Čini se kako su znanstvenici uspjeli pronaći novi lijek za multiplu sklerozu

Lijek nevjerojatno dobro djeluje na relapsno-remitentnu multiplu skelrozu

FOTO: Expert Infantry/Flickr

Kod većine slučajeva multiple skleroze, kronične bolesti gdje imunološki sustav napada mijelin, neprovodljivu koru koja okružuje neurone, simptomi dođu i odu pa se vrate poslije nekog vremena. Oko 10 do 15 posto slučajeva MS je progresivno, a ostatak relapsno. Progresivna multipla skleroza je puno gora vrsta bolesti koja se javlja kasnije u životu i karakterizira je stalno pogoršanje simptoma. Ne postoji tretman ali čini se da je znanost vrlo blizu da se to promijeni, piše Scientific American.

U rujnu je farmaceutska kompanija Hoffmann-La Roche objavila pozitivne rezultate testiranja tri velika klinička pokusa na ocrelizumabu, lijek u injekciji sa antitijelima koji djeluju na B stanice, za progresivnu i za relapsno-remitentnu multiplu sklerozu. Ustanovili su da je lijek puno učinkovitiji nego do sada korišteni interferon beta-1a (Rebif) i da je znatno usporio simptome progresivne multiple skleroze u 12 tjedana dugom kliničkom testiranju.

Lijek bi do 2017. mogao biti u upotrebi

Multipla skleroza
Mozak osobe s multiplom sklerozom Gerda/Flickr

Lijek nevjerojatno dobro djeluje na relapsno-remitentnu MS, a ovo je prvi puta da su značajni pomaci postignuti i kod progresivnog oblika bolesti, kaže Stephan Hauser, neurolog sa University of California koji sudjeluje u testiranju.

Činjenica da lijek ocrelizumab djeluje kod obje vrste MS je za znanstvenike veliko otkriće jer pokušavaju shvatiti što uzrokuje bolest i zašto se upala relapsirajućeg oblika MS kod nekih pacijenata pretvara u progresivnu degeneraciju.

Rezultati lijeka pokazuju da su upala i degenerativne komponente MS povezane. Ostaje sada pitanje, ako se lijek počne davati dovoljno rano, mogu li se pacijenti sa relapsno-remitentnom MS zaštititi od razvijanja progresivniog stanja kasnije. Kompanija planira zatražiti dopušenje kod FDA da lijekom testiraju obje vrste bolesti već početkom 2016. pa bi se lijek mogao naći u upotrebi 2017.godine.