Znanstvenici poručuju da smo usred najgoreg globalnog zatopljenja u proteklih 2000 godina

Objavljene su dvije odvojene studije s istim zaključcima, temperature rastu nezabilježenom brzinom

FOTO: nasa

Brzina i obuhvat sadašnjeg globalnog zatopljenja premašuje slične događaje u proteklih 2000 godina, navode znanstvenici, i dodaju da njihovi radovi trebaju razuvjeriti i najtvrdokornije klimatoskeptike. U vrijeme kada velik dio Europe stenje pod drugim toplinskim valom u samo mjesec dana, dvije različite studije analiziraju klimatska kretanja u proteklih 2000 godina našeg planeta. Znanstvenici su se koristili podacima o temperaturama prikupljenima iz gotovo 700 indikatora, kao što su godovi drveta, uzorci ledene jezgre, sedimenti jezera i koralja te moderni termometri.

Prva studija objavljena u časopisu Nature ističe da je prvo “malo ledeno doba” nastupilo između 1300. i 1850. godine bilo geografski ograničeno, pa ako je zima vladala tijekom više stoljeća Europom i Sjedinjenim Državama, nije zahvatila čitav planet. “Kada se vratimo u prošlost, nailazimo na regionalne fenomene, ali nijednom na globalni”, objašnjava Nathan Steiger sa Sveučilišta Columbia u New Yorku. “Međutim danas, globalno zatopljenje je upravo to – globalno. Zahvatilo je 98 posto planeta nakon industrijske revolucije”, ističe Steiger.

Nikada brži rast temperature

Druga studija objavljena u časopisu Nature Geoscience, promatrala je prosjek temperaturnih razlika u kratkim vremenskim radzobljima, svako od njih od samo nekoliko desetljeća. Njihovi su zaključci jasni: ni u jednom trenutku od početka naše ere temperature nisu rasle takvom brzinom ni tako redovito kao od kraja 20. stoljeća. Dakle, otkako su nakon rata proizvodnja (na pogon fosilnih goriva) i potrošnja tih goriva dosegnuli neviđene razine.

Taj rezultat govori “o izvanrednom karakteru sadašnje promjene klime”, objašnjava Raphael Neukom sa Sveučilišta u Bernu u Švicarskoj. Ove studije “trebale bi napokon začepiti usta klimatoskepticima koji tvrde da je nedavno globalno zagrijavanje tek jedan u nizu prirodnih klimatskih ciklusa”, ističe Mark Maslin sa Sveučilišta College u Londonu komentirajući te dvije studije.