Ako mrzite prokulice, nova studija mogla bi vas uvjeriti da im date šansu. Navodno su super zaštita od raka

Tri kilograma brokule dnevno bilo bi učinkovito u prevenciji tumora

Prokulica
FOTO: Pixabay

Istraživanje koje stiže iz laboratorija genetičara Piera Paola Pandolfija s Instituta za istraživanje raka u Bostonu, povezuje spoj nađen u prokulicama, brokuli i drugom povrću iz porodice kupusara, s jednim od najmoćnijih gena koji suzbijaju tumore, javlja Harvard Gazette. Studija tvrdi da spoj, naziva I3C, sudjeluje u složenoj kemijskoj lančanoj reakciji koja oslobađa tumor supresorske gene, odnosno gene koji su odgovorni za prirodnu zaštitu od tumora, da učine što treba.

Istraživanje, isto tako, objašnjava kemijski rat koji se zbiva u tijelu kada se organizam bori da bi spriječio razvoj tumora koji se bore za rast i širenje. Profesor Pandolfi kaže da zaboravimo na znanost i samo se sjetimo onoga što nam mame i bake govore da je dobro jesti. Znanstvenici su istraživali funkciju tumor supresorskog gena PTEN koji je, po Pandolfiju, jedan od najvažnijih takvih gena u povijesti genetike karcinoma.

Spoj I3C koji se krije u kupusastom povrću

Gen PTEN je cilj karcinomima i oni ga nastoje izbrisati, mutirati ili ga na drugi način deaktivirati. Pandolfi i njegov tim koji predstavlja institucije iz Amerike, Tajvana, Kine, Italije, Australije i Indije odlučio je otkriti kako. Koristeći ljudske stanice i razmnožavanje miševa da bi izazvali karcinom, ustanovili su da enzim WWP1 promovira rast karcinoma i ima važnu ulogu u ometanju funkcije PTEN gena.

Spoj I3C kojeg prirodno ima u kupusastom povrću, neutralizira taj enzim i ponovno uspostavlja snagu PTEN gena. Ovaj rad, objavljen u časopisu Science, otvara vrata lijekovima protiv karcinoma baziranima na oslobađanju zaštitnog gena PTEN. PTEN još i šire utječe na zdravlje. Miševi s viškom ovoga gena manji su nego što bi bilo normalno jer PTEN djeluje na diobu stanica ali su metabolički zdraviji i žive dulje.

Tri kilograma brokule dnevno

Prijašnja otkrića profesora Pandolfija o vitaminu A dovela su do lijeka koji dovodi do remisije kod jedne vrste leukemije. Spoja I3C ima u brokuli, prokulicama, rikoli, kupusu, cvjetači, kovrčavom kelju. I prije se ovo povrće istraživalo zbog svojih antikancerogenih svojstava, s obećavajućim rezultatima u studijama na životinjama ali s vrlo različitim rezultatima kod ljudi.

Količina koja je učinkovita na laboratorijskim miševima bila bi ljudski ekvivalent od 3 kilograma brokule na dan. Očito je da je sljedeći pristup razvoj tablete, kaže profesor Pandolfi. I3C ljudi dobro podnose i već postoji na tržištu zasnovano na antikancerogenim svojstvima ustanovljenim u prošlim studijama. Trebat će još neko vrijeme da se razvije uže ciljana molekula na temelju strukture I3C, ustanove odgovarajuće doze i nenamjerni učinci, kaže profesor Pandolfi.