Grupa znanstvenika tvrdi da mogu lako otkriti rani stadij dijabetesa, samo upere fluorescentno svjetlo u kožu

Razine glikoliziranog proteina mogu se izmjeriti u koži jer reflektiraju fluorescentno svjetlo

Test for diabete on a blue background.
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Usmjeravanje svjetla na kožu mogao bi postati novi test za otkrivanje ranog stadija dijabetesa i srčanih bolesti, puno brži i jednostavniji nego dosadašnje metode testiranja krvi, piše New Scientist. Ovo bi moglo funkcionirati jer se glukoza u krvi i drugim tjelesnim tekućinama može nasumično zalijepiti za različite molekule proteina u koži i tkivima. “Ona je kao ljepilo”, kaže Bruce Wolffenbuttel sa sveučilišta Groningen u Nizozemskoj, glavni autor studije.

Glikolizirani proteini čine tkiva krućima, tako i stijenke krvnih žila što doprinosi visokom krvnom tlaku. Akumulacija ovih proteina u tkivima je prirodni proces starenja ali je kod ljudi s dijabetesom brža i javlja se u najranijem stadiju dijabetesa kada osoba još ni nema dijagnozu.

Nakon četiri godine zaista se razvila bolest

Razine glikoliziranog proteina mogu se izmjeriti u koži jer reflektiraju fluorescentno svjetlo različito od neglikoliziranih proteina. Nizozemska firma Diagnoptics razvila je čitač glikoliziranog proteina kojim se osvjetljava koža fluorescentnim svjetlom, a uređaj detektira povratnu informaciju.

Studija je testirala 70 tisuća sudionika koji nisu imali dijabetes niti srčanu bolest. Poslije četiri godine, oni koji su imali visoke vrijednosti glikoliziranih proteina razvili su ili dijabetes ili srčanu bolest. Ovo sugerira da bi se populaciju moglo skenirati, pa čak to ne treba biti u zdravstvenoj ustanovi nego možda i u supermarketu, smatra Wolffenbuttel.

Iako skeptici kažu da niti jedno ovakvo snimanje ne bi trebalo uvoditi bez opsežnijih studija, ovaj jednostavan test nije štetan, a od njega možda možemo imati koristi. Mogući rizik je moguća pogrešna dijagnoza dijabetesa kod zdravih ljudi.