Ludo otkriće u Pacifiku: kolonije koralja vjerojatno služe kao ljekarne za lokalne dupine

Pametni dupini vole se trljati uz koralje, čini se da se tako liječe od infekcija i parazita

FOTO: Screenshot/YouTube/BBC

Biologinja za divlje životinje Angela Ziltener, sa Sveučilišta u Zurichu, na svojim je dubokomorskim ronjenjima primijetila kako se indopacifički dobri dupini grupiraju i naizmjenično trljaju tijela o koralje ili morske spužve duž morskog dna.

Ponašanje delfina promatrala je dulje od desetljeća kao pridruženi član njihove skupine, otkrivši kako ovi morski sisavci možda koriste beskralješnjake kao ljekarne za samoizlječenje, piše Science News. Studija o detaljima otkrića objavljena je u časopisu eScience.

Dupini osjetljivi na kožne bolesti

Dupini se trljaju uz meke gorgonske koralje, čvršće kožne koralje i druge spužve. Neki dupini čak čupaju koralje sa morskog dna, drže ih u ustima i mašu njimae dok ne iscuri žuta i zelena tvar i zamrlja im njuške i tijela.

Prema Science Newsu, beskičmenjaci mogu stvarati antibakterijske spojeve koje ispuštaju u vodu, a koje dupinima liječe kožu. Dupini se okupljaju mirno, ne bore se međusobno tko će se prije trljati o koralj, čekaju da dođe njihov red. Prijašnje studije su otkrile da su dupini osjetljivi na kožne bolesti poput infekcija nekim virusima ili gljivičnim bolestima. Moguće je da se trljaju o beskralješnjake da bi došli u kontakt s tvarima koje su poput antibakterijskih krema.

Kod koralja i spužvi pronađeno 17 zanimljivih spojeva

Kada je skupina od 360 dupina posjetila koralje u sjevernom dijelu Crvenog mora, znanstvenici su primijetili da je mladunčad promatrala odrasle životinje kako se trljaju o koralje, piše Popular Science. Odrasli dupini trljali su se o koralje samo u tihim i mirnim uvjetima. Ako bi čamci uznemirili područje, dupini se nisu tako ponašali.

Nakon analize dijelova koralja i spužvi koje su dupini preferirali za trljanje, znanstvenici su pronašli 17 spojeva, piše Science News. Deset spojeva je imalo antibakterijska svojstva ili antimikrobno djelovanje. Drugi spojevi su nalikovali na estrogen, hormon koji pomaže u održavanju čvrste i hidratizirane kože kod ljudi.

Potrebno je više istraživanja kako bi se potvrdilo trljaju li se dupini o koralje i spužve zbog liječenja kožnih infekcija jer nije nađen dokaz da koralji liječe. Planira se istražiti kako se ponašanje razlikuje od spola i dobi sisavca i koje dijelove tijela najviše izlažu. Ziltener kaže za Popular Science da, iako treba više studija, otkriće pokazuje koliko je važno sačuvati koraljne grebene.