FOTO: Aleksandar Selak

Veliki vodič kroz sobno bilje za početnike: korisne savjete i trikove za Super1 daje ekipa iz Walden Plantsa

Sestre Danijela i Bojana Bota nedavno su Kačićevoj otvorile plant shop Walden Plants

Go green

Veliki vodič kroz sobno bilje za početnike: korisne savjete i trikove za Super1 daje ekipa iz Walden Plantsa

Sestre Danijela i Bojana Bota nedavno su Kačićevoj otvorile plant shop Walden Plants

FOTO: Aleksandar Selak

Da sobno bilje nije nikad bilo traženije dokazuje i sve veći broj specijaliziranih plant shopova koji se otvaraju diljem Hrvatske. Nedavno je otvoren jedan u strogom centru Zagreba, na adresi Kačićeva 7A. Iza brenda Walden Plants stoje sestre Danijela i Bojana Bota, koje su poželjele otvoriti trgovinu s biljkama koje su jednostavne za održavanje, korisnim dodacima za njihovo održavanje, ali i ukrasnim predmetima za uređenje doma.

I, ne manje važno, mjesto na kojem će svaki zainteresirani posjetitelj moći dobiti stručni savjet. S njima smo, prilikom prvog posjeta plant shopu, razgovarali upravo o svemu onome što biste trebali znati ako sa sobnim biljem imati vrlo malo ili nimalo iskustva, a voljeli biste ga nabaviti. Prije svega, doznali smo, važno je imati na umu pet klasičnih zamki u koje možete upasti kada kupujete biljke i kada se brinete o njima.

Birate biljke prema onome što vam se vizualno dopada

Prije nego što se uputimo u kupovinu biljaka, trebali bismo dobro promotriti naš životni prostor. “Koliko svjetla ima u prostoru, na koju su stranu svijeta orijentirani prozori, koliko direktnog sunca imamo tijekom dana, to je tek dio pitanja koja si moramo postaviti kako bi mogli odrediti koje su pozicije u našem prostoru uopće pogodne za smještaj biljaka”, kaže Bojana. Većina tropskih sobnih biljaka će, dodaje, tražiti mjesto koje je svijetlo, ali bez direktnog sunca, dok će kaktusi i sukulenti najbolje napredovati na južnim ekspozicijama, s puno direktne prirodne svjetlosti.

Najbolji način da provjerite je li mjesto na koje želite postaviti biljku dovoljno svijetlo je da pogledate hoće li biljka s te pozicije vidjeti barem mali komadić neba. “Čim više neba biljka vidi, to više svjetla će dobivati. Uzmite i u obzir da biljke ne smjestite u neposrednu blizinu radijatora tijekom sezone grijanja ili hladnog prozora na meti propuha, ako se radi o osjetljivoj vrsti”, pojašnjava.

Bojana i Danijela Bota

Druga točka o kojoj morate razmisliti, upozoravaju, je vaš životni stil. Ako vas često nema doma ili ste zaboravljive naravi, dobro bi bilo odabrati biljku koju ne treba često zalijevati ili barem biljku koja će se brzo oporaviti ako ju nekada i zaboravimo zaliti. “Budite realni u pogledu vremena koje možete (i želite) odvojiti za njegu biljaka. Ako imate djecu ili kućne ljubimce, svakako se raspitajte o tome je li biljka toksična – postoje razne lijepe biljke koje su bezopasne ako koji list slučajno završi u nečijim ustima. Svakako se oboružajte znanjem prije odabira biljaka ili – pitajte”, zaključuje Bojana.

Držite se samo općih preporuka za zalijevanje biljaka

Standardne preporuke mogu dati opću sliku o potrebi za zalijevanjem određene vrste, no one ne uzimaju u obzir cijeli niz faktora koji mogu znatno skratiti ili produljiti potrebu naše biljke za vodom. “Tako mi u Waldenu na to pitanje opet krećemo s našim nizom pitanja; gdje će biljka stajati, koliko svjetla dobiva, itd.”, kaže Danijela.

Identična biljka trošit će tako manje vode ako ju smjestimo u neki mračniji kutak, a više vode ako ju smjestimo negdje gdje dobiva puno svjetla. Zemlja će se prije posušiti ako biljku smjestimo negdje gdje je toplo, primjerice blizu radijatora. “Različiti supstrati i vrste teglica u koje su biljke posađene također će znatno utjecati na frekvenciju zalijevanja. Opće preporuke su upravo to – opće, ali nisu nimalo univerzalne”, zaključuje.

