Arheolozi su otkrili 1700 godina staro jaje koje još sadrži tekući sadržaj

Stručnjaci pretpostavljaju da je jaje stavljeno u jamu kao zavjetni dar

FOTO: Oxford Archaeology

Novo istraživanje pokazuje da najstarije sačuvano jaje, sneseno u rimskoj Britaniji prije 1700 godina, još sadrži tekući sadržaj, što ga čini jedini takvim na svijetu, javio je CNN.

Tijekom iskapanja u rimskoj jami, natopljenoj vodom, u Aylesbiryju u Engleskoj, 2010. godine, pronađena su četiri jaja. Nalazila su se uz pletenu košaru, u kojoj je nekada možda bio kruh, lončarske posude, kožne cipele i životinjske kosti.

CT skeniranje

Tri krhka jaja su bila čitava, ali su se dva razbila dok su ih uklanjali, piše The Guardian. Samo jedno jaje je preživjelo. Konzervatori Sveučilišta Kent proveli su mikro CT skeniranje jajašaca 3D tehnikom.

Slike su otkrile da jaje još sadrži tekućinu, skoro dvije tisuće godina staru mješavinu bjelanjka i žumanjka.

Oxford Archaeology

Prvo takvo jaje

Postoje stara jaja u kojima je još očuvan mumificirani sadržaj, iskopana u Egiptu koja se čuvaju u muzeju, ali ovako očuvano jaje s tekućim sadržajem nije poznato.

Znanstvenici se nadaju da će uspjeti dodatno otkriti koja je točno vrsta položila jaje i njegovo potencijalno arheološko značenje.

Zavjetni dar

Stručnjaci pretpostavljaju da su jaja stavljena u jamu kao zavjetni dar, jama je bila bunar za slad i kuhanje piva sve do kraja trećeg stoljeća, kada su ljudi počeli donositi malene predmete kao prinošenje žrtvi.

Jaje se čuva u muzeju u Aylesburyju dok konzervatori rade plan za izdvajanje njegovog sadržaja bez da mu ugroze ljusku. Analiza sačuvanog sadržaja mogla bi otkriti više detalja.