U Natureu objavljena zanimljiva studija o ljudima koji aktivno vježbaju i njihovom osjećaju gladi

Odgovor se nalazi u molekuli lac-phe koja, kako navode, suzbija apetit

Women stretching exercises at gym,Image: 610426903, License: Royalty-free, Restrictions: , Model Release: yes, Credit line: Profimedia
FOTO: Profimedia

U časopisu Nature prošloga je tjedna objavljena studija koja daje neka objašnjenja o povezanosti vježbanja i unosa hrane. Ipak treba naglasiti da je provedena na miševima, što znači da bi rezultati na ljudima možda mogli biti drugačiji.

Znanstvenici su otkrili da molekula nazvana lac-phe, koja se proizvodi tijekom vježbanja, može biti prirodni suzbijač apetita. Čini se da ova molekula, mješavina laktata i aminokiseline fenilalanina, nastaje kao odgovor na visoke razine laktata koje tijelo proizvodi tijekom intenzivne aktivnosti.

Više vježbe, manja potreba za hranom

Znanstvenici su znali da lac-phe ima neke veze s balansiranjem razine energije nakon vježbanja pa su davali velike količine te molekule pretilim miševima. Miševi koji su obično obilno jeli, počeli su jesti 30 posto manje nego inače. Čini se dakle da je novootkrivena molekula potisnula apetit kod miševa. Otkriveno je da životinje koje su vježbale manje intenzivno nisu proizvodile lac-phe, jele su obilnije obroke i dobile 25 posto više na težini od kontrolnih miševa.

Zaključak do kojeg su znanstvenici došli je da tijelo proizvodi više ove molekule koja suzbija apetit što je aktivnost intenzivnija. To je važno jer iako se oduvijek znalo da tjelovježba ima ulogu u metabolizmu, detalji nisu bili posve poznati. Lac-phe može pojasniti jedan od razloga zašto intenzivnija tjelovježba može doprinijeti gubitku težine.

‘Rezultati su fascinantni’

“Rezultati su fascinantni i daju novu dimenziju našem razmišljanju o tjelovježbi i regulaciji težine”, rekao je Richard Palmiter, profesor biokemije na Sveučilištu Washington, u Seattleu. Važno je napomenuti da ovo otkriće može negativno pridonijeti našoj kulturi opsjednutoj prehranom. Neki tvrde da će uskoro postojati tablete koje će zamijeniti vježbanje kao da je gubitak težine jedini razlog vježbanja.

“Ako trčiš od nosoroga ili neke druge prijetnje, autonomni živčani sustav alarmira mozak da zaustavi probavu i sve druge nepotrebne procese”, objašnjava Jonathan Long, profesor patologije sa Stanforda i viši autor studije, prenosi Times. Drugim riječima, proizvodnja molekula lac-phe je vjerojatno dio našeg drevnog odgovora na opasnost i nije namijenjena da postane oruđe kulture prehrane.