U podrumu američkog fakulteta radnici pronašli vrijednu sliku Gustavea Courbeta

Slika francuskog realista do sada se smatrala se izgubljenom

FOTO: Wikimedia

U podrumu stomatološke škole Sveučilišta u Pennsylvaniji, radnici su 2016. godine pronašli kutiju sa zaprljanim platnom. Prema WHYY, kutiju su odnijeli prodekanici fakulteta da odluči treba li je baciti. Prodekanica je pozvala kustosicu sveučilišne zbirke umjetnina Lynn Marsden-Atlass. “Lak na slici je postao tamnosmeđi”, priča Marsden-Atlass za Penn Today. “Nisam mogla dešifrirati o čemu se radi, ali sam uočila tri slova G-C-O i možda malo slovo u.”

Nakon brojnih krugova konzervacije i proučavanja, Marsden-Atlass je potvrdila da je naišla na najvažnije otkriće u svojoj karijeri, “Izvor Lisona” izgubljenu sliku francuskog realista Gustavea Courbeta iz 1864. godine. Marsden-Atlass kaže za Hyperallergic da je slika jedna od tri potvrđene Courbetove slike vodopada koji se ulijeva u rijeku Lison, a to je tema kojoj se umjetnik, tijekom života, često vraćao.

Slika je nekoć bila u vlasništvu diplomata

Slikar Courbet rođen je 1819. godine, živio je i slikao u Parizu. Sebe je nazivao najponosnijim i najarogantnijim čovjekom u Francuskoj. Kao vođa realizma, protivio se konvencijama romantizma, preferirajući slikanje svakodnevnih prizora, kao izvora rijeke Lison.

Slika je bila vlasništvo zubara i diplomata Thomasa W. Evansa koji je odrastao u Philadelphiji sredinom 1800-ih godina, iako stručnjaci ne znaju kako je došao do slike. Evans se preselio u Pariz i bio zubar Napoleona III i carice Josephine. Penn Today piše da je jedini zapis o slici unos u inventar Evansove pariške rezidencije, nakon njegove smrti 1897. godine.

Fakultet je prodao većinu umjetnina

Kada se Evans vratio u Sjedinjene države, veliki dio svoje bogate zbirke darovao je kako bi pomogao osnivanju Društva muzeja i Instituta Thomas W. Evans koje vodi stomatološka škola Sveučilišta Pennsylvania. Stomatološki fakultet je 1967. godine zatvorio muzej zbog otvaranja nove stomatološke ambulante. Većina umjetnina koje su imali prodana je 1983. godine, a prihod je otišao u zakladu fakulteta.

Priča o porijeklu slike je posve neizvjesna i slika se ne uočava ni na jednoj fotografiji fakulteta. Institut Gustave Courbet u Ornansu potvrdio je autentičnost slike. Nova izložba, pod nazivom “Na izvoru: ponovno otkriveni Courbetov krajolik” otvorena je do kraja svibnja u sveučilišnoj galeriji Arthur Ross.