Zemlja se zagrijava brže nego što se predviđalo, tvrdi znanstvenik koji je 80-ih pokrenuo uzbunu oko klimatskih promjena

Kako bi se izbjegle katastrofalne klimatske promjene rješenje vidi u nuklearnoj energiji

29.05.2021., Kastel Gomilica - Pozar brodova u Marini Kastela.  Photo: Miroslav Lelas/PIXSELL
FOTO: Miroslav Lelas/PIXSELL

Zemlja je na putu da se zagrije puno brže nego što se predviđalo, pokazala je nova studija. Koautor studije, američki znanstvenik James Hansen koji je prvi osamdesetih godina pokrenuo javnu uzbunu zbog klimatske krize, kaže za CNN, da bi ključni prag globalnog zatopljenja mogao biti premašen već u ovom desetljeću.

Studija je objavljena u časopisu Oxford Open Climate Change, a Hansen i desetak drugih znanstvenika koristilo se kombinacijom paleoklimatskih podataka kako bi pokazali da je Zemlja puno osjetljivija na klimatske promjene nego što se do sada pretpostavljalo.

U izviješću se navodi da smo u fazi klimatskog izvanrednog stanja i da će globalne temperature iznad predviđenih rezultirati zagrijavanjem koje prelazi 1.5 stupnjeva Celzijusa iznad predindustrijske razine u dvadesetim godinama ovog stoljeća, te iznad 2 stupnja prije 2050. godine.

Izlaz u nuklearnoj energiji

Svijet juri prema prelasku praga od 1.5 stupnjeva i ljudima će se biti teško prilagoditi ekstremnim vrućinama, sušama i poplavama.

Granica od 2 stupnja može se spasiti samo svrhovitim akcijama, upozoravaju znanstvenici u ovoj studiji.

Hansen smatra da ekolozi i svjetski čelnici moraju prihvatiti nuklearnu energiju kako bi se katastrofalne klimatske promjene izbjegle, a osobito je zabrinut zbog otapanja antartičkog ledenog pokrova.

Mjere za promjene

UN je izvijestio da svijet ne troši dovoljno novca da bi najosjetljivije zemlje pripremio za klimatske ekstreme.

Mjere koje preporučuju su oporezivanje onečišćenja ugljikom, povećanje nuklearne energije kako bi se nadopunila obnovljiva energija i snažno djelovanje razvijenih zemalja da se pomogne zemljama u razvoju da prijeđu na energiju s niskom razinom ugljika.

Potrebni su dodatni napori

Ali navedeno neće biti dovoljno, jer zapravo moramo ohladiti planetu, ako želimo održati razinu mora.

Jedan od načina je solarni geoinženjering, sugerira izviješće. Ova tehnologija ima cilj sniziti temperature reflektirajući sunčevu svjetlost sa Zemlje u svemir.

To se može postići ubrizgavanjem aerosola u atmosferu ili prskanjem oblaka česticama soli. Hansen misli da ovo rješenje treba razmotriti.

Rekordi visokih temperatura

Ova godina je na putu da bude najtoplija otkako se izvode mjerenja, a mjesec za mjesecom ruše se rekordi.

Neki znanstvenici izražavaju sumnju u zaključke studije o zagrijavanju bržem od prije pretpostavljenog modela. Dok se površina Zemlje i njezini oceani zagrijavaju, podaci studije ne podupiru tvrdnje da se stopa zagrijavanja ubrzava, mišljenja je Michael Mann, istaknuti klimatolog sa Sveučilišta Pennsylvania.

Hansen odbacuje kritike i kaže da se istraživanje temelji na čvrstim brojkama i jednostavnoj fizici, samo zajednici treba vremena da shvati.