Jedna doktorica kaže da ovi hormoni uzrokuju debljanje i tvrdi da se to može spriječiti

Osim štitnjače i inzulina, postoje još neki hormoni koji uzrokuju debljanje

FOTO: Flickr

Višak kilograma često nema ništa s time koliko jedemo i koliko vježbamo. Puno puta debljanje ovisi o hormonima koji slabo rade.

U knjizi “Balansirajte hormone i izgubite 7 kilograma u samo tri tjedna”, autorica i liječnica Sara Gottfried otkriva kako je utvrđivanje veze hormona i debljanja pomoglo njezinim pacijentima i njoj samoj da izgube višak kilograma, da se osjećaju bolje i imaju više samopouzdanja.

Puno osoba pokušava smršaviti, a ne mogu. Već ste prije čuli priče o hormonima koji uzrokuju probleme s kilogramima, kao što su primjerice štitnjača i inzulin.

No i drugi hormoni mogu spriječiti da imamo tijelo kakvo želimo i mogu uzrokovati debljanje.

1. Previše leptina

Ako jedemo više od 5 porcija voća dnevno, a uz to i procesuiranu hranu, povećava se leptin
Više od 5 porcija voća dnevno i procesuirana hrana povećavaju leptin sue stone/Flickr

Autorica objašnjava da je leptin hormon koji poručuje kada treba spustiti viljušku. U normalnim okolnostima, leptin se otpušta iz masnih stanica i krvlju putuje do mozga, gdje signalizira da smo siti. Ali zadaću leptina ometa konzumacija vrste šećera, fruktoze, koje ima u voću i u procesuiranoj hrani. Ako se jedu male količine fruktoze, u redu je. Ali jedemo li više od dnevno preporučenih 5 porcija voća i još uzimamo procesuiranu hranu koja uvijek ima dodanih šećera, jetra se ne može nositi s fruktozom dovoljno brzo da bi je koristila kao pogonsko gorivo.

Zbog toga tijelo višak počinje pretvarati u mast, šaljući je u krvotok kao trigliceride i deponirajući je u jetri i oko trbuha. Što se više fruktoze pretvara u mast, povećavaju se razine leptina, jer mast proizvodi leptin. Imamo li previše ijednog hormona koji cirkulira tijelom, tijelo postaje otporno na poruke. Kod leptina, mozak gubi signal da smo siti. Stoga nastavljamo jesti i tako dobivamo na težini.

2. Previše kortizola

Treba pripaziti i s dnevnom količinom kave
Treba pripaziti i s dnevnom količinom kave Shinsaku/Flickr

Korizol je takozvani hormon stresa i može predstavljati veliki problem ženama koje pokušavaju smršaviti. Kad poraste, kortizol pouspješuje pretvaranje šećera u krvi u mast, koja se dugoročno deponira.

Mast dobivena na ovaj način nekada je našim precima pomagala u preživljavanju, ali nama više ne treba. Smanjenje stresa u životu pomoći će obuzdavanju ovog hormona. Postoji još jedan uzrok pojačanog lučenja kortizola, a to je kava, pa pripazite koliko je pijete.

3. Neuravnoteženi estrogen

Prehrana bazirana pretežito na mesu povećava estrogen
Prehrana bazirana pretežito na mesu povećava estrogen Phreddie/Flickr

Estrogen čini žene ženama. Ali to je hormon koji radi i velike probleme oko masti. Normalne vrijednosti pomažu održanju vitke linije i dobrih razina inzulina, hormona koji regulira šećer krvi. Manjak estrogena pretvara nas u stroj za dobivanje kilograma. Kada jedemo, raste šećer u krvi. Kao čuvar organizma, inzulin smanjuje šećer šaljući glukozu na tri različita mjesta u tijelu. Kada se inzulin izlučuje uravnoteženo, ne previše, ne premalo, mala količina šećera ide u jetru, velika količina u mišiće i malo ili ništa u mast. Kada smo zdravi i u dobroj formi, pankreas proizvodi pravu količinu inzulina, pa se šećer u krvi diže i pada u uskim granicama. Kada razine estrogena rastu, stanice koje proizvode inzulin postaju previše napregnute i možemo postati otporni na inzulin.

To je čas kada inzulin počinje slati manje glukoze u jetru i mišiće, povisujući šećer u krvi i deponirajući glukozu kao mast. Masno tkivo se može raširiti i 4 puta više, da bi se prilagodilo skladištenju glukoze. Kako rastu razine estrogena? Jedan od glavnih razloga je meso. Ako jedete pretežno meso, uzimate puno manje vlakana. Vegetarijanci konzumiraju dva puta više vlakana nego svejedi. Vlakna pomažu da ostanemo u dobroj formi, višak estrogena procesuira se kroz otpad, a jedenje manje vlakana diže estrogen. Meso osim toga sadrži vrstu masti s vlastitim problemima estrogena. Uzgajano je na farmama, gdje su životinje natrpane steroidima, antibioticima i toksinima u hrani. Konzumacijom mesa, te supstance ulaze u naše tijelo, a to predstavlja dodatni estrogen.

4. Manjak testosterona

Procesuirana i konzervirana hrana
Procesuirana i konzervirana hrana 3fold Communications/Flickr

Svakog dana suočeni smo s velikim brojem toksina, pesticida, herbicida, genetski modificirane hrane i s oko šest različitih sintetskih hormona u mesu. Hormoni vrebaju u kremama za lice, lijekovima, procesuiranoj hrani, ruževima za usne, konzervama tune, materijalima od koje su načinjene sofe, čak i u zraku koji udišemo. Mnogi od ovih toksina kao pesticidi, plastika i industrijske kemikalije ponašaju se kao estrogen kada ih tijelo apsorbira. Stručnjaci vjeruju da povećana izloženost hormonima objašnjava zašto djevojčice ulaze ranije u pubertet i zašto puno dječaka razvija ženske karakteristike, kao rast grudi. Ovi toksini zovu se kseno-estrogeni i povezani su sa bolestima kao što je karcinom dojke, jajnika i endometrioza.

Ovaj lažni estrogen razbija testosteron u tijelu koji je vitalan za dobru ravnotežu hormona i uzrokuje višak estrogena u tijelu. Testosteron pomaže rastu mišića koji zauzvrat podupiru metabolizam. A previše estrogena remeti osjetljivost na inzulin. Kombinacija svega toga vodi debljanju. Švedska studija objavljena u časopisu Chemosphere pokazuje da je izloženost određenoj vrsti pesticida, organokloridima, povezana sa povećanjem težine od 20 kilograma kroz 50 godina. A to je samo jedna vrsta toksina. Rizik dobivanja na težini i bolesti zbog izloženosti toksinima su veće nego što mislimo. Oko 93 posto populacije ima mjerljive razine bisfenola, kemikalije koje ima u konzerviranoj hrani koja remeti estrogen, rad štitne žlijezde i muških hormona. “Ometači” endokrinih žlijezda interferiraju sa proizvodnjom, prijenosom i metabolizmom mnogih hormona. Hormoni diktiraju što tijelo radi s hranom. Popravite hormone i smršavit ćete bez dodatnog napora.