Belgija je zabranila klanje životinja prije nego što ih se omami. Problem je što to propisuju košer i halal

Optužuju ih da tako narušavaju vjerske slobode

Vector summer rural landscape with farm, cows and calves.
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Regija sjeverne Belgije, Flandrija, zabranila je klanje životinja kako propisuju košer i halal, osim ako životinja nije omamljena prije nego je zakolju, unatoč kritikama da se tako narušava sloboda vjere. Ovo je prva belgijska pokrajina koja je počela primjenjivati zabranu, a u rujnu, istu će odredbu primjenjivati Wallonia, južna pokrajina Belgije.

Europski židovski kongres donio je zaključak da je to “najveći udar na židovsku religiju od nacističke okupacije.” Oba rituala, muslimanski halal i židovski košer zahtijevaju da mesari ubijaju životinje rezanjem vrata i ispuštanjem krvi. Prema novom zakonu, životinje moraju biti omamljene električnom strujom prije nego ih ubiju, što većina aktivista za prava životinja smatra humanijim.

I neke druge zemlje zabranile klanje neomamljenih životinja

Belgijski muslimani i Židovi protive se zakonu, jer kažu da i halal i košer zahtijevaju da životinja bude izvrsnog zdravlja kada joj se prereže vrat, a to neće biti tako ako je životinja omamljena. Neki kažu da se ne radi o pravima životinja nego o antisemitizmu i islamofobiji.

Rabin u Antwerpenu, glavnom gradu Flandrije, Yaakov David Schmal, za The New York Times izjavio je da je nemoguće znati prave intencije ljudi. Osim ako ljudi izričito ne kažu što misle, a većina antisemita to ne čini. “Definitivno zakon podsjeća na sličnu situaciju prije Drugog svjetskog rata kada su ovakve zakone donosili Nijemci.”

U siječnju 2018. nekoliko je vjerskih organizacija poduzelo korake da spriječe novi zakon. Europski sud za ljudska prava opisao je košer klanje kao bitan aspekt prakticiranja židovske vjere, piše u sudskoj žalbi na zakon. Nekoliko država, Švedska, Danska, Švicarska i Novi Zeland već su zabranile klanje neomamljenih životinja.