Neke od najpopularnijih bajki zapravo su stare nekoliko tisuća godina, tvrde akademici

Neke verzije bajki ili pak njihovi dijelovi pojavljuju se u latinskim i grčkim tekstovima

FOTO: Яна Кшановская/Flickr

Bajke poput Ljepotice i zvijeri te Rumpelstiltskina stare su nekoliko tisuća godina, otkrili su akademici u svom novom istraživanju. Uz pomoć tehnika koje koriste biolozi, antropolog Sveučilišta Durham, doktor Jamie Tehrani, i folkloristica Sara Graca Da Silva, proučavali su poveznice između bajki i otkrili da su neke od njih starije nego što se dosada mislilo.

U 19. stoljeću Wilhelm Grimm, koji je zajedno s bratom Jacobom složio zbirke priča Dječje i domaće bajke, vjerovao je kako su mnoge priče koje su popularizirali bile ukorijenjene u kulturnu povijest koja datira kod rođenja indo-europskih jezika, prenosi Daily Mail.

“Neke verzije bajki pojavljuju se u latinskim i grčkim tekstovima, a naše otkriće sugerira da su neke od njih starije i od toga”, rekla je Da Silva.

Bajka ‘Ljepotica i zvijer’ stara 4 tisuće godina

Analiza akademika, koja je objavljena u časopisu Royal Society Open Science, otkriva da je bajka Ljepotica i zvijer, koju je Disney ekranizirao 1992. godine, stara 4 tisuće godina, a otkriveno je i da njemački klasik Rumpelstiltskin zapravo datira iz istog razdoblja.

Bajka Janko i magični grah
Bajka Janko i čarobni grah Wikipedia

Bajka Janko i čarobni grah spada u istu grupu priča pod nazivom Dječak koji je ukrao blago trolu i zapravo je stara pet tisuća godina, a pripovijetka Postolar i vrag datira još iz brončanog doba.

“Fascinantno je što su sve te priče opstale bez pisanog traga. One su se pričale prije nego što su engleski, francuski i talijanski postojali i vjerojatno su se prepričavale na izumrlom indo-europskom jeziku”, rekao je doktor Jamie Tehrani te dodao kako se u bajkama najčešće pojavljuju teme bliske svim ljudima poput obitelji, prevare, nasilja i opstanka.