Ne postoji bitna razlika između običnog i antibakterijskog sapuna, otkrila nova studija

Istraživanje je pokazalo da se tek nakon 9 sati izlaganja sapunima pojavila razlika

FOTO: Dave and Erin/Flickr

Antibakterjski sapuni povezuju se sa nastajanjem bakterija otpornih na antibiotike, ali ljudi se i dalje nastavljaju prati ovim sapunom jer vjeruju da će on efikasnije ubiti bakterije nego normalni sapun iako to nije tako.

Pranje antibakterijskim sapunom nije učinkovitije nego pranje običnim sapunom, navodi zadnje istraživanje objavljeno u Journal of Antimicrobial Chemotherapy.

Da bi usporedili učinkovitost sapuna, znanstvenici su bakterije izložili djelovanju običnog i antibakterijskog sapuna 20 sekundi na sobnoj temperaturi od 22 stupnja i na temeperaturi od 40 stupnjeva.

Ne postoji razlika

Ustanovljeno je da ne postoji nikakva razlika u učinkovitosti sapuna na bakterijsku aktivnost na obje temperature. Tek poslije 9 sati izlaganja sapunima pojavila se razlika.

Ovi rezultati ponovili su se na volonterima čije su ruke bile izložene bakterijama i prane sa sapunom u trajanju od 30 sekundi kako preporučuje Svjetska zdravstvena organizacija.

Znanstvenici su promatrali učinak triklosana, kemijske tvari koja djeluje na ubijanje klica i koja se uobičajeno dodaje proizvodima za osobnu njegu za uništavanje bakterija. Trikolosan se dodaje sapunima, pastama za zube, dezificijensima za ruke.

Izbjegavanje triklosana

Kemikalija se povezuje sa nekim zdravstvenim problemima poput alergija, poremećaja hormona i oštećenja srca. Gledajući i na te rizike znanstvenici smatraju da dodatna pojačanja sapuna nisu potrebna.

Srećom rješenje je jednostavno. Držite se proizvoda koji ne sadrže triklosan. Dobro bi bilo preskočiti sapune koji sadrže parfeme i druge mirisne dodatke jer i oni imaju kemikalije koji štete organizmu.