Stručnjaci rade na oblozima za rane koje mijenjaju boju, žele pacijentima davati manje antibiotika

Pacijentima koji imaju rane anbitiotici se često pripisuju kao mjera opreza

FOTO: Online Pharmacy/Flickr

Pacijentima koji imaju rane često se prepisuju antibiotici kao mjera opreza da se spriječi razvoj bakterijske infekcije. Ne trebaju svi pacijenti antibiotike, a liječnicima je veliki problem detektirati iz kojih će se rana razviti infekcija.

The Guardian piše da su znanstvenici sa Sveučilišta Bath, predvođeni doktorom Tobyjem Jenkinsom, razvili vrstu obloge za rane koja može pokazati doktorima je li se rana inficirala. Na taj jednostavan način mogla bi se izbjeći preventivna upotreba antibiotika. U slučaju pojave infekcije, obloga otpušta malene točkice fluorescentne boje što bi omogućilo liječnicima da brzo reagiraju.

Nakon saniranja traumatske povrede postoji ozbiljan rizik pojave infekcije, ali ne postoji brzi način da se ona dijagnosticira. Ako je liječnik zabrinut, može štapićima uzeti bris, a rezultat laboratorija doći će za dan-dva. Tijekom tog vremena infekcija može buknuti i rezultat je sepsa, septički šok ili čak smrt. Da bi bili sigurni, liječnici prepisuju antibiotike za svaki slučaj ako pacijent ima temperaturu ili se oko rane zacrvenilo.

Infekcija kod 7 od 25 posto pacijenata na antibioticima

Jedna studija zabilježila je da je 25 posto pacijenata tretirano antibioticima dok se infekcija javila kod samo 7 posto. Osim što je skupo, veći problem postaje razvoj otpornosti na antibiotike. Dodatno, na primjer kod opekotina, micanje obloge da bi se provjerilo ima li infekcije je bolno i može kod djece izazvati traumu i ožiljke.

Kod inficirane rane bakterija živi u biofilmu, kao grupa mikroorganizama kod kojih se stanice drže skupa. Obloga koju je razvio Jenkins mijenja boju u fluorescentnu kada dodje u kontakt s biofilmom. To se događa u času kada izrasle bakterije dosegnu stupanj gdje se imunološki sustav organizma ne može s time nositi. Kada obloga za rane otkrije bakteriju, fluorescentne točke vidjet će se 10 do 20 minuta.

Sve se događa prije nego bakterija uđe u krv, što liječnicima daje vremena za reakciju. Bakterije koje obloga može detektirati su zlatni stafilokok, znači MRSA, pseudomonas i enterokok fekalis koji dolazi iz crijeva. Prototip obloge za sada se testira na sveučilištu, a na pacijentima će se početi testirati unutar tri godine, pa bi na tržištu mogla biti do 2020. Ova prva verzija ne kaže koja vrsta bakterije izaziva infekciju, a u budućnosti se planira da različite boje pokažu različite uzročnike infekcije.