Stotine slonova uginule su u Bocvani tijekom svibnja i lipnja. Sada se napokon zna razlog

Još uvijek se ne zna zašto su ugibali samo slonovi i samo na tom području

(FILES) In this file photo taken on May 25, 2020 and provided on July 3, 2020 courtesy of the National Park Rescue charity shows the carcass of one of the many elephants which have died mysteriously in the Okavango Delta in Botswana. - Hundreds of elephants that died mysteriously in Botswana's famed Okavango Delta succumbed to bacteria found in the water pans, the wildlife department revealed on September 21, 2020. (Photo by - / NATIONAL PARK RESCUE / AFP) / RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO /NATIONAL PARK RESCUE" - NO MARKETING - NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS
FOTO: AFP

Oko 330 slonova u Bocvani uginulo je zbog trovanja neurotoksinom koji proizvode cijanobakterije. U periodu od svibnja do lipnja oko ušća rijeke Okavango ljudi su počeli nalaziti njihova beživotna tijela što je alarmiralo vlasti koje su sada objavile uzrok njihove smrti. Siroti slonovi su kroz vodu u organizam unijeli opasnu bakteriju, piše BBC.

Nije čudno da se cijanobakterije, odnosno modrozelene alge nalaze u vodama stajačicama, to im je prirodno stanište. Često se može vidjeti i “cvjetanje” spomenutih algi. Da su upravo one uzrok smrti slonova potvrđeno je nakon mjeseci testiranja u laboratorijima u Južnoj Africi, Kanadi, Zimbabveu i SAD-u.

Još nije sve jasno

Većina uginulih slonova nađena je blizu mjesta gdje su se napajali, ali znanstvenici su u početku sumnjali da je cijanobakterija kriva za njihovo uginuće. Naime, modrozelene alge cvatu isključivo na rubovima jezera, a slonovi obično piju iz sredine. “Prema posljednjim testovima cijanobakterija je uzrok smrti slonova”, rekao je Mmadi Reuben, glavni veterinar u Uredu za upravljanje Nacionalnim parkovima.

AFP

Slonovi su prestali ugibati krajem lipnja što se poklopilo s isušivanjem vodenih površina na kojima su se napajali. U izvješćima iz lipnja stoji i da krivolov sigurno nije uzrok njihovog ugibanja jer su svi slonovi još uvijek imali svoje kljove. Reuben je rekao i kako još uvijek nije sve razjašnjeno.

Primjerice, još uvijek se ne zna zašto su ugibali samo slonovi i samo na tom području. Dodao je i kako postoji nekoliko hipoteza koje vlasti trenutno istražuju. Inače, vlasti su o pomoru slonova obaviještene početkom svibnja kada je dr. Niall McCann, britanski biolog koji radi na zaštiti slonova, u trosatnom letu iznad ušća pobrojao 169 uginulih slonova.