Paničarite čim ugledate žuti listić

Od premalo ili previše vode, napada nekog štetnika, slabe ili prejake osvijetljenosti ili manjka hranjiva, žuti listić, upozoravaju naše sugovornice, na biljci može značiti svašta. Međutim, jedan ili dva žuta listića na novoj biljci nisu odmah razlog da dižemo paniku, osobito ako smo proučili što naša biljka voli i pružamo joj odgovarajuću njegu. Sobne biljke katkad odbacuju stare listiće i to je sasvim normalna pojava.

“Nažalost, to često čine upravo kada ih donesemo u svoj dom pa nas to izbaci iz takta. Razlog tome je da su se promijenili uvjeti u kojima biljka boravi – ona ne stoji više u rasadniku u kojem je dobivala savršene svjetlosne uvjete i pomno izniveliranu njegu da bi izrasla čim brže i simetričnije”, napominje Bojana. Sasvim je, nadovezuje se Danijela, normalno da će joj trebati neko vrijeme da se prilagodi novonastalim uvjetima u svom novom domu, a to često uključuje pojave poput žućenja i odbacivanja listića, savijanja u smjeru svjetlosti i slično, što nije nužno znak da s biljkom nešto nije u redu.

Biljci, dakle, trebamo dati vremena da se prilagodi, kao i prilagoditi vlastita očekivanja. “Nemojte očekivati da će vaš novi zeleni ljubimac zauvijek izgledati upravo onako kao kad ste ga kupili. Osvijestite si da su vaši kućni uvjeti vrlo različiti od onih optimalnih u rasadniku”, kaže Danijela. No, ako smjestimo biljku na dobru lokaciju u prostoru s adekvatnim svjetlosnim uvjetima i pružimo joj odgovarajuću količinu vode i prihrane, nema razloga za paniku.

Ne “šapćete” svojim biljkama

Često se priča o blagodatnom učinku razgovaranja s biljkama, a one kojima uzgoj biljaka ide od ruke mnogi zovu šaptačima biljkama.
“Mi mislimo da nije nužno razgovarati sa svojim biljkama, ali je dobro koji put baciti pogled na njih”, kroz smijeh kaže Bojana.

Redovitim pregledom (na štetnike, pojavu mrlja, smeđenja…) brže ćete primijetiti da nešto nije u redu s vašom biljkom i povećati mogućnost spašavanja, a za to nije potrebno biti stručnjak. “Ako primijetite nešto izvanredno, pitajte nekoga tko se bolje razumije u biljne bolesti i štetnike za savjet, slobodno i nas. Također, pregledajte barem jednom godišnje dno teglice i provjerite je li korijenje zauzelo većinu prostora u supstratu, tada je možda došlo vrijeme za presađivanje”, napominje Bojana.

Isto tako, praćenjem biljke u početnoj fazi kad ste ju tek donijeli doma, ističu, možete otkriti pašu li joj uvjeti koje joj pružate, dobiva li dovoljno svjetla ili se počela neobično izduživati u potrazi za njim, koliko treba da se zemlja posuši nakon zalijevanja…

Pretvarate se u biljkoholičara

Nije lako odoliti novim trendovima kojima nas bombardiraju svaki dan, a jedan od trendova su u zadnjih nekoliko godina interijeri koji izgledaju kao prava mala džungla. Influenceri pokazuju ponosno na Tik Tok-u svoju kolekciju biljaka i svaku novu trendi biljku koju su kupili. No, naše sugovornice imaju nešto za reći i na ovu temu.

“Ne dajte da vas povuku u zamku prekomjerne kupovine biljaka! Imajte na umu da je sobna džungla koju vidite na lijepim slikama jedna velika obaveza koja iziskuje puno vremena, svaku od tih biljaka treba redovito zalijevati, pregledati, pognojiti, presaditi…umjesto da vas biljke opuštaju, ostat će vam vrlo malo vremena da u njima uživate”, upozorava Danijela. Njihov savjet je da se i kod biljaka držite načela slow shoppinga i da radije investirate u nekoliko ključnih “komada”, dvije tri velike i nekoliko manjih biljaka oko kojih ćete se moći brinuti bez da vam ta briga postane nemila obaveza. Osim toga, tako će svaka pojedinačna biljka doći puno više do izražaja, a i vi ćete imati vremena da ih promatrate kako rastu i stvoriti određenu emocionalnu povezanost s njima.

