Impresionistička slika Pissarroa odlukom suda nije vraćena židovskoj obitelji i ostaje u španjolskom muzeju

Odvjetnici obitelji su kazali da će tražiti reviziju presude

FOTO: Museo Nacional Thyssen-Bornemisza/Screenshot

Sud u Pasadeni jednoglasno je odlučio da španjolski muzej Thyssen-Bornemisza može zadržati sliku Camillea Pissarroa, ukradenu židovskoj obitelji tijekom Drugog svjetskog rata, koju imaju od 1993.godine, piše Los Angeles Times.

Obitelj se više od 20 godina zalagala za povratak slike “Ulica Saint-Honore popodne, učinak kiše”, nastale 1897. godine koja bi mogla vrijediti više od 30 milijuna dolara.

Prisilno je prodana

Slika je više od četiri desetljeća pripadala obitelji Židovke Lilly Cassirer, a 1939. godine nacisti su je prisilili da je proda trgovcu umjetninama u Berlinu u zamjenu za 900 Reichs maraka, danas 360 dolara i izlaznu vizu za Englesku. Novac nikada nije primila.

Nakon rata Lilly je podignula tužbu kako bi vratila sliku, ali je zaključeno da je izgubljena u bombardiranju.

Tužba je podignuta 2005. godine

Prema pisanju The New York Timesa, vlada Zapadne Njemačke obitelji je platila 265.000 dolara za gubitak slike. Lilly je umrla 1966. godine, a njezin je unuk 2000. godine saznao da je slika izložena u španjolskom muzeju.

Živio je u Kaliforniji, pa je tužbu podnio pred tamošnjim sudom 2005. godine. Umro je 2010. godine, a slučaj su nastavili njegov sin David i kći Ava koja je umrla 2018. godine, te Ujedinjena židovska federacija okruga San Diego.

Jednoglasna odluka suda

Sudovi su trebali odlučiti hoće li presuditi prema španjolskom zakonu koji kaže da ako je slika stečena u dobroj vjeri i ako nisu bili svjesni krađe, mogu je zadržati, dok bi kalifornijski zakon zahtijevao povratak.

Iako je odluka bila jednoglasna, jedan je sudac napisao u mišljenju da bi se Španjolska trebala odreći slike.

Najavljena revizija presude

Odvjetnici obitelji su zgroženi odlukom koja ne uspijeva objasniti kako Španjolska ima ikakav interes u primjeni svojih zakona za pranje vlasništva nad ratnim plijenom, što je praksa zabranjena Haškom konvencijom iz 1907. godine.

Obitelj će tražiti reviziju presude jer “neće dozvoliti da odluka da zeleno svjetlo pljačkašima diljem svijeta, osobito u času eksplozije antisemitizma.”