Astronauti koji lete na Mars mogli bi se vratiti na Zemlju s oštećenjima mozga

Znanstvenici misle kako je radiokativnost iznimno jaka unatoč postojećoj zaštiti

FOTO: James Vaughan/Flickr

Studija koja se bavi proučavanjem kako bi se dugoročni boravak na Marsu mogao odraziti na ljudski mozak, a koju financira NASA, pokazala je kako bi se astronauti mogli vratiti kući s oštećenjima mozga. Istraživanje koje je provelo Sveučilište Irvine iz Kalifornije (objavljeno u časopisu Science Advances) provedeno je tako da su miševi bombardirani ioniziranim kisikom i jezgrama titana šest tjedana.

Na taj način su miševi primili ekvivalent čestica zračenja koje bi ljudi doživjeli tijekom putovanja na Mars koristeći zaštitnu tehnologiju koja nam je danas dostupna. Rezultati su poražavajuči je su svi miševi dobili akutnu upalu mozga koja je uzzrokovala način na koji njihovi neuroni funkcioniraju čineći ih manje efikasni u prenošenju elektromagnetskih signala, a to direktno utječe na njihovo pamćenje.

“Ovo nisu pozitivne vijesti za astronaute koji su raspoređeni na putovanja oko Marsa u misijama od dvije do tri godine”, komentirao je doktro Charles Limoli, profesor radiološke onkologije sa Sveučilišta Irvine. “Smanjenje općih sposobnosti, gubitak pamćenja i svijesti te gubitak fokusa tijekom svemirskih letova mogu utjecati na ishod rezlutata tijekom kritičnih situacija, a izloženost ovakvim česticama ima dugoročne posljedice na ljude”, dodaje doktor.

NASA misli da farmaceutska industrija može pomoći

NASA
NASA Flickr

Šteta bi se posebno dogodila na dijelu mozga koji je zadužen za sposobnosti obrade složenih problema te na dio mozga koji je zadužen za to kako ćemo se suočiti s novim i neočekivanim događajima, a obje mogu zakazati dok astronauti proučavaju planeti, pišu strani mediji. Svemirska agencija zna da im treba mnogo zaštitnog oklopa kako bi zaštitili krhka ljudska tijela kako bi sigurno stigla do Marsa, ali ova studija pokazuje koliko je zapravo teško poslati ljude na taj planet.

Očigledan odgovor bi bio da NASA napravi oklop oko cijele letjelice, ali i to nosi nove probleme. Oklop bi dodao masu letjelici što bi povećalo troškove gradnje i količinu goriva kako bi stigli do Marsa. Lagani materijali poput aluminija pak nisu dobri u prižanju zaštite od zračenja. Plastika je nešto bolja, ali znanstvenici misle da je ipak bolje se okrenuti farmaceutskoj industriji.

“Radimo na strategijama koje uključuju spojeve koji bi mogli pročistiti tijelo od slobodnih radikala, ali zasad još uvijek radimo na razvoju takvih medicinskih riješenja”, objasnio je Limoli.