Osim što daju okus i aromu, oni su i ljekoviti. Napravite omiljeno zimsko piće kod kuće uz ove začine

Prilikom pripreme kuhanog vina bitno je voditi računa o začinima koji se dodaju, kao i omjerima

FOTO: Pexels

Priprema domaćeg kuhanog vina neizostavni je dio zimske sezone. Vjeruje se da je kuhano vino originalno nastalo u 2. stoljeću – Rimljani su zagrijavali vino kako bi se zaštitili od prevelike hladnoće, a tu praksu su proširili izvan granica carstva dok su osvajali velike dijelove Europe. U vino su često dodavali začine jer su vjerovali da će na taj način očuvati zdravlje i izbjeći bolesti.

Tradicionalno, kuhano vino se prvenstveno spremalo od crnog vina, no danas je gotovo jednako zastupljeno i bijelo vino. Jedan od ključnih koraka u pripremi fantastičnog kuhanog vina je odabir vina za kuhanje. Zbog toga se preporučuje odabrati bazna sortna vina, ne previše skupa, jer se kuhanjem delikatna svojstva vrhunskih vina gube. Osim samog odabira vina, prilikom pripreme bitno je voditi računa o začinima koji se dodaju, kao i omjeri. Istražili smo i izdvojili najbolje začine za kuhano vino.

Cimet

Bogat aromom i toplim notama, cimet je savršen dodatak kuhanom vinu. Njegova slatkasta začinjenost dodaje dubinu okusu, a miris prožima prostor poput toplog i ugodnog zagrljaja. Samo nekoliko štapića cimeta pridonosi toploj i blago slatkoj dimenziji vašem napitku. Osim što je izvrstan začin, cimet je i prirodni lijek pun antioksidansa koji pomaže u cijelom spektru zdravstvenih poteškoća poput srčanih oboljenja i gastritisa. Važno je napomenuti da postoje kineski cimet i cejlonski cimet sa Šri Lanke, a preporučuje se koristiti isključivo pravi cejlonski cimet, budući da on ima nešto jači okus i u načelu je zdraviji.

Zvjezdasti anis

Njegova karakteristična forma, slična zvijezdi, skriva bogatu paletu okusa i aroma koje doprinose jedinstvenom doživljaju u pripremi kuhanog vina. Zvjezdasti anis potječe iz Južne Kine i Vijetnama, a u Europi je postao poznat u 17. stoljeću. Anis ima prirodnu slatkastu notu i egzotičnu aromu koja stvara dojam ugodne topline, idealne za opuštanje tijekom hladnih zimskih večeri.

Pri pripremi kuhanih vina s zvjezdastim anisom preporučuje se umjereno doziranje kako bi se izbjegla njegova dominacija u okusu, a posebno je važno pripaziti na omjer cimeta-klinčića i anisa ako ih se koristi istovremeno.

Zvjezdasti anis
Pexels

Klinčić

Klinčići su ključni sastojak mnogih tradicionalnih recepata za kuhano vino i koriste se kako bi se postigao dojmljiv i aromatičan rezultat. Imaju snažan i karakterističan miris, a njihova aroma često ima note crnog papra, drveta i citrusa. Kada se koriste kao začin za kuhano vino, većinom su u kombinaciji s vanilijom budući da im se okusi jako dobro slažu i nadopunjuju. Kvaliteta klinčića može se provjeriti na jednostavan način – ubacite klinčiće u čašu vode, a ako plutaju okomito, dobre su kvalitete, dok klinčići koji plutaju vodoravno ili potonu nisu dobri za upotrebu.

Agrumi – cijeđeni sok ili kora naranče ili limuna

Agrumi su izvrstan dodatak kuhanim vinima jer donose osvježavajuće voćne note i citrusnu svježinu koja može dodatno obogatiti ukupno iskustvo okusa. Prilikom dodavanja agruma u kuhano vino, važno ih je pravilno dozirati kako bi se postigla ravnoteža okusa. Sok cijeđenog limuna ili naranče najbolje je dodati u unaprijed pripremljenu karameliziranu smjesu šećera za kuhano vino, a naribanu koricu na samom kraju kuhanja kako bi se zadržala svježina. Limunova kiselost može uravnotežiti slatkoću vina i pružiti mu osvježavajući kontrast.

Kora naranče
Pexels

Muškatni oraščić

Muškatni oraščić donosi suptilan, ali prepoznatljiv dodir kuhanim vinima. Njegova nježna orašasta aroma naglašava voćne note vina, stvarajući uravnoteženi spoj topline i svježine. Muškatni oraščić u kuhanom vinu potrebno je dozirati pažljivo da bi se dobila blago sofisticirana nota i izbjegao zemljan okus. Muškatni oraščić najbolje je kupiti u zrnu pa ga svježeg naribati po želji. A tijekom kuhanja potrebno ga je dodati tek pred kraj jer termička obrada slabi njegovu izuzetnu aromu.

Đumbir

Aroma đumbira izuzetno dobro paše u bijelim kuhanim vinima, a njegova svježina posebno do izražaja dolazi u igri sa ostalim voćnim notama iz vina i ostalih začina (limunove korice, grejpa). Najbolje je koristiti svježi đumbir koji se može naribati ili narezati na tanke ploške. Sa količinama ne treba pretjerivati zbog pikantnosti, a samo mala količina može transformirati običan napitak u fantastično kuhano vino.

Cimet
Pexels

Kardamom

Ovaj limunasti začin koji spada u porodicu đumbira stiže iz Indije gdje koristi kao tradicionalni dio njihove kuhinje. Kardamom se dobro slaže s cimetom, muškatnim oraščićem i klinčićima, a u kuhanim vinima djeluje kao jedan od ključnih sastojaka koji podiže dojam i atmosferu okusa kuhanog vina. Mljeveni kardamom ima manje okusa od onog koji dolazi u mahunama, a za kuhano vino dobro je koristiti mahune. Prije nego što ih se doda u kuhano vino, mahune najprije tostirajte na suhoj tavi.