Neki britanski restorani izbacuju avokado s menija; ne žele prodajom financirati meksičke kartele

Šefovi kartela preuzeli su kontrolu nad farmama avokada u Michoacánu, u zapadnom Meksiku.

Fresh avocado pattern on a green background flat lay
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Restorani u Velikoj Britaniji nastoje maknuti avokado sa svojih menija jer se smatra da se prodajom ovog popularnog voća financiraju meksički karteli koji prodaju drogu. Šefovi kartela preuzeli su kontrolu nad farmama i voćnjacima avokada u Michoacánu, u zapadnom Meksiku.

Procjenjuje se da najjači kartel, Vitezovi templari, od prodaje avokada zarađuje više od 160 milijuna eura samo prodajom britanskim kupcima. Tako je ovo voće profitabilnije od marihuane.

Istup uglednog kuhara

Prošlog je tjedna, JP McMahon, kuhar koji je dobio Michelinovu zvjezdicu i koji je vlasnik dvaju restorana, javno pozvao ljude da prestanu jesti “krvave dijamante Meksika”.

“Promjene se neće dogoditi dok konzumenti ne budu izbjegavali avokado, mi ga više ne koristimo u našem restoranu, ima puno alternativa. Ja ne želim nuditi avokado zbog utjecaja koji ima u zemljama iz kojih dolazi, uništavanja šuma u Čileu, nasilja u Meksiku. To je slično kao i ubijanje pilića premlaćivanjem.”

Posljedice uzgoja avokada

Jedan poznati britanski kafić koji je prije servirao 1000 avokada tjedno, više ga ne nudi. I puno drugih restorana pridružilo se akciji. Opsesija Zapada ovim voćem izazvala je veliku potražnju, podigla cijene na razinu da su unosni izvoz počeli kontrolirati meksički gangsteri.

Osim toga, ekstenzivan uzgoj ovog voća povisio je emisiju stakleničkih plinova i lokalnu potrošnju vode. Chef Joseph Ryan misli da smo ušli u post-avokado eru.

Michoacán, savezna država u Meksiku gdje avokado zovu “zelenim zlatom”, glavni je proizvođač ovog voća. Ima vruću klimu i plodno vulkansko tlo, pogodno za uzgoj. Guverner Michoacána, Silvano Aureoles Conejo obećao je više državne kontrole i federalnih trupa oko farmi u nastojanju da se prekinu ratovi oko proizvodnje avokada.