Nekoliko idealnih biljaka za početnike

Kao što smo dosad naučili, svaka biljka ima svoj specifičan set potreba, neke su kompliciranije i zahtjevnije i nisu za svakoga. U Waldenu su se specijalizirali baš za one jednostavnije, jer žele podijeliti i potaknuti strast prema biljkama i s onima koji misle da im biljke leže. Stoga su samo za Super1 složili jedan kratki popis onih najjednostavnijih i najnezahtjevnijih vrsta koje su savršene za svakog početnika ili za sve one koji su negdje usput izgubili samopouzdanje u svoju vještinu njege biljaka.

Sansevieria (Dracaena)

Pluton nije više planeta, a biljke iz roda Sansevieria su službeno preimenovane u Dracaena, ali djevojke kažu da će ih i dalje zvati Sansevieria iliti popularno svekrvin jezik. Ove biljke dolaze iz Afrike i slove ne samo kao vrlo zahvalne sobne biljke već i kao odlični pročišćavći zraka. Mogu stajati u osvijetljenom kutku isto kao i u malo mračnijem, a zalijevajte ih tek kada se zemlja potpuno posuši. Najklasičnije su svakako Sansevierije zelenih listova sa žutim rubom, no u zadnje vrijeme su vrlo popularne i srebrnkaste varijante poput onih pod imenom Moonshine i Metallica te kultivari s tamnijim listovima poput Black Coral.

Zamioculcas zamiifolia

Zamioculcas (od milja zamija ili ZZ Plant) nije bez razloga tiha miljenica biljnih blogera i influencera; izrazito je zahvalna i jednostavna za održavanje. Ne zahtijeva nikakav poseban tretman, sobna temperatura će joj biti sasvim dovoljna, a presađuje se tek kada joj teglica pukne. Zamija može podnijeti i slabije svjetlosne uvjete, no najugodnije će se osjećati na mjestu s umjerenom količinom indirektne svjetlosti. Kao i Sansevieriju, zalijevajte ju tek kada se zemlja potpuno posuši.

Aglaonema

Aglaoneme su sobne biljke porijeklom iz Azije koje nam dolaze u raznim varijacijama, bojama i šarama. Zbog lakog održavanja čest su izbor za ozelenjivanje ureda i javnih ustanova poput škola i bolnica. Podnose vrlo širok raspon osvjetljenja, no važno je da svjetlo nikada ne bude direktno, budući da jako direktno sunčevo svjetlo može oštetiti njihove lijepe listove. Pustite da se zemlja gotovo potpuno (ali ne sasvim) posuši između dva zalijevanja.

Aspidistra elatior

Englezi ju zovu biljka lijevana od željeza ili željezna dama i taj naziv joj u potpunosti odgovara. Poznati britanski botaničar James Wong je jednom prilikom ispričao priču kako je naručio jednu Aspidistru poštom, i paket je stigao, ali je potpuno zaboravio na njega. Kada ga je nakon tri mjeseci otvorio, Aspidistra u njemu je izgledala kao nova! Kaže se da su preživjele svakave uvjete, tamne hodnike srednjovjekovnih dvoraca, zagađeni londonski zrak u vrijeme industrijalizacije… Aspidistra je prvi izbor za sve one koji su izgubili samopouzdanje u svoje vještine brige o biljkama.

Epipremnum

Svaka mama, baka, susjeda ga ima. Neuništivi zlatni puzavac koji je toliko zahvalan da se ponekad nasljeđuje generacijama. Epipremnum podnosi široki raspon svjetlosnih uvjeta, a oprostit će vam i ako ga koji put zaboravite zaliti na vrijeme; sfrkani listovi će se ispraviti za čas kada ga zalijete. Vrlo je popularan i zbog jednostavnog načina razmnožavanja. Kada vam naraste do poda, jednostavno odrežite reznicu i upiknite ju u zemlju ili u vodu – većina reznica će pustiti korijen.