ARHITEKTURA

Studentski dom u Osijeku može se pohvaliti novim mega modernim paviljonom. Izgleda svjetski

Iza projekta stoji arhitektonski studio NFO

FOTO: Marko Banić, Reroot

Iza projekta stoji arhitektonski studio NFO

Izgradnja zgrade, infrastrukture i okoliša studentskog paviljona u sveučilišnom kampusu u Osijeku recentni je pothvat arhitektonskog studija NFO koji je upravo dovršen. Riječ je o projektu koji je izuzetno važan za Sveučilište u Osijeku, jer uz postojeću zgradu studentskog doma u sveučilišnom kampusu, novi studentski paviljon ima ukupan smještajni kapacitet od 796 ležaja, raspoređenih u 404 sobe, a ujedno je riječ o energetski učinkovitoj zgradi što doprinosi niskim troškovima održavanja. Ovim impresivnim projektom je ostvareno povećanje smještajnih kapaciteta za studente, posebice one u nepovoljnom položaju, jer je za njih predviđeno 537 od 796 ležajeva što čini 67 posto kapaciteta.

Marko Banić, Reroot

“Nova zgrada studentskog paviljona formira se postojećim paviljonima u trg, koji čini dio ulazne sekvence zapadnog prilaza kampusu. Opsežan program i nedvosmislene oblikovne smjernice rezultirali su longitudinalnim volumenom, dimenzija usporedivih s onima glasovite krstarice Potemkin. Oblikovanju zgrade prethodilo je usuglašavanje opsežnog sadržaja paviljona s mjerilom okolnih zgrada i vizurama iz kampusa u kojima se pojavljuje. Osnova predloženog koncepta je funkcionalno diferenciranje sadržaja studentskog paviljona na zajedničke (javne) prostore i privatne prostore (sobe) na način da se razbije korpus paviljona na četiri manja koja su u mjerilu postojećih paviljona te s njima povezana mostom slomljene geometrije” objašnjavaju arhitekti te dodaju kako je izduženi volumen zadanoga formata prekrojen u četiri samostojeće cjeline studentskih soba utopljene u javne prostore. Pukotine koje su nastale među formiranim volumenima studentskih soba ispunjene su preostalim, pričaju dalje arhitekti, javnim sadržajima doma – komunikacijama, blagovaonicama, dnevnim boravcima i učionicama, kroz koje snopovi svjetla dopiru do hodnika, presijecajući ga na prostorne sekvence koje mu daju dinamiku.

Marko Banić, Reroot

“Dinamika zatvorenih i otvorenih prostora postavljena je u odnosu na pročelja susjednih zgrada, pješačkih tokova te vizura kampusa; studentski trg, prilaz s Vukovarske ulice, parking te centralni prostor kampusa s menzom u svojem žarištu. Ovi prostori obavijeni su staklenom ovojnicom s integriranim solarnim ćelijama, koja propušta pogled prema van, ali i naznačuje unutrašnju dinamiku korištenja pogledima izvana” govore dalje o ovom hvalevrijednom projektu te ističu i energetski koncept paviljona koji je dodatno osnažen solarnim kolektorima, retencijskim spremnikom sive vode, koji su integralni dio oblikovanja i nenametljivo osiguravaju energiju paviljonu.

Marko Banić, Reroot

Iz studija NFO ističu i kako je nova zgrada studentskog paviljona povezana toplom vezom (mostom) s postojećom zgradom studentskog doma što omogućuje komunikaciju stanara dviju zgrada i korištenje svih zajedničkih sadržaja. Posebno se ondje vodila briga o studentima s invaliditetom kojima je omogućen pristup i komunikacija svim sadržajima nove, ali i postojeće zgrade. Uz sve, uređen je i interijer studentskog paviljona, a korisnici su ondje dobili 12 čajnih kuhinja, medijateku, dnevni boravak, projekcijsku dvoranu i šest učionica za tihi rad. Tu su i sušionica i praonica rublja, parkirna mjesta za 600 bicikla te 147 automobila. Na pitanje opremljenosti soba, iz NFO-a otkrivaju kako je projektom predviđeno ono standardno koje podrazumijeva izvedbu jedne zajedničke kupaonice za dvije sobe koja ima dva umivaonika, jednu tuš-kadu i jednu toaletnu školjku uz pripadajuće police i zidna spremišta, s mogućnošću istovremenog korištenja različitih sanitarnih elemenata. Studentska je soba dobro organizirana i sadrži dva kreveta s noćnim ormarićima i dva radna stola s pripadajućim policama za knjige. U ulaznom su prostoru dva garderobna ormara. A kako cijeli projekt novog paviljona izgleda donosimo vam u sklopu članka.

Marko Banić, Reroot
Marko Banić, Reroot
Marko Banić, Reroot
Marko Banić, Reroot
Marko Banić, Reroot

 

Marko Banić, Reroot
Marko Banić, Reroot