Britanija razmišlja da teške simptome menopauze proglasi invaliditetom: 'Poslodavac će se morati prilagoditi'

Neke žene zbog ozbiljnih simptoma ne mogu raditi i daju otkaz na poslu

FOTO: Pexels

Dok sve veći broj zemalja počinje davati ženama menstrualni dopust kako bi se nosile s mjesečnim bolovima, Velika Britanija razmišlja o tome da napravi korak dalje. U toj se zemlji vode razgovori o tome bi li teški simptomi menopauze mogli biti invaliditet, piše The Washington Post.

Prošlog je četvrtka Povjerenstvo za jednakost i ljudska prava (EHRC), neovisno tijelo za nadzor koje provodi zakone u Ujedinjenom Kraljevstvu, objavilo smjernice u kojima stoji da simptomi menopauze “imaju dugoročan i značajan utjecaj na sposobnost žene da obavlja svakodnevne aktivnosti i ti bi se simptomi mogli smatrati invaliditetom”.

“Ako simptomi menopauze dovedu do invaliditeta, poslodavac će biti pod zakonskom obvezom izvršiti razumne prilagodbe”, dodaje se u smjernicama Povjerenstva.

Veliki pad estrogena

Simptomi menopauze mogu uključivati valunge, srčane probleme, teškoće s pamćenjem i druge mentalne probleme. Prosječna dob žena koje ulaze u menopauze 51 godina, iako može nastupiti ranije ili kasnije.

Faza prije prijelaza žena iz reproduktivnih godina u menopauzu naziva se perimenopauza. U to vrijeme dolazi do smanjenja razine estrogena i progesterona u tijelu, a prema organizaciji Johns Hopkins Medicine, taj “veliki pad razine estrogena uzrokuje većinu simptoma menopauze”.

Poslodavci se mogu prilagoditi

Mnoge žene u kasnim 30-ima i 40-ima počinju osjećati razdražljivost, probleme sa spavanjem i tjeskobu, ali otkrivaju da liječnici često odbacuju njihove simptome.

Gdje god je to moguće, poslodavci bi trebali razmotriti mogućnost osiguravanja soba za odmor za žene koje imaju simptome menopauze, kao i ventilatore ili rashladne sustave, rekao je EHRC. Radna mjesta bi također mogla podržati žene dopuštajući im da nose lakšu odjeću ili im omogućiti da rade od kuće gdje je to moguće, dodaje se.

Neke žene daju otkaz

Simptomi mogu biti toliko ozbiljni da neke žene čak odluče trajno napustiti svoj posao i umiroviti se, stoji u izvješću Povjerenstva. Jedna od njih je Britanka Katie Taylor (54) koja je do ranih 40-ih bila šefica marketinga u jednoj dobrotvornoj udruzi za djecu.

No, od svoje 43. godine počela je osjećati mnoštvo simptoma za koje je prvo mislila da nisu povezani – od magle u mozgu, lošeg raspoloženja i lupanja srca, do tjeskobe, nesanice i debljanja. Izgubila je samopouzdanje i “osjećala se užasno”, ispričala je za Washington Post.

Četiri godine s krivom dijagnozom

Njezin je liječnik za to krivio depresiju i užurbani način života. Prepisani su joj antidepresivi, koji nisu djelovali. Tek četiri godine kasnije, kada joj je njezin otac, umirovljeni profesor kirurgije i specijalist za rak dojke, predložio da posjeti ginekologa, Taylor je otkrila pravi uzrok svojih simptoma i počela uzimati hormonsku terapiju za menopauzu, odnosno hormonsku nadomjesnu terapiju (HRT).

“Bila sam nevjerojatno ljuta što mi je postavljena pogrešna dijagnoza, što su me natjerali da se osjećam kao hipohondar i što sam napustila posao”, kaže Taylor i dodaje da Britanija prednjači u podizanju svijesti o učinku menopauze na živote žena.

Ovakva iskustva nisu rijetka

Iskustva poput onoga Katie Taylor nisu neobična, rekla je Louise Newson, liječnica opće prakse i stručnjakinja za menopauzu. No, Newson se ne slaže sa svime u novim smjernicama Povjerenstva za jednakost i ljudska prava.

”Uvijek je dobro kada se govori o menopauzi, a ako pogledate što je definicija invaliditeta, onda menopauza može biti invaliditet za mnoge, mnoge žene. Međutim, to ne mora biti invaliditet za mnoge žene ako imaju pristup liječenju, utemeljenom na dokazima, u obliku nadoknade hormona koji im nedostaju”, pojasnila je, napominjući da mnogo ljudi na svijetu nema pristup HRT lijekovima.