Od ADHD-a ne pate samo djeca i adolescenti. Ovo je 11 najčešćih simptoma ADHD-a kod odraslih

ADHD se može pronaći u 3 do 4 odrasle osobe na svakih 100 osoba

FOTO: Pexels

Poremećaj pažnje s hiperaktivnošću, poznat i kao ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder), jedan je od najčešćih neurorazvojnih poremećaja. Britanski Royal College of Psychiatrists javlja da se ADHD može pronaći u 3 do 4 odrasle osobe na svakih 100 osoba, a iako je ADHD češće dijagnosticiran kod dječaka nego djevojčica, kod odraslih se ADHD podjednako javlja kod oba spola. Mnogi odrasli s ADHD-om nisu ni svjesni da imaju ADHD, samo su svjesni toga da svakodnevne obveze i zadaci im predstavljaju manje ili veće izazove. Istražili smo koji su najčešći simptomi ADHD-a kod odraslih.

Najčešći znakovi ADHD-a kod odraslih

Iako univerzalni test za dijagnosticiranje ADHD-a kod odraslih ne postoji, dijagnostička evaluacija može pomoći, a dostupna je kod zdravstvenih djelatnika koji se bave mentalnim zdravljem. Ako primjećujete da vas konstantno kašnjenje i potpuna neorganiziranost sprječavaju u svakodnevnom životu, moglo bi biti ohrabrujuće saznati da te “izazovne navike” mogu biti znakovi ADHD-a kod odraslih. Iako je moguće da ste se s time više suočavali u djetinjstvu, ponašanja povezana s ADHD-om mogu persistirati i značajno utjecati i na odraslu dob, čineći svakodnevne izazove još zahtjevnijima. Ovo su neki od najčešćih znakova ADHD-a kod odraslih.

Neorganiziranost

Odrasli s ADHD-om često se suočavaju s izazovima u organizaciji i upravljanju vremenom. Bilo da je to kašnjenje na sastanke, zaboravljanje na obaveze ili gubitak ključeva, učestalo ponavljanje takvih scenarija može snažno utjecati na dugoročne ciljeve pojedinca. Osim toga, osobe s ADHD-om u svome privatnom i poslovnom životu često imaju izazove s praćenjem zadataka i probleme s određivanjem prioriteta na logičan način.

adhd kod odraslih i neorganiziranost
Unsplash

Nedostatak fokusa

Odrasli s ADHD-om često doživljavaju poteškoće u održavanju pažnje što može rezultirati smanjenom produktivnošću na poslu i tijekom učenja, istovremeno može otežati stvaranje odnosa u odrasloj dobi. Ova distrakcija može biti unutarnja (misli lutaju) ili vanjska (lako je osobu omesti). Osobe s ADHD-om stoga mogu imati poteškoće s fokusiranjem na zadatke, često mijenjajući aktivnosti bez da su prethodno završili započeto.

Nemir i tjeskoba

Želja osoba s ADHD-om da se konstantno moraju kretati i raditi stvari može ih dovesti do frustracije kada se nešto ne može učiniti smjesta. To dovodi do nemira, što posljedično može dovesti do frustracije i tjeskobe. Anksioznost je vrlo čest simptom ADHD-a kod odraslih, a fizički znakovi mogu uključivati vrpoljenje, tapkanje rukama ili nogama, često premještanje i nemogućnost mirnog sjedenja te vrlo često kretanje.

adhd nemir i tjeskoba
Unsplash

Učestale promjene raspoloženja

Život s ADHD-om je izazovan te se čini kao da su emocije u stalnom pokretu. Osobama s ADHD-om lako postaje dosadno te imaju tendenciju traženja uzbuđenja iz hira. Male frustracije mogu se činiti većima no što jesu i uzrokovati depresiju i učestale promjene raspoloženja.

Hiperfokus

Osobe s ADHD-om često su lako ometene, a mogu imati i nešto što se naziva hiperfokus. Takve osobe često se toliko udube u nešto da mogu postati nesvjesne svoje okoline. Ovakav pretjerani fokus olakšava gubitak poimanja o vremenu i ignoriranje ljudi koji ih okružuju, što može dovesti do nesporazuma u odnosima i komunikaciji sa ostatkom svijeta.

Briga o upravljanju vremenom

Odraslim osobama koje pate od ADHD-a ponekad je teško učinkovito upravljati vremenom te one mogu odgađati zadatke, kasniti na važne događaje i ignorirati svaki zadatak koji smatraju dosadnim. Prošlost i budućnost često su zanemareni jer je za osobe s ADHD-om najvažnija sadašnjost.

adhd upravljanje vremenom
Unsplash

Impulzivnost

Impulzivnost je ključni aspekt poremećaja pažnje i hiperaktivnosti (ADHD) koji značajno utječe na svakodnevni život osoba s ovim poremećajem. Osobe s ADHD-om često se suočavaju s izazovom donošenja brzih odluka bez temeljitog razmišljanja o posljedicama., a takvo impulzivno ponašanje može imati ozbiljan utjecaj na međuljudske odnose. Sklonost ka impulzivnom ponašanju može povećati rizik od različitih oblika ovisnosti, uključujući impulsivnu kupovinu, prejedanje ili upotrebu supstanci kako bi se nosili s izazovima.

Negativna slika o sebi

Osobe s ADHD-om, često suočene s izazovima koncentracije, mogu razviti visoku razinu samokritike. Nedostatak pažnje može dovesti do osjećaja manje vrijednosti i nesposobnosti da postignu dugoročne ciljeve, što dodatno potkopava njihovo samopouzdanje. Poteškoće u održavanju pažnje i impulzivno ponašanje mogu uzrokovati nesporazume u interpersonalnim odnosima.

Manjak motivacije

Iako osobe s ADHD-om imaju osjećaj i spremnost da učine sve odjednom, također se mogu osjećati i nemotivirano. Ovo se uobičajeno vidi kod osoba koje često odgađaju svoje poslovne ili privatne obaveze i često prokrastiniraju nad zadacima. Promjena interesa i brza dosađivanja mogu uzrokovati prekide u profesionalnom i osobnom razvoju.

Umor

Za umor kod odraslih s ADHD-om postoji nekoliko razloga, uključujući hiperaktivnost, probleme sa spavanjem, napor radi koncentracije i nuspojave lijekova za ADHD. Koji god razlog za umor bio, on može još više pogoršati poteškoće vezane uz koncentraciju.

adhd umor
Unsplash

Briga za fizičko zdravlje

ADHD može dovesti i do toga da osoba zanemari svoje fizičko zdravlje. Simptomi ADHD-a koji mogu utjecati na sposobnost održavanja fizičkog zdravlja uključuju dezorganizaciju, emocionalne brige, impulzivnost i manjak motivacije. Stres i tjeskoba također igraju ulogu, a kao rezultat zanemarivanja fizičkog zdravlja može doći do prestanka uzimanja važnih lijekova, odsutnost bilo kakve tjelovježbe i kompulzivna, neuravnotežena prehrana i loše prehrambene navike.