Opet neki doktor tvrdi da može transplantirati glave, ali čini se da su i u Kini, gdje inače sve prolazi, malo skeptični

Kineski kirurg već ima listu dobrovoljaca koji žele operaciju

FOTO: Screenshot/YouTube

Prije šest godina Wang Huanming ostao je paraliziran od vrata prema dolje nakon što se ozlijedio tijekom hrvanja s prijateljem. Danas se nada kako će opet hodati, ali uz pomoć novog tijela. Naime, Wang je 62-godišnjak u mirovini koji se nalazi na listi s nekoliko volontera koji se žele podvrgnuti eksperimentalnoj transplantaciji glave na donorsko tijelo.

Doktor Ren Xiaoping uvjeren je da to može izvesti. Za razliku od većine svojih kolega, nije nimalo skeptičan. Ne vidi etički problem niti misli da je nemoguće obaviti takvu operaciju. Štoviše, dosta samouvjereno tvrdi kako sastavlja tim znanstvenika koji će izvesti operaciju kad za to svi budu spremni.

Surađuje s kontroverznim Canaverom

Ideja o transplantiranju glave i tijela već je prije par godina alarmirala stručnjake diljem svijeta kad je talijanski neurokirurg Sergio Canavero najavio kako će Rusu Valeryu Spiridonovu 2017. godine transplantirati glavu, a upravo mu se Xiaoping, inače ortopedski kirurg s Medicinskog sveučilišta Harbin u Kini, tada javio i ponudio mu svoju pomoć.

Naposljetku se od Rusa Spiridonova odustalo, a Canavero je najavio kako će se operacija ipak izvesti, ali na pacijentu u Kini.

Cijeli projekt bio marketinški trik?

Valery-Spiridonov2-656x365
Valery Spiridonov Screenshot

Neko vrijeme se nagađalo kako je vijest o presađivanju glave, koju je Canavero planirao izvesti s Valeryem, bio samo marketinški trik za promociju video-igrice Metal Gear Solid 5: The Phantom Pain, no doktor to nikad nije službeno potvrdio niti demantirao. A nije ni Valery koji je do prije par mjeseci prodavao šalice i majice sa svojim likom kako bi skupio barem dio od 14 milijuna dolara koliko bi koštala takva operacija.

fig.1b-800x534 (1)
Fotografija majmuna kojem je navodno uspješno transplantirana glava Xiaoping Ren/New Scientist

No, kako je RT prije mjesec dana pisao, dr. Canavero je izjavio kako je morao odustati od toga da transplantira Valeryevu glavu jer on “zbog bioloških i etičkih razloga ne može primiti donorsko tijelo u Kini”. “Rizik je dio života”, komentirao je kratko, dodavši kako je optimističan jer je njegov partner Ren Xiaoping još u siječnju navodno izveo uspješnu transplantaciju glave majmuna na tijelo drugog majmuna.

Prema njegovim tvrdnjama, majmun je preživio 20 sati prije nego što je eutanaziran zbog etičkih razloga. No, transplantacija nije bila potpuna, tvrdi Canavero, jer liječnici nisu pokušali spojiti leđnu moždinu pa je životinja bila potpuno paralizirana.

Svi tvrde da je ovo što planiraju još uvijek nemoguće

Xiaopingov plan je sličan onom koji je Canavero otkrio prošle godine – odvojiti dvije glave od dva tijela, spojiti krvne žile tijela preminulog donora s glavom primatelja, umetnuti metalnu pločicu kako bi stabilizirao novi vrat te na živčane krajeve leđne moždine staviti supstancu sličnu ljepilu koja bi trebala pomoći u zarastanju tih živčanih završetaka te naposljetku zašiti kožu.

No, brojni svjetski znanstvenici smatraju kako je prerano za medicinu da pokušava ovakve eksperimente, ali i kako tako nešto zaista (zasad) nije ostvarivo. “Kad se kralježnica prekine, neuroni se ne mogu ponovno povezati tako da je to znanstveno nemoguće”, tvrdi dr. Huang Jeifu, bivši zamjenik ministra zdravstva u Kini, te dodaje: “Etički je ovo nemoguće. Kako možete staviti glavu jednog čovjeka na tijelo drugog?”

