Višekratne plastične boce su super stvar, no znanstvenici ipak skreću pažnju na problemčić s higijenom

Problem je što ih ne peremo dovoljno često i kvalitetno kao što bismo trebali

Sport plastic water bottle icon with long shadow on yellow background, flat design style
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Preporuča se korištenje boca za vodu za višekratnu upotrebu. Osjećamo da radimo nešto dobro za okoliš, ekološki su prihvatljive i isplative. Ali sigurno ih ne peremo onako često kako bismo trebali što može dovesti do toga da uz vodu popijemo i mnoštvo klica.

Na takvim bocama može se naći više bakterija nego na wc dasci, držaču četkice za zube ili na igračkama kućnih ljubimaca, tvrdi studija iz 2016. godine. Analizom uzoraka s takvih boca znanstvenici su pronašli, po kvadratnom centimetru, 300 tisuća jedinica kolonija koje bakterije stvaraju. Obična igračka za kućne ljubimce ima u prosjeku tri tisuće jedinica po kvadratnom centimetru.

Analiza boca koje koriste školarci

Kanadsko istraživanje objavljeno u časopisu Public Health donosi podatke o više od 70 uzoraka uzetih s boca školske djece od kojih su neke boce, bez prethodnog pranja, upotrijebljene nanovo. Dvije trećine uzoraka premašilo je broj bakterija koji se preporučuje za pitku vodu. Najvjerojatniji izvor onečišćenja bile su dječje ruke.

Neodgovarajuće pranje ruku nakon korištenja toaleta može rezultirati fekalnim koliformima u učionici, pišu autori studije. Bakterije mogu rasti i na druge načine, u prašini ili vlagi boce koja je na sobnoj temperaturi. A sve što je povezano s bakterijama može dovesti do mučnine i proljeva.

Kelly Reynolds, profesorica sa Zuckerman Collegea u Arizoni, kaže za Huffington Post da mjesta panici nema. Kod zdravih osoba, progutaju li bakterije, ovim ili nekim drugim putem, gastrointestinalne infekcije su ograničene, znači same odlaze, u roku od nekoliko dana, bez potrebe za liječenjem.

Najbolje su boce od nehrđajućeg čelika

Pranje boce koju ćete opet koristiti ipak je najbolji način da se čuvate od štetnih bakterija. Ako nanovo upotrebljavate običnu plastičnu bocu za vodu, ne preporuča se oprati je u perilici suđa.

Visoke temperature perilice mogu razgraditi neke elemente plastike što vodi opasnosti da ih pomiješate s vodom kada opet krenete piti iz te bočice. Boce koje su sigurne za strojno pranje su dobre i rizik da će temperatura u perilici djelovati na plastiku je minimalan.

Stručnjaci kažu da je najbolje koristiti boce od nehrđajućeg čelika jer je najotporniji na klice. Nemate li perilicu suđa, isperite bocu toplom vodom i sredstvom za pranje suđa. Dobra higijena ruku smanjuje rizik klica na bilo kojoj površini.