Težina je prilično bitna kad su u pitanju zglobovi, evo o čemu trebate voditi računa

Povećava rizik osteoartritisa, najčešćeg problema s kostima

FOTO: Flickr

Ako osjetite iznenadno probadanje dok šetate ili se penjete stepenicama ili ste zabrinuti zbog artritisa koji je u vašoj obitelji prisutan godinama, korak prevenciji je kontrola težine. Dvije stvari povećavaju rizik osteoartritisa, najuobičajenijeg problema sa kostima koji nastaje zbog trošenja zgloba. Prvo, prekomjerna težina predstavlja dodatni stres za zglobove koji nose težinu, kao što je na primjer koljeno. Drugo, upalni faktori povezani sa viškom kilograma mogu izazvati probleme na drugim zglobovima, na primjer u rukama.

Kada hodate po ravnoj površini pritisak na koljena je jednak 1,5 vaše težine. To znači da osoba od 100 kilograma svakim korakom stavlja pritisak na koljeno od 150 kila. Doda li se nagib, pritisak na svako koljeno postaje još veći, težina osobe puta tri, kod penjanja i silaska niz stepenice. A taj pritisak raste četiri do pet puta kada se sagnete da bi zavezali cipele ili podignete nešto što vam je ispalo.

Gubitak kila sada može kasnije smanjiti rizik osteoartritisa

zglobovi
Screenshot

Gubitkom kilograma smanjujemo opterećenje koljena i štitimo ih. Gubitak od 5-7 kilograma kod mladih osoba može smanjiti rizik pojave osteoartritisa kasnije u životu. Povećanje tjelesne aktivnosti ima puno koristi za zdravlje i sigurno pomaže mršavljenju. No, samo vježbanje teško da će pomoći smanjenju kilaže.

Svakih pola kilograma koje gubite je 3500 kalorija. Ako pokušavate izgubiti pola kilograma tjedno, morate smanjiti unos kalorija za 500. Dobar početak je da pokušate vježbanjem izgubiti 125 kalorija i pojesti 125 kalorija manje svakog dana pa postupno povećajte broj.

Ne zaboravite i suprotni efekt. Ako ubacite u sebe dodatnih 100 kalorija dnevno, a bez da ih potrošite, za godinu dana imat ćete 5 kila viška. Morate paziti da vaga ne ode u neželjenom smjeru.