Nova studija tvrdi da tablete koje najčešće pijemo zbog boli u leđima baš i ne pomažu

Pomažu malo i kratko, ali uzrokuju nuspojave

Medicine pill seamless pattern for health or pharmacy concept background. EPS10 vector.
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Nova studija otkriva da sredstva protiv bolova koja obično pijemo kada nas bole leđa, pomažu vrlo malo, istovremeno pojačavajući rizik drugih frustrirajućih nuspojava, pipše Study Finds.

Institut za globalno zdravlje u Sidneyju proveo je studiju koja je ustanovila da tek svaka šesta osoba osjeća znatnije olakšanje pijući nesteroidne protuupalne lijekove, poput ibuprofena ili aspirin.

Znanstvenici napominju da nesteroidni protuupalni lijekovi povećavaju rizik gastrointestinalnih nuspojava 2,5 puta. Lijekovi mogu izazvati žgaravicu i iritaciju želuca, a u ozbiljnim slučajevima čir i unutrašnja krvarenja.

Kratkotrajno ublažavanje boli

“Bolovi u leđima vodeći su uzrok invaliditeta u svijetu i liječnici uglavnom prepisuju protuupalne lijekove. Ali naši rezultati pokazuju da protuupalni lijekovi ublažavaju bol tek kratkotrajno”, objašnjava profesorica Manuela Ferreira, glavna autorica studije. “Oni zaista smanjuju razinu boli ali su od vrlo malog ili nikakvog kliničkog značaja.”

Ferreira kaže kako postoji kritična potreba za učinkovitim liječenjem bolova u leđima. “Kad uzmemo u obzir nuspojave koje su vrlo česte, postaje jasnije da ti lijekovi nisu odgovor za ublažavanje boli ljudima koji pate od ovog iscrpljujućeg stanja.”

“Programi obrazovanja i vježbanja mogu znatno smanjiti rizik razvoja bolova u križima pa bi se oboljeli trebali okrenuti konvencionalnijim terapijama za najučinkovitiju prevenciju boli”, zaključuju autori studije.