koja uključuje sve one koji su rođeni od 1997. do 2012. godine. Ironično, monk mode pristup se temelji na stoljetnim redovničkim tradicijama poput onih s Tibeta, Tajlanda i Laosa. Oni su posvetili svoje živote povučenom monaškom životu dubokog razmišljanja, proučavanja i meditacije. Danas smo prilagodili tu rutinu kao način da pomognemo ljudima da povrate svoju mentalnu jasnoću i usredotočenost usred stalnih ometanja. Dakle, monk mode je postao popularan kao pristup produktivnosti po uzoru na disciplinirani način života redovnika.

Monk Mode pristup se temelji na stoljetnim redovničkim tradicijama
Unsplash

Priključuju se brojni poduzetnici i digitalci

Oni koji su isprobali, hvale rezultate monk mode pristupa, jer im ograničenje upotrebe društvenih medija i pametnih telefona omogućuje poboljšanje različitih aspekata života. Osnivač High Time Foodsa, Aakash Shah, definira monk mode kao čin ‘posvećenosti cilju bez ometanja’.

Iako sličan digitalnom detoksu, monk mode je trendovska disciplina koja ima točno određeni cilj koji nije samo odmor od ekrana. Postoje različite načine primjene ove metode.

Primjerice, jedan influencer svoj redovnički način rada temelji na tri stvari koje obavlja svakodnevno bez pregovora: 30 minuta tjelovježbe, 10 minuta meditacije i bez droga i alkohola.

Josh Wood, osnivač tech hospitality aplikacije Bloc, kaže da je saznao za ovaj hack za produktivnost na TikToku iz videa Iman Gadzhija, koji je mladi, uspješan poduzetnik, pa ga je odlučio isprobati. Jedan od njegovih rezulatata je bio izrada nacrta od 20 stranica za web stranicu u samo sat vremena. “Ne radi se samo o vašem telefonu i prijenosnom računalu. Cijelo vaše okruženje mora biti postavljeno za uspjeh.”, zaključuje Wood.

@realimangadzhi

Have you tried Monk Mode?

♬ original sound – Iman Gadzhi

Susie Alegre, odvjetnica za ljudska prava i autorica, rekla je za BBC da može biti teško ne provoditi sate na pametnom telefonu čistom snagom volje. Većina ljudi treba aplikaciju kako bi se oduprijeli korištenju pametnih telefona.

Aplikacije koje će aktivirati ‘monk mode’ za vas

Nije lako odsjeći se od interneta i društvenih medija. Međutim, to je postalo ključno za našu produktivnost. Viralni trend monk mode traži od vas da se usredotočite na jedan posao bez ikakvih ometanja društvenih medija. Opet ironično, oni koji traže način da se odvoje od tehnologije, koriste aplikacije kako bi ostali izvan mreže. No, ako djeluje, zašto ne isprobati.

Ovo su aplikacije koje će vam pomoći održati Monk Mode disciplinu:

  • Aplikacija Freedom korisnicima omogućuje blokiranje određenih društvenih stranica ili potpuno isključivanje pristupa internetu, ima više od 2,5 milijuna globalnih korisnika.
  • FocusMe omogućuje korisnicima da prilagode ograničenje svojih web stranica (primjerice, možete blokirati cijeli Facebook osim jedne grupe).
  • Cold Turkey tvrdi da je njegove blokatore web stranica gotovo nemoguće razbiti.
  • Aplikacija Monk Mode je vrhunski suputnik za razvijanje dnevne discipline i motivacije.

Aplikacije za monk mode su dobra opcija jer vi odlučujete koliko dugo će vaš telefon biti nedostupan za određene aplikacije i web stranice, a možete i ranije zaustaviti tajmer ako je potrebno. Međutim, opcija pod nazivom ‘zaključani način rada’, koju ima Freedom, neće vam dopustiti da prijevremeno zaustavite tajmer.

A za one koji jednostavno ne mogu preživjeti bez dodira gamifikacije, aplikacija Forest korisnicima omogućuje sadnju stabala – i stvarnih i digitalnih – svaki put kada postignu svoje ciljeve fokusa.

Monk mode već danas možete testirati na različite načine. Isprobajte gore navedene preporuke ili razvijte jedinstvenu metodu koja će vam odgovarati. Sve dok zadržavate fokus i produktivnost, te ispunjavate svoje dnevne zadatke, budite ustrajni i stići ćete do cilja.