Fotografkinja pronašla i snimila posljednje Kineskinje s podvezanim stopalima

Okrutna tradicija podvezivanja stopala zabranjena je 1949. godine

FOTO: Jo Farrell

Podvezivanje stopala kineski je običaj koji se prakticirao na mladim djevojkama, a provodio se u otprilike 1000 godina. Počeci sežu daleko u 10. stoljeće a mnogim žena stopala su se podvezivala čak do početka 20. stoljeća. Britanska fotografkinja Jo Farrell odlučila je provjeriti postoje li još žene sa podvezanim stopalima, snimiti dokumentarac o njima i toj kineskoj tradiciji.

Proces podvezivanja nogu kod kineskih žena počeo je kada su djevojčice imale između četiri i devet godina. Podvezivanje stopala prakticirala je elita u bogatim dijelovima Kine, a običaj je potekao od bogatih djevojaka koje su na taj način slavile svoju pošteđenost od fizičkih poslova.

U 17. stoljeću, Kineskinje su počele podvezivati stopala neovisno o financijskom statusu. Ipak, običaj je bio manje popularan kod siromašnih djevojaka jer su one morale fizički raditi.

Posljednja tvornica cipela zatvorena je 1990.

stopalo
Stopalo Kineskinje Su Xi Rong Jo Farrell

Prema nekim podacima procijenjuje se da je čak dvije milijarde Kineskinja podvezalo stopala u periodu od kraja 10. stoljeća pa sve do 1949. godine, kada je zabranjeno prakticiranje tog običaja.

Posljednja tvornica gdje su se izrađivale cipele za te žene zatvorena je 1990. godine. Fotografkinja Farrell odlučila je pronaći imali li u Kini još živih žena koje imaju podvezana stopala i iznenadila se koliko ih još ima.

“Kada sam odlučila pronaći žene koje imaju omotane noge svi oko mene govorili su mi da je to nemoguće jer da vjerojatno nitko od njih nije živ. No, bila sam uporna i kroz mnogo kontakata i usmenih predaja došla sam do njih. Ovo su njihove fotografije”, naglašava Farrell za Buzzfeed.

stopalo1
Stopala su podvezivale uglavom žene višeg socijalnog statusa Jo Farrell
stopalo2
Svojim stopalima su željele naglasiti da ne moraju raditi fizičke poslove Jo Farrell