Još jedna studija tvrdi da umjetni šećeri nisu zdraviji od pravih; dapače, povezani su s dijabetesom

Umjetni zaslađivači mogu imati jednaki utjecaj kao šećer, samo funkcioniraju na drugi način

cartoon boy eating lots of sweets
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Za one koji ne mogu odoljeti desertu, umjetni zaslađivači se čine kao dobro rješenje. Tijekom prošlih godina, zaslađivači su postali popularan izbor za osobe koje žele okusiti nešto slatko, a ne žele se udebljati ili dobiti dijabetes. Nova studija, međutim, kaže da umjetni zaslađivači mogu imati jednaki utjecaj kao šećer, samo funkcioniraju na drugi način, piše Medical Daily.

“Unatoč sve većoj upotrebi nekaloričnih umjetnih sladila u svakodnevnoj prehrani, još uvijek se bilježi rast pretilosti i dijabetesa,” ističe znanstvenik dr. Brian Hoffman, profesor na Wisconsin College i Marquette sveučilištu. “Naše studije pokazuju da i šećer i umjetni zaslađivači imaju negativan utjecaj na organizam, povezan sa dijabetesom i pretilošću, iako u procesu sudjeluju različiti mehanizmi.”

Znatne promjene u metabolizmu

Umjetni zaslađivači su već bili predmetom brojnih kontradiktornih studija. Neke studije su identificirale dva problema, unatoč marketinški isticanim koristima, dok druge kažu da su takve tvrdnje pretjerane i neistinite. Kako studije uglavnom financira industrija koja proizvodi umjetne zaslađivače, teško je utvrditi istinu. Nova studija poziva se na, do sada, najveće istraživanje biokemijskih promjena u tijelu koje nastaju zbog upotrebe umjetnih zaslađivača.

U pokusima na miševima, za manje od mjesec dana, primijećene su znatne promjene u metabolizmu životinja. Zaslađivači su promijenili način na koji tijelo procesira masnoće i primljenu energiju, a aspartam, glavni sastojak sladila, se akumulira u krvi pa visoke koncentracije negativno utječu na stanice.

Zaslađivači zavaraju tijelo

Znanstvenici kažu da je teško odgovoriti na pitanje jesu li umjetni zaslađivači gori od šećera, jer je umjerenost, u oba slučaja, važna. Naše tijelo, u umjerenim količinama, ima mehanizme da se nosi sa šećerom, ali ako je sustav dugo vremena preopterećen, mašinerija se urušava.

Zaslađivači zavaraju tijelo ali ne proizvedu energiju koje tijelo traži i očekuje. Zbog toga, pokazalo se kod miševa, tijelo sagorijeva mišiće da bi dobilo potrebnu i očekivanu energiju. Znanstvenici se nadaju da će nastaviti studiju kroz još dulje vrijeme pa možda uspjeti istražiti utjecaj zaslađivača na ljudske stanice.