“Ne vjerujem kineskoj politici vezanoj uz bioetiku. Dodaj tu zdravu dozu politike, nacionalnog ponosa i poduzetništva, na kraju je teško znati što se zapravo događa”, kaže pak Arthur L. Caplan, medicinski etičar sa Sveučilišta u New Yorku koji također smatra kako takva operacija nije etična.

Dvojbena etična praksa u Kini

Neki kineski znanstvenici također su izrazili svoju zabrinutost da su ovakvi eksperimenti otišli predaleko. “Ne želim da se kineski učenjaci, doktori za transplantacije i znanstvenici međunarodno doživljavaju kao narod koji nema donju granicu i kako u Kini sve prolazi”, komentirao je Cong Yali, medicinski etičar sa Sveučilišta u Pekingu.

A dvojbena etička praksa rada već dugo prati reputaciju kineskih znanstvenika iz polja transplantacije organa. Naime, Kina je dugo transplantirala organe pogubljenih zatvorenika. Iako kažu kako više nemaju takvu praksu, njihovi znanstvenici još uvijek ponekad objavljuju istraživanja na međunarodnim konferencijama koja su proveli na organima zatvorenika, a to nije dopušteno prema globalnim etičkim normama.

Međunarodno društvo za transplantaciju srca i pluća odbilo je istraživanje jednog kineskog tima na ovogodišnjem okupljanju u Washingtonu upravo zato jer su svoja istraživanja radili uz pomoć organa zatvorenika.

Vježba na miševima, ali oni prežive tek jedan dan

No, dr. Ren tvrdi kako nema etičkih dvojbi prema izvođenju ovakvog zahvata te ne smatra da je ono što planira učiniti neetično. “U pitanju je ljudski život i za mene je to najveće etičko mjerilo”, kaže Ren, iako je i sam svjestan kolike su šanse da njegov pacijent preživi takav zahvat.

“Ovakve operacije mogle bi u budućnosti pomoći ljudima koji su oboljeli od fatalnih bolesti, poput paralize koju ima gospodin Wang”, kaže Ren koji je inače asistirao prilikom prve transplantancije ruke 1999. u SAD-u.

Svoje eksperimente transplantacije glave već je radio na miševima, ali oni su živjeli samo jedan dan. Dodao je kako je već počeo vježbati na ljudskim truplima, ali je odbio otkriti ikakve rezultate ili detalje o tome.

Misteriozna ljepljiva supstanca

No, tek djelomično u njegovu korist govori dr. Abraham Shaked, profesor kirurgije te ravnatelj Penn instituta za transplantaciju u SAD-u, koji tvrdi da su neki od aspekata transplantacije ostvarivi. On smatra kako je moguće sačuvati pacijentov mozak i donorovo tijelo prije transplantacije, spojiti mnogo krvnih žila i mišića te kontrolirati imunološke reakcije. Ali još uvijek nije moguće spojiti živce leđne moždine. “U ovoj fazi, takav potez bih prije nazvao glupim nego ludim, ludo bi značilo da je to moguće izvesti, glupo znači da se ne bi trebalo izvoditi”, izjavio je Shaked za NY Times.

Komentirao je i “ljepljivu supstancu” koju dr. Ren planira koristiti za spajanje živčanih završetaka: “To je kao da se transatlantski telefonski kabel prereže na pola pa ga netko pokuša spojiti uz pomoć superljepila.”

“Bavim se medicinom u Kini te inozemstvu više od 30 godina. Radio sam najkompliciranije operacije. Ali u usporedbi s ovom, nema usporedbe”, kaže dr. Ren. No, to sve pacijenta Wanga i njegovu obitelj ne zanima, oni se samo nadaju da će do operacije doći.

Medicinski računi davno su iscrpili njihovu ušteđevinu. “On ne može živjeti, a ne može ni umrijeti”, kratko je komentirala njegova supruga te dodala: “Medicinski zahvat koji zvuči nemoguće možda nas može spasiti.”