Znanstvenici pokušavaju razviti tretman koji cilja karcinom, ali bez raznih nuspojava

Za mnoge pacijente gubitak kose je stresan. Znanstvenici to pokušavaju spriječiti

Cancer Cell in blood cells human showing abnormal cells.
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Tretmani liječenja karcinoma često mogu uzrokovati ozbiljne, pa čak i traumatizirajuće popratne pojave kod pacijenata, poput gubitka kose. Znanstvenici u Švicarskoj kažu da bi na vidiku mogao biti tretman bez stresnih nuspojava, javlja Study Finds.

Jedan od aspekata započinjanja bilo koje vrste liječenja karcinoma je činjenica da postupak može uzrokovati odumiranje folikula dlake kako tretman napada i zdrave i kancerogene stanice. Otprilike dvije trećine ljudi koji prolaze kemoterapiju izgubit će kosu što je privremeno i što se u potpunosti može povratiti kada terapija završi.

Gotovo polovica pacijentica s karcinomom smatra da je gubitak kose najtraumatičniji dio liječenja karcinoma. Osam posto kaže da su odbili liječenje iz straha od gubitka kose. Tim Sveučilišta u Ženevi uspješno je utvrdio razliku između reakcija koje napadaju zdravo tkivo poput folikula dlake i reakcija usmjerenih na tumorske stanice. Iako su imunološki mehanizmi slični, uključene stanice su različite.

Ciljali bi tumorske stanice

Znanstvenici se nadaju da bi ciljanje ovih stanica moglo dovesti do bolje ciljanih, učinkovitijih i manje štetnih tretmana za pacijente, gdje bi se imunoterapija mogla provoditi bez nuspojava. Autori studije kažu da bi ovaj tretman čak mogao potaknuti imunološki sustav do te mjere da se karcinom više ne vrati. Za razliku od kemoterapije koja djeluje izravno na tumore, imunoterapija liječi pacijente djelujući na njihov imunološki sustav. Ona uči tijelo kako uništavati stanice karcinoma.

“Kada je imunološki sustav snažno aktiviran, rezultirajuće upalne reakcije mogu biti štetne i katkada znatno oštetiti zdravo tkivo”, rekao je dr. Mikael Pittet u priopćenju Sveučilišta. “Imunoterapije mogu potaknuti proizvodnju specijaliziranih proteina koji upozoravaju imunološki sustav i pokreću upalni odgovor. U tumoru su ti proteini dobrodošli jer omogućavaju imunološkom sustavu da uništava stanice karcinoma. Ali u zdravome tkivu prisutnost istih proteina može dovesti do uništenja zdravih stanica.”

Činjenica je da te upalne proteine proizvode tako različite stanice u tumorima i zdravome tkivu je važno otkriće, zaključuju znanstvenici. Rad je objavljen u časopisu Science Immunology.